Reklam Nasıl Yapılır? Püf Noktaları Nelerdir?

Reklam Nasıl Yapılır? Püf Noktaları Nelerdir?

Yazar: Emre İnceleme

Hangi sektörde iş yapıyor olursanız olun, işlerinizi iyileştirmenin en etkili ve en eski yolu reklamdır. Bir reklamın ne kadar başarılı olduğu, aldığınız etkileşime bağlıdır. Bunun için zamanlama, pozisyon, hedef kitle ve iyi bir Pazar araştırması yapmak gerekir. İşte bu şekilde bir reklam vermeden önce reklam nasıl yapılır tüm incelikleri konusunda iyi bir araştırma yapmanız gerekir. Neyse ki sizin için hazırladığımız kapsamlı yazılarda aradığınız soruların tüm cevaplarını bulabileceksiniz.

Reklam vermek basit bir iş değildir ve bugün dünyanın en büyük kazancını getiren iş sektörleri arasında reklam ajansları bulunur. Bu ajanslar, reklam nasıl yapılır konusunda uzmanlaşmış, sektörün nabzını yakından tutan profesyonel hizmet verenlerdir. Fakat tabi ki kendi imkanlarınızla iyi bir reklam aracı oluşturmanız da mümkün. Bunun için sıkı bir araştırmanız yapmalısınız. Reklam nasıl yapılır tüm detaylar burada.

Küçük araçlardan faydalanın

Reklamı ateşleyen ve güçlü dayanaklarla destekleyen en önemli şey küçük araçlardır. Broşür, afiş ve boardlara verdiğiniz reklam güçlü bir etkiye sahiptir. İyi bir reklam nasıl yapılır arayışındaysanız işe buradan başlamanız hem ucuz hem de etkilidir.

Kalitenizi vurgulayın

Müşterilerin reklamlardan duymak istediği şeylere odaklanın. Elbette ürünlerinizin kaliteli olduğunu vurgulamak, müşterin duymak istediği ilk şeydir. Empati kurun ve müşterilerin almak istediği ürünlerin sizde olduğunu onlara gösterin.

Etkili görsellerden faydalanın

Görsel uzun zamandır dünyanın en etkili reklam aracıdır. İster dijital ortamlar ister broşürler isterseniz de afişler olsun yapacağınız güzel bir reklam müşterinin dikkatini çeker. Görseller ne kadar harika ve ilgi çekici olursa, reklamın alacağı etki de o kadar iyi olacaktır. Sonuç olarak reklam verirken belli bir harcama yaparsınız. Yaptığınız harcamaları geri alabilmeniz için iyi bir reklam yapmalısınız.

Bunada Göz At  Kitap Yazarak Para Kazanılabilir mi?

Müşterilerinizin beklentilerini karşılayın

Müşteriler, ihtiyaçlarını karşılayabilmek için reklamları belli bir beklenti ile takip edebilirler. O halde iyi bir reklam yapmak istiyorsanız müşterilerin beklentilerini karşılamalısınız.

Hedef kitlenize hitap edin

Reklam vermenin altın kuralı hedef kitleye hitap etmeniz. Hedef kitleye ne kadar iyi hitap edebilirseniz Hedef kitleye hitap etmek demek, verdiğiniz hizmeti veya sattığınız ürünü doğru kitleye ulaştırmak demek. Aksi halde reklamlardan başarı elde etmenizin imkânı yok. Reklamlarınızdan iyi bir sonuç almak istiyorsanız öncesinde Pazar araştırması yapma durumundasınız.

Rakiplerinizin reklam verdiği yerlerde reklam verin

Rakiplerinizin reklam verdiği yerlere reklam vermek, onların müşterilerini kesmek veya muhtemel müşterilerinizi kaybetmek anlamına gelir. Muhtemelen rakipleriniz sizinle aynı hedef kitleyi gözettiğinden sizin için bir ön araştırma yapmış olma manasına gelir.

Reklamınızın amacını belirleyin

İşte reklamlardan iyi bir geri dönüşüm alabilmek için unutmamanız gereken bir başka etken. Reklamınızın amacını belirlemek, öne çıkarmak istediğiniz şeyi vurgulamak anlamına gelir. Örneğin hizmet sektöründeyseniz lezzeti veya ucuzluğu öne çıkarıyor olabilirsiniz. Bunun dışında temizlik ürünlerinin amacını vurgulamak, reklam amacına ek olarak hedef kitleniz için de bir alan oluşturur.

Potansiyel müşterilerinizi uyandırın

Ticaretin en büyük amacı ihtiyaç yaratmaktır. Bu durumda sadece var olan değil, var olabilecek müşterileri de harekete geçirmelisiniz. Reklam verirken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri olan potansiyel müşterilere hitap etmek genel de atlanan bir durumdur. İşiniz için etki uyandırmak istiyorsanız var olan ve olacak olan müşterileri de uyandırmanız gerekecektir.

Analiz yapın ve yol haritası belirleyin

Reklamlardan ötürü aldığınız geri dönüşümler üzerinden analiz yapın. Dijital reklamların en güzel yanı, en gerçek rakamlar üzerinden analiz yapabilmenizi sağlamasıdır. Bu analizler üzerinden reklamlarınızın en iyi efektiflerine dair bir yol haritası yapın. Bunun için sabırlı bir şekilde her reklam sonrasında aldığınız geri dönüşleri takip edin.

Bunada Göz At  Joe Biden ve Lütfi Elvan’ın Ortak Noktası

Müşteriyi ateşleyin

İyi bir reklam yapmak için alıcı kitlenizi harekete geçirmeniz gerekecektir. Reklamlarınızda can alıcı vurgular yapın ve müşterileri harekete geçirebilecek etkiler yaratın.

Farkınızı ortaya koyun

Unutmayın, sizinle aynı sektörde olan onlarca şirket mevcut. Bu yüzden farkınızı ortaya koymalısınız. Müşteriler reklamlarda verdiğiniz hizmetin ayrıcalıklarına odaklanırlar, çünkü başka birçok firmadan aynı hizmeti alabileceklerini bilirler. Ancak farkınızı ortaya koyan birkaç efektif fikirle ortaya çıkmak işleriniz açısından iyileştirici olacaktır.

Daha fazlası

İyi bir reklam nasıl olmalı sorusuna verebileceğimiz kısa cevaplar:

  • Başkalarının görüşlerine yer verin
  • Kanıtlayıcı öğeler sunun
  • Kendinizi öne çıkarın
  • Müşterilerinizin beklentilerini karşılayın
  • Zamanlamayı doğru yapın

 


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL