Kitap Yazarak Para Kazanılabilir mi?

Kitap Yazarak Para Kazanılabilir mi?

Yazar: Emre İnceleme

Eğer az çok yazarlık yeteneğiniz olduğunu düşünüyorsanız, kitap yazarak para kazanma fikri en az bir kere aklınıza gelmiştir muhtemelen. Peki dünyada bu kadar yazar ve okur varken, kitap yazarak para kazanabilir mi? Elbette bu mümkün. Öncelikle her sektörde olduğu gibi, bu sektörde de durumlar eskiye nazaran daha zorlayıcı bir halde. Çünkü rekabet her yerde var ve kendinizi öne çıkarmanız gerekir. Bu başlı başına bir konu. Bugün ele alacağımız konu, kitap yazarak para kazanılabilir mi sorusunun cevabı nedir?

Muhtemelen internet çağının günümüzde kitap okuma oranını düşürdüğü veya gençlerin artık kitap okumadığına dair pek çok farklı şeyi duymuşsunuzdur. Ancak bunlar sizin zihninizde olumsuz algı yaratmasın. Geleneksel kitapların satışı büyük ölçüde azalmış olsa da sanal ortamda ve PDF dosyaları ile kitap satışı devam ediyor. Peki kitap yazarak para kazanılabilir mi?

Sizi hayal kırıklığına uğratmak istemeyiz ancak, kitap yazarak zengin olma ihtimaliniz yok kadar az. Ancak kitaptan uyarlanan oyunlar, filmler, diziler ve benzeri projeler, yüksek gelir elde edebileceğiniz telif alanı yaratır. Pek çoğumuz yazarların cennet gibi bir hayat yaşadığını hayal ederiz. Bir veya birkaç kitap ile milyonlarca satış yapan ve hayatı boyunca bu gelirden kazanç elde eden kişiler. Ancak tipi bir yazar, aylık asgari ücreti zar zor kazanmakta. Her kitap üzerinden net bir kazanç elde edilir ve kitabınızın sattığı kopya kadar kazanç elde edersiniz. Kitap yazarak para kazanamayacağınızı söylemiyoruz fakat, bu işin sandığınız kadar kolay olmayacağını da bilmelisiniz. Kitap yazarak para kazanmak için birkaç altın tavsiyemiz olacak.

 1. Farklı bir eser yaratın
 2. Okuyucunun ilgisini çekmeyi başarın
 3. Kitabınızı birden farklı alanlarda pazarlayın
 4. Fuar davetleri
 5. Söyleşiler
 6. Radyo ve TV röportajları
 7. Tiyatro, dizi, film ve oyun uyarlamaları
Bunada Göz At  Joe Biden ve Lütfi Elvan’ın Ortak Noktası

Bu, başarılı bir yazar olma hayalinizden vazgeçmeniz gerektiği anlamına mı geliyor? Tabii ki hayır, çünkü tek bir nüshasını satmasanız bile, kitap yazarak geçimini sağlayabilirsiniz.

Kitaplardan Para Kazanmanın Diğer Yolu

Yazar olarak kitabınızın satışından değil, kitap ile ilişkinizden para kazanabilirsiniz. Uçuk bir örnek olsa da Stephen King’den yola çıkarak düşünebilirsiniz. King, bugün kitap satışından elde ettiği paranın mislini, film sektöründen elde etti. Yapımcılar, bu tip yazarlara okuyucularla kurduğu ilişkilerden ve yaptığı ünlerden dolayı ücret ödüyor. Yani filmin kapağında isimlerinin yer almaları için. Kitap ile para kazanmak için, yazdığınız kitaplar ile okuyucularınızla ilişki kurun.

Kitabı yayınevlerinin telifine vererek satış yapmanın aptalca bir fikir olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak günümüzün bundan çok daha kolay gereçleri var. Elbette Amazon’dan bahsediyoruz. Buradan kitabınızı bir şekilde de pazarlayabilirsiniz. Ancak asıl mesele, kitabın satışı değil, bu vesile ile kazanç elde etmeniz. Örneğin, psikoloji üzerine yazdığınız bir kitap bu alanda size yeni kapılar açabilir.

Hayalinizi Gerçeğe Dönüştürün

Okuyucuları kitabı almaya teşvik edecek bir konuda yazı yazabilme yeteneğiniz varsa şanslısınız. Bu sayede okuyucularınızla daha rahat ve kolay bir ilişki kurabilirsiniz. Kitap konusunu buldunuz ve yazmaya başlayacak bir birikiminiz olduğunu düşünüyorsanız, bir kitabı nasıl yazacağınız konusunda araştırma yapmaya başlayabilirsiniz.

İlişkiyi ileriye götürmenin yollarını düşünürken yaratıcı olun. Örneğin kurgu yazarları da dahil olmak üzere bazı yazarlar bir serinin ilk kitabını yazarak ilgi uyandırmayı amaçlar. Diğerleri, okuyucularına kitaplarına yüz yüze deneyimler veya yardımcı ürünler sunar ve bu teklifler, kitap satışlarının tek başına sağlayabileceğinden daha önemli gelirler sağlar. Öyleyse, kitap yazarak para kazanmayı hayal ediyorsanız, kesinlikle başarabilirsiniz.

İnternetin çağımızda pek çok sektörde devrim yarattığını göz önüne alırsak, bazı işlere atılım yapabilmeniz çok daha kolaydır.  Çalışmalarınızı sanal ortamda yayınlayarak para kazanmanın birkaç yolu var. Amazon, başlı başına bir kazanç yolu sunmakta. İster deneyimli olun ister bir çaylak, Amazon yayıncılık ile işler çok daha kolay ve kazançlar adil.

Bunada Göz At  Müşteri Kazanmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Dünyanın en büyük çevrimiçi kitapçısı olarak kitabınızı Amazon’da kendi başınıza yayınlama ve konunuz ne olursa olsun hedef kitlenize ulaşma fırsatı var. Tutkulu olduğunuz bir şey hakkında yazabilirsiniz.

Bu programın birçok avantajı vardır:

 1. Kitabınızı platforma sadece birkaç dakika içinde yükleyebilirsiniz. Ve kitabınız en geç birkaç gün içinde satışa çıkacak.
 2. Kitaplarınızın haklarını saklı tutarsınız ve kendi fiyatlarınızı belirleyebilirsiniz.
 3. Satılan her kitap için, satış fiyatının yüzde 70’ini alacaksınız. Gerisini Amazon saklıyor.
 4. Kitabınızda istediğiniz zaman değişiklik yapabilir ve değişiklikleri yükleyebilirsiniz.

Orada da bir basılı kitap olmasını istiyorsanız, bunu yapmak için bir özellik kullanabilirsiniz. Ciltsiz kitaplarla birlikte bu seçenek Kindle Direct Publishing programında da mevcuttur. Hala fiziksel basılı kitapları tercih eden birçok insan olduğu için daha fazla kitap satmanın kolay bir yolu olan e-kitabınızı kolayca basılı bir kitaba dönüştürebilirsiniz.

 


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL