TMMOB Aidat Sorgulama

Yazar: Emre Genel

Türkiye’de her meslek dalına ait oda bulunmaktadır. Bir meslek dalında işletme kurulurken, mutlaka ilgili olduğu odaya kayıt yaptırması ve bu odaya her ay aidat yatırması gerekir. Bu aidatlar, her meslek grubu için iyileştirme yapmak ve çeşitli hizmetlerin sunulması için toplanmaktadır. Bu kapsamda TMMOB için de her ay belirli bir miktarda aidat alınır. Bu aidatın tutarı, odaların yönetim kurullarınca yapılan toplantılarda, gelir ve gider dengesi kurularak yapılacak olan işlerle orantılı ölçüde belirlenmektedir.

TMMOB Nedir

TMMOB, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği demektir. Bu birlik 1954 yılında kurulmuştur ve bu yıllarda 10 adet odası bulunmaktadır. 2016 yılı itibariyle ise 24 odaya ulaşmış ve 50 il ve ilçede komisyon kurmuştur. TMMOB, kamu kurumu niteliğinde olan tüzel bir kuruluştur ve oldukça aktif olarak görevini devam ettirmektedir.
Bu birliğe ait olan tüm odaların aidat ödemeleri bulunmaktadır. Ödenmeyen aidatlar için ise belirli bir faiz alınmaktadır. Ayrıca biriken borçlar için faiz indirimi ve yapılandırma uygulamaları da yapılır. Bu şekilde odanın ödenmemiş olan aidatlarının alınması sağlanır. TMMOB Aidat Zaman Aşımı süresi ise 5 yıldır. 5 yılı aşkın süredir odanıza aidat ödemiyorsanız, 5 yıl öndeki borçlarınız silinir ve kalan borçlarınızı ödemeniz istenir.

TMMOB Aidat Borcu Ne Kadar

TMMOB aidat borcunun ne kadar olduğunu öğrenebilmek için https://aidat.mmo.org.tr/ bu adrese girmeniz yeterli olacaktır. Bu adreste yer alan ilgili bölümlere T.C. kimlik numaranızı ve sicil numaranızı girmeniz gerekir. Bu bilgilerin altında yer alan doğrulama kodunu da girdikten sonra, mevcut borç tutarınıza kolaylıkla ulaşabilirsiniz. TMMOB, ödenmeyen aidatlar için icra uygulamasına gidebilme hakkına sahiptir. TMMOB Aidat İcra işlemi için öncelikle birlik üyelerine bir tebligat gönderilir. Tebligatta yer alan geri ödeme süresine uyulmadığı ve herhangi bir yapılandırma olmadığı sürece, icra işlemleri başlatılır.

Bunada Göz At  Numara Taşıma Sorgulama

TMMOB Aidat Ödemesi Nasıl Yapılır

TMMOB için aidat ödemeleri isterseniz odaya direkt olarak isterseniz de internet sitesi üzerinden yapılabilir. İnternet üzerinden ödeme yapabilmek için http://www.mmo.org.tr/aidat/ adresine girmeniz yeterli olacaktır. Bu adreste tüm bankaların kredi kartları ile aidat ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca anlaşmalı olan bankaların kredi kartları için taksitlendirme de yapabilirsiniz.

TMMOB Aidat Yönetmeliğinde Neler Yer Alır

TMMOB aidat yönetmeliği, mali işler yönetmeliği ismiyle anılmaktadır. Bu yönetmelikte aidatlar ve odanın gelir gider dengesi ile alakalı olarak toplamda 6 bölüm bulunur. Bu bölümlerin her birinde aidatlar ile ilgili yapılan düzenlemeler ve kurallar belirtilmektedir. Bu yönetmeliğe göre üyelerin ödeyecekleri aidat yönetmeliği, beşinci bölümde yer alır. Bu bölümde uzun vadeli yabancı kaynaklar kalemi altında yer bulan aidatların ne kadar olacağı, üye kayıt gelirleri, geçmiş yılara ait olan ödentiler ve geçici üyelerin kayıt ve yılık ödentileri gibi bilgiler yer almaktadır.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL