Joe Biden ve Lütfi Elvan’ın Ortak Noktası

Joe Biden ve Lütfi Elvan’ın Ortak Noktası

Yazar: Emre İnceleme

Geçtiğimiz günlerde zaferini resmen ilan eden Amerika Birleşik Devletleri’nin 46. başkanı Joe Biden ve dün göreve başlayan yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın ortak noktası şaşırttı.

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ve Joe Biden’in ortak noktası, aynı üniversiteden mezun olmaları. Geçtiğimiz günlerde resmen göreve başlayan Joe Biden ve dün göreve başlayan Lütfi Elvan, ABD’nin saygın üniversitelerinden Delaware Üniversitesi’nden mezun olduğu ortaya çıktı. Joe Biden tarih ve siyaset bilimi okurken ilk üniversitesini burada okurken, Lütfi Elvan ise ikinci yüksek lisansını Delaware’de yapmış.

Lütfi Elvan Kimdir?

Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın istifasının ardından yeni bakan olarak göreve atanan Lütfi Elvan kimdir? 1962 yılı Karaman’da dünyaya gelen Elvan, 1983 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde maden mühendisliği okudu. İleri derece eğitim almak için Etibank madencilik şirketinden burs aldı. Eğitimine yüksek lisans derecesinde devam etti ve operasyonlar araştırma bölümünde “Kısa Vadeli Madencilik Üretim Planlama Optimum Üretim Sistemlerinin Belirlenmesi” isimli teziyle Leeds Üniversitesi’nden daha sonra da Delaware Üniversitesi’nde ikinci yüksek lisans derecesini yaptı.

İlk profesyonel kariyerine 1987 yılında Etibank’ta başladı ve araştırma bölümünde mühendislik yaptı. Bilgisayar destekli madencilik araştırmalarından sonra 89 yılında Devlet Planlama Teşkilatı’nda 7 yıl çalıştı ve Kalkınma Öncelikli Bölgeler Daire Başkanlığına atandı. 1996-2002 yılları arasında bu görevde çalıştı ve 5 yıl boyunca DPT Müsteşar Yardımcılığı görevinde bulunduktan sonra Ak Parti’den siyasete girmek için istifa etti.

2007 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne Karaman milletvekili olarak girdi ve Macaristan-Türkiye parlamentolar arası Grup Başkanı görevine getirildi. 2011 yılında tekrar meclise girdi ve Parlamento Bütçe ve Planlama Komisyonu Başkanı olarak görev yaptı. 17-25 Aralık olayları olarak adlandırılan süreçten sonra dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak Binali Yıldırım’ın yerine göreve geçti. Elvan, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunada Göz At  PeP Nedir? Yeni Ödeme Sistemi Pep

Delaware Üniversitesi

Joe Biden ve Lütfi Elvan’ın ortak noktası olan Delaware Üniversitesi Daleware kentindeki en büyük üniversitedir. Üç ortak programı, 148 lisans programı, 121 yüksek lisans programı (13 ortak derece) ve sekiz kolejinde 55 doktora programı sunmakta olan kurumun yaklaşık 18.200 lisans ve 4.200 lisansüstü öğrencisi bulunmakta.

 


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL