İyi Bir Ekip Kurmanın ve Yönetmenin Sırrı Nedir?

İyi Bir Ekip Kurmanın ve Yönetmenin Sırrı Nedir?

Yazar: Emre Kariyer

Eğer bir saha çalışanı lideriyseniz, başarılı olmanın yolu güvenebileceğiniz bir ekibe sahip olmaktır. Kabul etmek gerekirse herkesin bir ekibin parçası olması biraz zor olur. Ancak bazen de hatayı kendinizde aramanız gerekir. İyi bir ekip kurmanın ve yönetmenin sırrı vardır ve bu konu hakkında bilgi sahibi olmanız size işinizde avantaj sağlayacaktır. Ekibiniz işinde ne kadar özverili çalışırsa, başarı kazanması da o kadar ihtimalli olacaktır. Bir ekip oluşturmak sanat, başarı kazanmasını sağlamak ise uzmanlıktır.

 

1-     Takım Kurma Etkinliği Yapın

Ekip kurma faaliyetlerinin çoğu şevkten çok utanç yaratır. Bu yüzden ekibinizde çalışanların çoğu, bu tip aktivitelere katılma konusunda isteksiz olabilir. Ancak, çalışanlarınızın gerçekten keyif alacağı bazı ekip oluşturma etkinlikleri vardır. Bunlardan bazıları sadece birkaç dakika sürecek, bazıları saatler sürebilir. Birkaçı, birkaç kişiyle olan iletişiminizi etkileyecek, iş birliği becerilerini geliştirecektir. İyi bir ekip kurmanın ve yönetmenin sırrı, ortak bir ambiyans yaratmaktan geçer. Bu aktivitelerden bazıları:

  • Davranış Kuralları
  • Hikâye Paylaşma
  • Hafıza Duvarı
  • Peçete Arkası
  • Köpek Balığı Tankı
  • Bilgi Yarışı
  • Sırt Sırta Çizim
  • Kelime Oyunu

Bu şekilde onlarca oyun sıralanabilir. Bu oyunlar, ekibin birbiriyle kaynaşmasını sağlar ve iyi bir ekip için çalışanların birbiri ile uyumlu olması önemlidir.

 

2-     Sosyal İletişim Kurun

Büyük firmalar genelde çalışanlarını birada tutabilmek için, iş dışı bazı faaliyetler gerçekleştirir. Yani, resmi olmayan toplanmalar, etkileşimler ve iletişimler, harika bir ekip kurmak için sıkı bağlar oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Yöneticilerin iş dışında iletişim kurmaları, muhabbetlerini arttırmanın da başka bir yoludur. İş arkadaşlarının sadece iş içerisinde muhatap olmaları zamanla itici bir bilinçaltı etki oluşturur. Bu durumda haliyle işin verimliliğine yansır ve başarılı olmanıza da engel olur.

 

Bunada Göz At  Düşük Sermaye ile Yapılabilecek İşler Nelerdir?

3-     Beyin Fırtınası Yapın

İyi bir ekip kurmanın ve yönetmenin

Ekibinizle yapacağınız düzenli beyin fırtınaları, onların da kendilerinde bir aidiyet hissi yaratacaktır. Böylece ekibin başarısında olduğu gibi, başarısızlığından da sorumlu olacaklarını düşünebilir daha verimli çalışabilirler. Bazen iş yerinde yaşadığınız çıkmazlar olabilir ve bu beyin fırtınaları sadece sosyal bağı değil, iş anlamında da faydalar sağlayabilir. Yani iyi bir ekip kurmanın ve yönetmenin sırrı iki yönlü fayda sağlayan etkileşimlerde bulunmanızdır. Son zamanlarda güvenilir kaynakların yaptıkları araştırmalara göre, beyin fırtınası yapmak yeni fikirlerin oluşmasında etkili bir rol oynuyor. Kısa bir not olarak beyin fırtınası yapan kişilerin özgüven sorunu yaşamamaları için elektronik ortamda yapılması daha etkili olacaktır.

 

4-     Sosyal Duyarlılığı Geliştirin

İyi bir ekip kurmanın ve yönetmenin

Sosyal duyarlılığı geliştirmek, çalışanların bazı zorlukların üstesinden gelebilmesini sağlar. Ekibinizdeki herkesin kendine ait bir sosyal duyarlılığının olması, aynı zamanda duygusal bağ ve empati gibi yeteneklerin de gelişmesinde yardımcı olur. Sosyal anlamda zor günler yaşayan bir ekip çalışanınızın, diğer arkadaşlarınız tarafından fark edilmemesi, bu duyguların derinliğini arttırır. Yani, ekip arkadaşlarınızın birbirlerinin duygusal durumlarını okuyabilmeleri, içine girdiği durumda çıkmaları için en azından psikolojik bir olumlu etki yaratabilir. Burada anlatılmak istenen, iş arkadaşlarınızın tükenmişlik duygularında iş paylaşımı yapabilmesinin yanında, fark edilmesinin önemli bir yer tutmasıdır. Küçük dokunuşların insanlar üzerinden büyük farklar yaratacağını unutmayın.

 

5-     Çift Yönlü Karakterler Çalıştırın

İyi bir ekip kurmanın ve yönetmenin

Çalışanların çoğu zamanla dışa dönük karakterli olurlar. Sahalarda çalışan veya müşterilerle birebir ilişki kuran çalışanlara sahip firmaların çoğu, elemanlarının bu yapıda olmalarını destekler. Ancak iyi bir ekip kurmak için çift yönlü karakterleri takımınızda bulundurmanız size avantaj sağlayacaktır. Yani sadece dışa dönük değil, aynı zamanda içe dönük karakterli ekip arkadaşlarınızın da olması gerekir. Ayrıca dışa dönük karakterler zaman içinde deformasyona uğrayarak aktivitelerinde düşüklük gözlemlenir. İçe dönük karakterli kişilerde ise durum bunun tam tersidir. Aslına bakarsanız bunun ne demek olduğunu saha çalışanı yöneticileri zamanla tecrübe ederek görmekteler.

Bunada Göz At  Krizi fırsata çevirmenin 5 yolu

 


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL