En Çok Para Kazandıran Meslekler ve Maaşları

En Çok Para Kazandıran Meslekler ve Maaşları

Yazar: Emre Kariyer

Herkes zaman zaman en çok para kazandıran meslekler ve maaşları hakkında merak içinde olurlar. Fakat gene de iş kariyerinizi yaparken en çok kazandıran mesleklere odaklı yapmanız tavsiye edilmez. Çünkü en iyi yaptığınız işler severek yaptığınız işlerdir. Sevmeden yaptığınız işleri sırf kazancı iyi olduğu için hayatınızın boyunca yapmak zorunda olmanız işkence gibi olabilir.

En çok para kazandıran meslekler ve maaşları çalıştığınız sektöre ve yaptığınız işin yoğunluğuna göre değişkenlik gösterebilir. Fakat bazı işler çok spesifik bir yerdedir ve bu alanda hizmet veren birkaç şirket olduğundan maaşları hakkında kesin konuşabiliriz. Gelin en çok kazandıran mesleklere yakından bakalım.

Pilot

Pilotluk çok özel bir meslektir ve özel beceriler gerektirir. Bir pilot olmak için hem mental hem fiziksel olarak son derece sağlıklı olmak gerekir. Bunun dışında 4 yıllık bir üniversite mezunu olmak ve daha sonra özel eğitim almak gerekir. Fakat özel eğitimlerin ücretleri çok yüksektir ve mesleğin bir garantisi yoktur. Bu zorlayıcı serüven neticesinde pilot olabilen kişiler, aylık 60-70 bin TL’ye kadar maaş alabilir. Ayrıca üç ayda bir ek ikramiye alma hakları da bulunur.

Grafik tasarım ve yazılım uzmanları

Çağımızın mesleklerinden olan dijital uzmanlık alanları günümüzün en çok kazandıran meslekler sınıfında yer alır. Freelance ve bir şirkete bağlı olarak yapabileceğiniz bu mesleklerde yaptığınız iş ve çalıştığınız firmalara göre maaşlar değişkenlik göstermekte. Yurt dışında hizmet veren bir şirkete bağlı olarak çalışırsanız aylık 50 bin TL’ye kadar kazanç sağlayabilirsiniz.

Eczacı

Sağlık sektörünün hiçbir zaman ölmeyecek olduğunu bilmeniz için meslek uzmanı olmanıza gerek yok. Sağlık sektörünün olmazsa olmazı ilaçlar, ilaçların olmazsa olmazı halka ulaşmasını sağlayan eczanelerdir. Bulunduğu konuma bağlı kazançlarda değişkenlik gösterebilir ancak bir Eczacı aylık ortalama 30 bin TL kazanır.

Bunada Göz At  Yabancı Dil Öğrenmenin Pratik Yolları Nelerdir?

Emlak danışmanı

En çok para kazandıran meslekler ve maaşları arasında gayrimenkul danışmanlığın getirisi yüksek bir iştir. Genel olarak sattıkları ve kiraladıkları ev, arsa, dükkân gibi gayrimenkuller üzerinden kâr elde ederler. Bu durumda ne kadar çok çalışırlar ve ne kadar çok satış yaparlarsa kazançları o denli yüksek olur. Ortalama bir fiyat söylemek yanlış olacaktır ancak orta halli bir emlakçının aylık geliri 20 bin TL civarında olabilir.

Doktor

Devlete bağlı memur olarak çalışan doktorların maaşları standart olur. Fakat kendine ait bir muayenesi veya özel bir hastanede bölüm başkanı olarak görev yapan doktorlar iyi kazançlar elde ederler. Kariyer sahibi ve üst sınıf bir seviyede görev yapan doktorlar 20 bin TL ve üzerinde maaş alırlar.

Mimar ve Mühendisler

Mimar ve mühendislerin kazançları, üstlendikleri projelere göre değişkenlik gösterebilir. Sektörde geçirdikleri yıllara ve yaptıkları referans yapılara göre aldığı işlerde profesyonelleşir ve daha fazla kazanç elde edebilirler. En yüksek kazanç sağlayan meslekler arasında yer alan mimarlık ve mühendislik mesleği size aylık 10-15 bin TL ortalama maaş getirisi olabilir.

Müteahhit

Muhtemelen müteahhitlik mesleğinin dünyada en popüler olan ülkelerden biriyiz. Hızla büyüyen nüfusa ve ülkemizin coğrafi durumuna göre değişkenlik gösteren mesken ve arsa konutları mesleğin getirilerini de değiştirir. Müteahhit maaşları da yaptıkları işlerin büyüklüğüne ve konumuna göre uçuk değişiklikler gösterir. Fakat bir müteahhit için aylık değil yıllık bir getiriden bahsedebiliriz. Bu fiyatlar 100 bin TL’den 1 milyon TL’ye kadar değişebilir.

CEO

Dev şirketlerin tüm yükleri CEO’ların omuzlarındadır ancak yaptıkları işin getirisi de strese bağlı olarak yüksektir. Şirketlerin tüm departman ve yönetim kadrosuyla koordineli olarak çalışan ve kendini işe adayan CEO maaşları ne kadardır? Elbette bu şirketlerin kapasitesine ve getirisine göre değişir. Ancak en düşük CEO maaşı için 20 bin TL diyebiliriz.

Bunada Göz At  Sözel meslekler ve maaşları nedir?

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL