Rekabette Avantaj Kazanmanın Yolları Nelerdir?

Rekabette Avantaj Kazanmanın Yolları Nelerdir?

Yazar: Emre Kariyer

Rekabette avantaj kazanmanın yolları günümüzde yoğun bir yarışa sahne olduğu gibi, pek çok farklı seçeneği de beraberinde getirdi. Bir işletme sahibiyseniz, muhtemelen rakiplerinizin önüne geçmek için mücadele ediyorsunuzdur. Aslına bakarsanız, herhangi sektörde başarısız olmanın en büyük sebeplerden birisi, bu yarışa gerektiği kadar değer vermemeniz.

Rakiplerinizi geride bırakmak, şirketinizin başarısı için önemlidir. İnsanların çoğu, bunun ne demek olduğunu biliyor ancak rekabette avantaj kazanmanın yolları konusunda uygulamaya geldiğinde eksik veya geri kalıyor. Bu arada bu yarışa tutunabilmek için işletmeler birçok yanlışlar da yapabilmekte. Bu yanlışın en bilineni, daha geniş kitlelere hitap bilmek adına uzmanlık alanı dışındaki işlerde hizmet vermek. Örneğin dış cephe boyacısının dış cephe yapması. Elbette bu sizin ve işletmenizin irtibatını lekeleyecek bir durumdur. Bu sebepten ötürü, gerçek bir rota izlemeli ve başarıya giden yolun anahtarlarını emin adımlarla çıkmanız gerekecektir.

Rakiplerinizden Nasıl Ayrılırsınız?

Rakiplerinizin önüne geçmek için işe nereden başlamanız gerektiği hakkında bir fikriniz yoksa doğru yerdesiniz. Bugün sizin için rekabette avantaj kazanmanın yolları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

1.     Müşteri Odaklı Hizmet Sunun

Neredeyse işletmelerin tümü, en iyi hizmeti sunduğunu iddia eder. Ancak söylemlerden çok daha fazlasını yapmanız gerekir. Müşterileri iyi bir sunum, zamanında teslimat veya müşteri desteği yapmak, ileriye dönük bir iştir. Sizi rakiplerinizin önüne geçirebilecek şey budur. Eğer başka bir yerde bulamayacakları bir hizmet sunarsanız, müşterilerin ilk geleceği yer her zaman siz olursunuz.

2.     Müşterinin Sorunlu Noktalarını Ele Alın

Her sektörün belli başlı kronik sorunları vardır. Bu sorunalar sektörden sektöre değişir. Burada sizin fark yaratmanızı sağlayacak şey, sorunları ele alış ve çözüm biçiminiz. Örneğin taşıma sektöründeyseniz, müşterilerin birçoğu taşıma sırasında ürünlerin başına gelebilecek sorunlardan şikayetçi olabilir. Bu sorunların üstesinden gelmeniz, sizin için bir tercih edilebilir sebep olacaktır.

Bunada Göz At  Risk Alarak Çok Para Kazanabileceğiniz İşler Nelerdir?

3.     Rakiplerinizden Farklı Biçimlerde Çalışın

Rakiplerinizin arasında sıyrılmak istiyorsanız aynı işi farklı şekillerde ele alın. Burada bahsettiğimiz şey, müşteri hizmetleri. Birçok iş yeri, yaptığı işlere ek ücretler talep eder. Örneğin keşif ve montaj gibi sebeplere bağlı olarak müşteriler farklı arayışlarda olabilir. Üzerine sermaye koymadan yapabileceğiniz işlerde ek hizmetler sunun.

4.     Belli Bir Kesime Hizmet edin

Herkese hizmet etmeye çalıştığınızda, kimseye hizmet etmezsiniz. Bu özellikle hizmet temelli işletmeler için geçerlidir. Modelinizi veya yaklaşımınızı çok çeşitli işletmeler için uyarlamak, işletmeniz için uygun maliyetli değildir ve insanların şirketinizin uygun olup olmadığını anlamasını zorlaştırır. Empati kurabileceğiniz bir örnek verelim. Kim bir nargile kafede yemek yer veya kim bir yemek restoranında çay içer. Firmanızın yelpazesini genişletmeye çalışırken, asıl müşteri odağınızı yitirmeyin. Müşterilerin çoğu, işi alanının uzman firmalarına vermeyi tercih eder.

5.     Güçlü Bir Teklif Veya Garanti Oluşturun

Garantiler, ürününüzü veya hizmetinizi satın almanın algılanan riskini azaltmanın harika bir yoludur. Satın alma tereddütlünü ortadan kaldırmak, daha fazla satışa yol açabilir.

Ayrıca garanti, şirketinizin daha güvenilir ve sevimli görünmesini de sağlayabilir. İade politikalarında katı olmak, şirketinizin itici görünmesine sebep olur.

6.     Sosyal Bir İşletme Olun

Kurumsal bağışlarınızı bir sonraki seviyeye taşımak istiyorsanız, sosyal bir işletme olmak için çabalarınızı bir adım öteye taşıyabilirsiniz. Giderek daha fazla şirket bu şekilde bir çalışma politikası izliyor. Örneğin bazı firmalar, yaptıkları her satış için sokak hayvanlarına yardımda bulunuyor. Bu tür işetme anlayışı sizi zarar sokmaz. Aksine, şirketinizin pozitif yönlerini ortaya koymanızı sağlar.

7.     Müşterilerinizi Şaşırtın ve Memnun Edin

Müşteriler yeniliklere her zaman açıktır ve kendilerini memnun eden işletmelere karşı özel hisler beşlerle. Bu, çağımızın en büyük sadakat politikasıdır. Günümüzde sizinle aynı hizmeti veren pek çok şirket var. Örneğin böreği her yerde yiyebilirsiniz ancak işletme sahibinin size masanıza gelerek kolonya ikram etmesi ufak ve hoş bir dokunuştur. Müşteriler kendilerini memnun etmeye çabalayan işletmelerle diğerlerini mukayese eder ve seçimlerini yaparken bu sizin için pozitif bir etki yaratır.

Bunada Göz At  Kendi Markanızı Nasıl Yaratırsınız?

 


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL