Dolar ve Euro Zirveye Doymuyor

Dolar ve Euro Zirveye Doymuyor

Yazar: Emre Döviz

Dolar ve Euro Zirveye Doymuyor

Dolar ve Euro zirve üzerine zirve görüyor. Peki Dolar ve Euro neden yükseliyor? 3 Kasım tarihinde Amerika Birlik Devletlerinde yapılan seçimin günlerdir süren belirsizliği, Dolar ve Euro’nun TL üzerindeki yükselişinin devam etmesine sebep oluyor. Dolar geçtiğimiz gün 8,5 TL’Yİ, Euro ise 10 TL’yi zorladı. Nihayetinde dolar 8,56 Euro ise 10,16 seviyelerini gördü ve günü TL karşısında dolar 8.57, Euro ise 10,20 ile kapatarak ön görülemez bir rekor tazelemiş oldu. Bu durum ise Dolar ve Euro zirveye doymuyor şeklinde yorumlandı. Nitekim TL’nin değeri dünya genelinde hiç bu kadar düşmemişti.

Dolar nefesini tuttu ve sonuçları bekliyor. Başkanlık seçimleri Amerika’da son yılların en çekişmeli rekabetine sahne olmakta. Her iki adayda karşılıklı olarak yaptığı açıklamalarla kendisinin başkan olacağı konusundaki ısrarlarını dile getirmekte. Öte yandan halkın sokağa inme korkusu, silahlı kişilerin basına sızan fotoğrafları ve “iç savaş” söylemleri piyasayı allak bullak etmiş durumda.

Dünyanın Gözü Seçimlerde

Tüm dünyanın sonuçlarına kitlendiği Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni başkanının belli olacağı seçimlerde henüz resmi bir açıklama yapılmış değil. Demokratların adayı olan Joe Biden, kendini kazanan olarak gördüğünü belirtti. Öte yandan Cumhuriyetçi’lerin adayı ve hali hazırdaki ABD başkanı Donal Trump ise seçimlerde usulsüzlüğün olduğunu ve bu sonuçları kabul etmeyeceğini açıkladı. Bu açıklama dünya piyasalarında bir şok etkisi ve önü görülemeyen bir belirsizlik yarattı. Bu belirsizlik ve çalkantılar ise dolar da bir dalgalanmaya sebep oldu ve 3 gündür süre gelen bir çalkantı söz konusu.

Tüm bunlar gerçekleşirken, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’ndan (FED) beklenen ekonomi destek paketinin beklenenin altında kalan para politikası, ABD dolarının uluslararası kurda yarış içinde olduğu diğer önemli para birimleri karşısında düşüşünü hızlandırdı. Bu gelişmelerden sonra Euro Amerika’da rekor seviye gördü. 15 Eylül tarihinden bu güne kadar ki en yüksek seviyelere yükselen Euro’nun dolar karşısındaki değeri 1.1884 seviyelerini gördü.

Bunada Göz At  Dolar Yükselmeye Devam Ediyor

Rekorlar Yenilendi

Amerika’da durum bu haldeyken Türkiye’de Dolar ve Euro zirveye doymuyor. Dolar geçtiğimiz güne 8,43 seviyelerinde başlamış, sabah saatlerinde 8,47 seviyelerine kadar çıkmıştı. Henüz birkaç saat oldu ki yükselişi devam etti ve 8,56 seviyelerinin üzerine çıktı. Keza Euro para birimi de aynı şekilde TL karşısında yükselmeye devam etti. Sabah saatlerinde 9,96 seviyelerinde işlem görmeye başladı ve bunu 10,04 ve 10,168 seviyeleri takip etti. Bu da yeni bir zirve rekorunu beraberinde getirdi. Akam saatlerinde Dolar/TL 8,57, Euro/TL 10,20 seviyelerinde kapanışa gitti.

Tarihin en yüksek seviyelerine çıktığı gözlemlenen para birimlerinin yükselişi durdurulamıyor. Bunun tek sebebi Türkiye’nin ekonomik hamlelerindeki yetersizliği değil elbette ki. TL üzerindeki baskının uluslararası boyutu var. Bu baskının en büyük sebebi ise virüs salgını ve seçim belirsizliği

Seçim Belirsizliği ve Virüs Salgını

ABD seçimlerindeki belirsizlik daha ne kadar devam eder bunun net cevabını vermek mümkün olmasa da önümüzdeki günlerde çalkantının devam edeceğini söyleyebiliriz. Öte yandan virüs salgını hala global bir risk tehdidi olarak karşımızda duruyor. Geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri’nde bir günde tespit edilen vaka sayısı 130 bini görmüşken, Avrupa’nın en büyük ülkelerinden olan Fransa’da 58 bin, Almanya’da 21 bin yeni vakanın tespit edilmesi piyasaları endişeye itti.

Tespit edilen yeni ve yüksek düzeydeki yeni virüs vakalarının sürmesi, başta Almanya, İspanya ve Fransa gibi büyük ekonomiye sahip ülkelerde yeni tedbirleri beraberinde getirebilir. Bu tedbirlerin ekonomide normalleşmeye bağlı belirlenen büyüme hedeflerini sekteye uğratacağından şüphe yok.

 

“Dolar Yükselmeye Devam Eder Mi?” konulu makalemizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

 


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL