Dolar Yükselmeye Devam Eder Mi?

Dolar Yükselmeye Devam Eder Mi?

Yazar: Emre Döviz

Dolar Yükselmeye Devam Eder mi?

Doların durdurulamayan yükselişi ülkede genel bir endişeye sebep olmakta. Şu an için merak edilen en büyük soru, dolar yükselmeye devam eder mi? Haftaya yükselişle başlayan USD’nin TL karşısında değer kazanmaya eden parite, 8,09 seviyelerine kadar çıktı. 3 Kasım’da gerçekleşecek ABD seçimlerine kadar dalgalanmanın sürmesi ve dolardaki hareketliliğin bitmesi beklenmiyor. Global koşullardaki başta pandemi olmak üzere çeşitli çalkantılar, küresel bir riske sebep olmakta. Bu da TL’nin aradığı desteği bulmasına engel olmakta ve belirsizlikten dolan yükselişe zemin hazırlamakta.

Dolara yatırım yapmak mantıklı mı ve dolar yükselmeye devam eder mi sorularına net cevap vermek en azından önümüzdeki ABD seçimlerine zor. Kısa vadede Kafkaslarda devam eden savaş için kalıcı bir ateşkes ve koronanın etkilerini azaltacak mutlak bir adım ateşin sönmesinde etkili olabilir. Kısa vadede doların yükselmeye devam etmesi sürpriz olmaz.

Doların Yükselişi Halkı Nasıl Etkiler?

Başta inşaat, ticaret ve tarım sektörleri yükselen dolardan ötürü zor durumlar yaşayacak gibi gözüküyor. Doların yükselişi halkı nasıl etkiler? Başta otomobil, ev ve gıda fiyatları olmak üzere tüm fiyatlarda muhtemel artış kaçınılmaz. Bu durumda halkın alışveriş gücünün düşmesi ekonomiyi temelden sarsabilir. Devam eden artışlar benzin fiyatlarına da yansıyabilecektir.

Dolar yükselmeye devam eder mi? Koronavirüs’ün ikinci dalgası ve ABD genelindeki vaka sayılarında yükselişi ve teşvik paketlerindeki gelişmeler ülkede olası bir riskin boyutlarını yükseltiyor. On yıllık tahvil için %0,80’nin altındaki faiz ve doların yükselişi belli sınırların altında kaldı. Öte yandan dolar ve avro arasındaki 1,18 seviye son 50 gün ortalamanın üzerinde. Bir yandan gelişmekte olan ülkelerin piyasa hamleleri, TL üzerindeki baskının artmasına sebep olmakta. TCBM’den faiz kararı çıktı ancak bölgede devam eden istikrarsızlıklardan oluşan durum ve ortamın meydana getirdiği risk piyasaların soğumasına engel oluyor. Olası düşüşlerde desteğin 8.02-8.03 arasında olması bekleniyor.

Bunada Göz At  Dolar Yükselmeye Devam Ediyor

Dolar Neden Yükseliyor?

Dolar neden yükseliyor? Bunun en büyük sebeplerinin başında ülkeye giren döviz miktarındaki düşüşün devam etmesi ve ithal edilen malların yükselmesiyle oluşan cari açık. Bunun yanında TL üzerindeki baskının artarak devam etmesi, TL’nin tüm para birimleri karşısında değer kaybetmesine sebep oluyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, politika faizini sabit tutma hamlesiyle TL’nin pozitif bir ivme kazanacağı düşüncesine düşüşle yanıt vermesi ikinci bir planın devreye koyulması gereksinimi yarattı. Hafta başında ABD’de artış gösteren korona vakaları, beklenen teşvik paketindeki durgunluk ve ABD seçimleri, doların dalgalanmasına sebep olmakta.

 

Dolayısıyla hem küresel koşulların riskli olması hem de TL’nin para politikası tarafında aradığı desteği tam olarak bulamamış olması kurda yukarı yönlü denemeler görmemize neden oluyor. Yaklaşan ABD başkanlık seçiminin yarattığı belirsizlikleri de göz önünde bulundurduğumuzda gelişmekte olan ülke para birimleri açısından haftanın devamının da oldukça zorlu geçeceğini tahmin ediyoruz.

 

 

 


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL