Dolar Yükselmeye Devam Ediyor

Dolar Yükselmeye Devam Ediyor

Yazar: Emre Döviz

Dolar Yükselmeye Devam Ediyor

Dolar yükselmeye devam ediyor. Uluslararası para piyasalarında 8,2591 alt seviye olmak üzere 8,3291 üst seviyelere kadar çıktı. Geçtiğimiz gün yükselişine devam eden dolar, %0,4’lük artşla günü 8,2919’dan tamamladı. Cumhuriyet Bayramı sebebiyle 1,5 gün boyunca işlem görmeyen borsa bugün yeniden artışı gördü. Doları 8,34 ile rekor üstüne rekor kırdı. Bu durumda Merkez Bankasının faiz kararlarını tekrar gözden geçirmesi gerekebilir. Merkez Bankasının muhtemel tahminleri ve hamleleri piyasalarda olumlu bir hareketlenme sağlamıyor. Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamaları da etkisiz olmakta.

Türk Lirasının Değeri Dünya Genelinde Düşüyor

Türk Lirası üzerindeki baskının devam etmesi, para birimini uluslararası piyasalarda değersizleştiriyor. 2019 yılında harcanan milyarlarca dolar ters tepti. Yükseliş devam ettikçe bakanlıktan yapılan ekonomik reform paketleri de anlamlarını yitiriyor. Peki TL değer kaybetmeye devam edecek mi? Uzmanlar gerçek bir atılım yapılmadığı takdirde bu düşüşün devam edeceğini ön görüyorlar. Euro ve Sterlin uluslararası piyasalarda rekor kırmaya devam etti ve sterlin 11 TL’ye kadar çıktı.

Yükselişin bu denli artması yurt dışından mal ithal etme yerine ihraç etme fikrini öne çıkarmış olsa da şu an için ham maddenin dışarıdan elde edilmeye devam etmesi sebebiyle bir engel olarak görülüyor.

Gündem Piyasaların Yakın Takibinde

Çıktığı günden itibaren dünya piyasalarında dalgalanmalara sebep olan virüs salgını, piyasaları yakından ilgilendiriyor. Avrupa Merkez Bankasının Pandemi Acil Varlık Alım Programı, faiz oranlarının sabit kalmasına karar verdi ancak Aralık ayında değişmesi muhtemel olduğunun sinyallerini de verdi. Almanya başbakanı Merkel’in açıklayacağı 3. çeyrek büyüme oranları ve Avrupa ülkeleri arasındaki işsizlik, TÜFE ve son çeyrek büyüme oranları piyasalar tarafından takip ediliyor. Piyasaların takibe aldığı bir diğer veri de ABD tüketici güven endeksi dataları ve aşı çalışmaları. Bu arada ABD’deki teşvik paketi ve bölgede meydana gelen olaylar da etken olabilecek gibi görünüyor.

Bunada Göz At  Dolar Yükselmeye Devam Eder Mi?

“Dolar Yükselmeye Devam Eder Mi?” isimli makalemizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

 


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL