SEO Nedir? SEO’nun Önemi Nedir?

SEO Nedir? SEO’nun Önemi Nedir?

Yazar: Emre Bilgiler

Eğer dijital dönüşüme uğrayan dünyaya giriş yapmaya başladıysanız, karşınıza sıkça çıkan kelimelerden birisi SEO’dur. Bu yüzden birçok kullanıcı SEO nedir üzerine araştırmak yapmakta.

SEO nedir sorusuna kısaca şu cevabı verebiliriz: Google, Yahoo ve Yandex gibi internet üzerinden arama yapabilmenizi sağlayan arama motorlarında, kullanıcıların en iyi sonuçlara ulaşabilmesi ve üst sıralarda yer alabilmesini sağlamaktadır. Bu arama motorlarında üst sırada yer almak için yapmanız gereken üç şey:

  • Arama motorlarının ne istediğini bilmek
  • Kullanıcılar için güvenli bir site olduğunu kanıtlamak
  • İçeriğinizin aranılana cevap vermesi

Sıralamalarda ne kadar yukarıda yer alırsanız, sitenizin günlük tıklanma seviyeleri de o kadar yüksek olacaktır.

Sıralamada ne kadar yüksek ve ne sıklıkta göründüğünüz liyakate dayalıdır; bu motorlar, kullanıcıları için en uygun olduğunu düşündükleri sonuçları gösterecektir.

SEO’nun Önemi Hakkında

Peki neden sürekli aynı soru diyecek olursanız SEO’nun önemine eğilmek gerekir. SEO’nun önemi nedir diye soracak olursanız konuya derinlemesine bakmamızda fayda var. Sitelerde yer alan makale ve içeriklerin, arama motorlarındaki optimizasyonları organik olarak tabir edilen kullanıcıları sitenize taşır. Yani, arama motorları üzerinden giriş yapan kullanıcılar ne kadar çok olursa, sitenizin değeri de o kadar fazla olacaktır. Kullanıcıların yaptığı arama sonucunda sitenize giriş yapması demek sitenizin hit sayısının artması manasına gelir. Ayrıca Google gibi arama motorlarında öne çıkmak için reklam verme şansınız da var. Ancak iyi bir optimizasyon ve SEO uyumlu makalelerde ücretsiz olarak üst sıralarda çıkabilirsiniz. Buradan yola çıkarak SEO’nun önemi nedir sorusunun cevabını da almış olursunuz.

Aynı arama sonucunda karşınıza çıkan ve sol tarafından reklam simgeyi yer alan sitelere her tıklayışınız için ücret ödemek zorunda kalırsınız. Dolayısıyla organik arama sonuçlarıyla üst sırada yer almanız çok daha avantajlı olur. SEO trafiğinin en büyük avantajı, Arama Motoru Optimizasyonu stratejisi seçilirse (ve bunun nasıl yapılacağına aşağıda bakacağız), o zaman sürekli bir ücretsiz trafik kaynağı olmasıdır.

Bunada Göz At  iPhone reklam engelleme programları

 

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Arama motorları nasıl çalışır konusunda bilgi sahibi olursanız SEO Nedir ve SEO’nun önemi hakkında detaylara ulaşabilirsiniz. Arama motorlarında temel amaç, kullanıcıyı memnun etmek için en iyi sonucu vermektir. Nasıl sizin yarış içerisinde olduğunuz siteler varsa arama motorlarının da kendi aralarında bir yarışı bulunmaktadır. Bir kişi, Google üzerinden aradığı sonucu bulamazsa Yahoo ve Yandex gibi sitelere yönlenebilir. Bunun sebebi başka çözümlere ulaşma isteğidir. Arama motorları bunun önüne geçebilmek için, belirlediği kriterler çerçevesinde en yararlı sonuçları üst sıralarda görüntüler. Bu çözümler için ilk dikkate almanız gereken şey ise anahtar kelimedir:

 

Anahtar Kelime Nedir?

 Anahtar kelime, içeriğinizin konusunu en kısa ve en etkili anlatan kelimedir. Arama motorları, anahtar kelime olarak adlandırılan kelimelerin aranması üzerine çalışır.

 

Hedef kitleniz ne arıyor?

SEO verimi alabilmeniz için potansiyel müşteri ve kitlenize erişebilmeniz gerekir. Arama yapmak için hangi kelimeleri ağırlıkta kullandıklarını bilmeniz ve bu yönde içerikler üretmelisiniz. Aynı zamanda bu içeriklerin anahtar kelimelerinin önemini de atlamamalısınız.

Google, Arama Motorlarının Geri Kalanına Karşı

Google dünya genelinde en çok kullanılan arama motorudur. İngilizce olarak yapılan aramalar dünya gelinde Google’da yapılmakta. Mobil cihazlarda bu oran %95’lere kadar çıkmakta. Bing ve Yahoo gibi siteler üzerinde yapılan toplam oran ise sadece %1,5. Masa üstünde bu oran %8’lerde kalıyor. Bu da Google’ın sektördeki mutlak hâkimi olmasını sağlar.

Dolayısıyla, web sitesi olan bir işletme olarak, Google’a olan güveniniz hemen hemen kesin. Bu yüzden Google nasıl çalışır kısaca değinmekte fayda var.

Google, web içeriğini, kullanıcılarına sorularına en iyi yanıtı veya sorunlarına yönelik çözümü sunabilecek şekilde düzenler. Buna, Google’ın web’deki tüm bilgiler için bir referans sistemine bakarak görebilirsiniz. Her sayfaya (ve içerdiği bilgilere) referanslar saklar ve daha sonra birisi belirli bilgiler istediğinde, Google onları cevabı veya çözümü en iyi sağlayan içeriğe yönlendirebilir.

Bunada Göz At  Osmanlı Paraları Fiyatları Nelerdir?

Google, en güvenilir kaynaktan, kullanıcısı için en uygun biçimde en alakalı yanıtı önermeye çalışmaktadır. Kısacası bu arama motoru üzerinden yapacağınız aramalar hem güvenli hem de alakalı olanlardır. Bunun sebebi ise sitenin bu konuya gösterdiği hassasiyet.

 


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL