Orta Yaştan Sonra Kariyer Değişikliği Nasıl Yapılır?

Yazar: Emre Genel

Yeni bir kariyer yapma planı kulağa zor geliyor ve insanların birçoğu orta yaştan sonra kariyer yapmaktan çekindiği için bu fikri baskılıyor. Endişelenmenize gerek yok, zira kaybedebileceğiniz ne olabilir? Orta yaştan sonra kariyer değişikliği nasıl yapılır sorusuna yanıt arıyorsanız, içinizi rahatlatacak ve size yön verecek fikirlerimiz var. Bir kariyer yapmanın kolay olmadığını biliyoruz. Ancak 40 yaşından sonra kariyer değiştirmiş ve bugün dünyanın en başarılı insanları arasında sayılan bazı insanlar olduğunu bilmek size motivasyon kırbacı oluşturabilir. Ayrıca bunun sadece ülkemizde bir tabu olduğunu, Amerika’da insanların 40 yaşından sonra yeni bir kariyer oluşturduklarını da söyleyebiliriz. Peki orta yaştan sonra kariyer değişikliği nasıl yapılır?

Kariyer Planlaması Yapın

Orta Yaştan Sonra Kariyer Değişikliği Nasıl Yapılır?

Orta yaştan sonra kariyer değişikliği yapacaksanız, ilk önce iş planlaması yapmanız gerekir. Bunun için size yapacağımız en büyük tavsiye, en azından iddialı olabileceğiniz bir alana yönelmeniz. Ancak elbette hiç bilmediğiniz bir sektöre de giriş yapmanız mümkün. Bunun için yapılabilecekleri de bir sonraki başlıklarda sıralayacağız. Çoğu çalışanın profesyonel bir değişiklik yapmayı düşündüklerinde yaptığı ilk şey mevcut durumlarını değerlendirmektir. Bir sonraki adım, ihtiyaçlarınızla nasıl eşleştiğini görmek için bu potansiyel kariyer değişikliğini değerlendirmektir.

Yeniliğe Açık Olun

Orta Yaştan Sonra Kariyer Değişikliği Nasıl Yapılır?

Hayat sizin gençliğinizdeki gibi değil ve siz belli bir yaştan sonra iş değişikliği yapacaksanız, çağı yakalamanız bir tavsiye değil mecburiyettir.  Forrester Research araştırmasına göre, 29 ile 49 yaşları arasındaki çalışanlar, işyerinde sosyal ağların arkasındaki itici güçtür. Bu, beklediğinizden daha eski bir demografik, ancak orta yaşlı profesyoneller için iyi bir haber. Yıllarca deneyime sahip işçilerin, genellikle birçok sektörde yıllarca bağlantıları vardır, bu nedenle sosyal ağlara yönelmek, yeni bir alanda iş aramaya başlamak için harika bir yer olabilir.

Bunun dışında yenilikçi fikirler iş dünyasında her zaman yankı bulur. Bu durumda yeni bir bakış açısı oluşturmasanız bile, hali hazırdaki potansiyel rakiplerinizi taklit edin.

Bunada Göz At  Kreş Nasıl Açılır?

Finansal Durumunuzu Göz Önünde Bulundur

Orta Yaştan Sonra Kariyer Değişikliği Nasıl Yapılır?

Kariyerinizi hangi alanda yapacak olursanız olun, orta yaştan sonra kariyer değişikliği nasıl yapılır sorusuna yanıt arayan kişilere vereceğimiz en iyi tavsiyelerden biri de budur. Yeni bir iş her zaman beklenmedik harcamaları, dolayısıyla ek sermayeleri gerektirir. Belli bir yerden sonra finansal durumunuz yetersiz kalırsa, bu zamana kadar yaptığınız yatırımlar da çöp olup gidebilir. Bu yüzden her zaman mevcut durumunuzu buna göre değerlendirin. Giriş yapacağınız sektörün ortalama harcamaları hakkında kesin bilgi sahibi olun.

Kendinizi Tanıyın

Orta Yaştan Sonra Kariyer Değişikliği Nasıl Yapılır?

Yeni bir kariyer planlaması yapıyor ve adım atıyorsanız, neyle karşılaşacağınızı bilemezsiniz. Bu yüzden öncesinde muhtemel zorluklar hakkında bilgi sahibi olun ve kendinizi tartın. Eğer kendinizi tanımıyorsanız bazı zorluklar pes etmenize sebep olabilir. Örneğin bazı işler sandığınızdan daha fazla matematik gerektirir. Bu durumda yetersiz kalmanız sizin kariyerinizi sekteye uğratacaktır. Dolayısıyla hangi işi yapacak olursanız olun kendinizi tanımanızda fayda var.

Düşünmek için zaman ayırın

Orta Yaştan Sonra Kariyer Değişikliği Nasıl Yapılır?
Business project

Hızlı karar vermek hata yapmanızı en kolaya indirgeyen durumdur. Bu düşünecek çok zamanınız var ve kendinize düşünmek için zaman ayırın. Pek çok insanın “keşke” sözcüğünü kullandığını unutmayın. Bu duruma düşmemek için öncesinde yeterince düşünmelisiniz.

.

Profesyonel yardım isteyin

Orta Yaştan Sonra Kariyer Değişikliği Nasıl Yapılır?

Kariyer planlaması yaptığınızda ne kadar iyi olduğunuzu düşünürseniz düşünün, profesyonel bir yardım almak zorunlu bir hal alabilir. Bazı işlerin içine girmeden karşılaşacaklarınızın neler olduğunu bilemezsiniz. Yardım alırsanız öncesinde önünüzü görebilir hatta tedbir alarak karşılaşmaktan kaçınabilirsiniz.

Korkuyla başa çıkın

Değişim her zaman korkutucu olur ve kimse sizi bu yüzden eleştirmez. Mümkünse çevrenizdekilerden manevi yardım alın ve risk almaktan korkmayın. En kötü ihtimalle başarısız olacağınızı unutmayın. Gerekirse tekrar ve tekrar deneyebilirsiniz.

Tüm seçenekleri düşünün

Düşüncenizi yalnızca tam zamanlı istihdamla sınırlamayın. Uygulanabilir kariyer seçenekleri olarak danışmanlık, gönüllülük, yarı zamanlı çalışma , geçici çalışma ve serbest mesleği düşünün. Finansal hedeflerinizi gerçekleştirmek için yukarıdakilerin birkaçının bir kombinasyonu en iyi seçenek olabilir.

Bunada Göz At  Anket Yaparak Para Kazanmak

Esnek olun

Ayarlamayı ve değiştirmeyi öğrenin. Kendi tarzınıza karar verdiğinizi ve bu tür davranışların zamanla nasıl çeliştiğini anlayın.

Doğru tutuma sahipseniz, 50 yıl sonrası en zevkli ve ödüllendirici olabilir. Kazanabileceğiniz savaşlarla savaşın, geri kalanını unutun ve zamanınızı en önemli olduğu yerde kullanın: Ailenizin keyfini çıkarın, işinizde başkalarına yardım edin ve olabileceğiniz en iyi kişi olun.

En Karlı Küçükbaş Yetiştiriciliği Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Makalemize Göz Atmak İsteyebilirsiniz.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL