En Karlı Küçükbaş Yetiştiriciliği

En Karlı Küçükbaş Yetiştiriciliği

Yazar: Emre Genel

Hangi küçükbaş yetiştiriciliği para getirir? Yetiştirilmesi kolay ve en karlı küçükbaş yetiştiriciliği hangisi sorularına yanıt mı arıyorsunuz? Doğru yerdesiniz. Bugünkü yazımızda kendi işinin patronu olmak isteyen potansiyel çiftçilerimiz için kapsamlı bir kılavuz yazısı hazırladık. Bir önceki yazımızda hayvan çiftliği nasıl açılır isimli bir yazı yazmış ve kapsamlı olarak ihtiyaç duyabileceğiniz yasal prosedürleri sıralamıştık. Şimdi en karlı küçük baş hayvancılık hangileridir onları inceleyelim.

 

1-     Kümes Hayvancılığı

En karlı küçük baş yetiştiriciliği olmasının yanında, yapılabilecek en kolay küçük baş hayvancılığı kümes hayvancılığıdır. Kümes hayvancılığı yapmak için iki farklı sebebiniz vardır.

 1. Hayvansal gıdalar
 2. Beyaz et

Hayvansal gıda, küçük baş hayvan yetiştiriciliği çeşitlerinde en çok tercih edilen sebeplerden biri. Günümüzde organik köy yumurtaları, oldukça rağbet gören karlı getirisi olan bir iştir. Bu ürünlerin başlıcaları şunlardır:

 • Tavuk yumurtası
 • Bıldırcın yumurtası
 • Kaz yumurtası
 • Ördek yumurtası
 • Deve kuşu yumurtası

En risksiz ve kolay kazanç sağlayan iş, tavuk yumurtalarıdır. Tavuk yumurtası elde edebilmeniz yapmanız gereken, tavuklarınız için gezebilecekleri bir alan, tavuk yemi, vitamin ve kümestir. Eğer eti için yetiştiricilik yapacaksanız, et tavuğu yetiştirmeniz gerekir. Bunlar yumurtlayan tavuklara oranla hızlı büyüyen ve daha iri olan cinslerdir. Bıldırcın yetiştirmek tavuk yetiştiriciliği yapmaktan daha basittir ancak kaz, ördek ve deve kuşu için yüklü yatırım yapmanız gerekir.

 

2-     Koyun Yetiştiriciliği

en karlı küçükbaş yetiştiriciliği

Eğer yerleşim yerinden uzak ve ruhsat alabileceğiniz bir betonarmeniz varsa, koyun yetiştiriciliği yapmak, en karlı küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapmanızı kolaylaştıracaktır. Koyun yetiştirmek için kurduğunuz tesiste, elde etmek istediğiniz kazanç yollarına göre teçhizat kurmanız gerekecek. Eğer eti için üretim yapacaksanız, tesisinize bir de mezbaha eklemeniz gerekiyor. Kesim yapmak üzere farklı tesislere satış yapabilirsiniz ancak bu karınızın düşmesine sebep olur. Koyun yetiştiriciliği yapmanın en çok tercih edilme sebebi de sütünden faydalanmaktır. Ek olarak bu hayvanların deri ve yünü de getiri sağlayabilir. Küçük baş hayvanları sütü ile yetiştirecek ve besleyecekseniz, o zaman bir sağımhane kurmanız gerekecektir. Sağımhane masraflı bir yatırımdır ancak ileriye dönük kâr getirmenizi sağlayacaktır. Hayvanlarınızın sayısını çoğaltmak istiyorsanız, merinos koyunu dışında romanov koyunu da tercih edilebilir. Yılda iki kere yavrulama özelliğinin olması ve bir kerede iki ve üç yavru alabilmenizi sağlamak, birkaç yılda bir koloni kurabilmenize olanak tanır ve en karlı küçükbaş yetiştiriciliği seçeneklerindendir.

Bunada Göz At  Ticket Bakiye Sorgulama

 

3-     Keçi Yetiştiriciliği

en karlı küçükbaş yetiştiriciliği

Keçi, koyuna benzer bir tesiste yapılabilecek bir küçükbaş yetiştiriciliğidir. Bazı yatırımcılar, keçi ve kuzu yetiştiriciliğini bir arada yapmayı tercih edilebilir. Koyun yetiştiriciliğinde olduğu gibi, keçi yetiştiriciliğinde de birkaç farklı tür tercih edebilirsiniz. Ülkemizde en çok tercih edilen keçiler:

 • Kilis keçisi
 • Kıl keçisi
 • Honamlı keçisi
 • Saanen
 • Norduz keçisi
 • Ankara keçisi

Bu keçi türleri arasında büyük bir kilo farkı bulunmaz. Bazı et restoranlarında oğlaklar da satılmaktadır ve yetişkin olmayan keçiler bu tip yerlere satılabilir.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL