İş Bankası Numara Değişikliği Nasıl Yapılır?

İş Bankası Numara Değişikliği Nasıl Yapılır?

Yazar: Emre Bilgiler

İş Bankası numara değişikliği nasıl yapılır? Teknoloji dünyasında telefon ve internet bankacılığı üzerinden normal bankada yapabileceğiniz birçok şeyi yapabiliyorsunuz. Bu da bankalara gitmeden işlem yapabilecek olmanızın yanında güvenliğiniz içinde çok büyük bir öneme sahiptir.

İş Bankası telefon numarası değiştirme işleminden sonra tüm siber bilgileriniz güncellenir. Çünkü bu numaralar, BDDK’nın yeni uygulamaya sunduğu cep telefonu üzerinden para göndermeden cep bank işlemine, cep bankacılığından mobil bankacılık giriş koduna kadar gereklidir. Eğer sistem bilgilerinizde kullanıma kapatılmış veya sizin kullanmadığınız bir telefon varsa, bu hem kullanım açısından riskli bir durum oluşturur, hem de teknolojik giriş imkanlarından faydalanamamanıza sebep olur. Bankaya gitmeden işlemlerinizi yapabilmek, web ve mobil uygulamalara giriş yapmak içi cep telefonunuzu güncellemeniz şarttır. Peki İş Bankası numara değişikliği nasıl yapılır?

İş Bankası numara değiştirmek için birden fazla yöntem kullanabilirsiniz. Şubeye gitmeden numara değiştirebilmek için sistem üzerindeki bilgilerinizin güncel olması şartı bulunur. Örneğin yeni kimlikler, bankalarda yer alan bilgilerin tekrar güncellenmesi gerekliliğini oluşturdu. Eğer bilgileriniz güncel değilse, bu durumda şubeye gitmekten başka bir çareniz yok. Eğer değiştirmek istediğiniz cep telefonuna hala ulaşabilir durumdaysanız, numaranızı şu yöntemlerle değiştirebilirsiniz:

  • Mobil uygulama üzerinden
  • İnternet bankacılığından
  • ATM şubelerinden
  • Müşteri hizmetleri

İş Bankası Numara Değiştirme İşlemleri

Eğer eski telefonunuza ulaşımınız yoksa, telefonunuzu değiştirdiyseniz veya numaranız iptal olmuşsa, İş Bankası numara değiştirmek için mesai saatleri içerisinde bankaya gitmekten başka çareniz yoktur. Şubeye giderken kim belgenizin fotokopisi yerine aslını ibraz etmeniz gerekir. Buna sürücü belgesi de dahil. Numara değiştirme talebi ile veznede işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu durumda uymanız gereken iki durum var. İlki, değiştirmek istediğiniz telefonun açık ve yanınızda olması ve bankaya vereceğiniz imzanın daha önceki imza ile uyumlu olması gerekir.

Bunada Göz At  Şahıs şirketi nedir?

İş Bankası Müşteri Hizmetlerinden Numara Değişimi Yapmak

İş Bankası müşteri hizmetlerinden numara değişikliği yapmak için bankanın resmi iletişim numarasından (444 02 02) kodlama ile güncelleme menüsüne gelmelisiniz. Aramadan önce kimliğinizi hazır tutmanız gerekir, çünkü sistem sizden T.C kimlik No, anne kızlık soyadı gibi bilgilerin yanında seri numarası gibi bilgiler de talep edilir. Ek olarak kullandığınız kartın son 4 hanesi, şifresi ve cep telefonunuza gelecek güvenlik kodunu da teyit etmeniz gerekir.

Bu işlemleri başarı ile gerçekleştirdikten sonra, uygulamaya giriş yapabileceğiniz bir şifre cep telefonunuza gelir. Ancak bu şifre tek kullanımlıktır ve ilk girişten sonra sayfa sizi yeni şifre almak için yönlendirecektir.

İş Bankası İnternet Bankacılığından Numara Değişikliği Yapmak

İş Bankası internet bankacılığından numara değişikliği yapmak için ilk olarak İş Bankasının resmi internet sitesine giriş yapmanız gerekir. Uygulamaya giriş yaptığınız cihaz üzerinden daha önce giriş yapmış ve “Beni Hatırla” seçeneğini işaretlediyseniz giriş yapabilirsiniz. Aksi taktirde değiştirmek istediğiniz numara ve bir önceki numaraya gelecek olan SMS’e ihtiyacınız olacak. İnternet bankacılığına giriş yaptıktan sonra şu işlemleri takip edin:

  • Üst kısımda bulunan “Menü” seçeneğine tıklayın
  • Menü’den “Ayarlar” kısmına gelin
  • Buradan “Bilgi Güncelleme” daha sonra “Telefon” seçeneğine giriş yapın.
  • Numaranızı güncelledikten sonra kaydet yapın ve çıkış yapın.

İş Bankası Mobil Uygulamadan Numara Değiştirme

İş Bankası mobil uygulamadan numara değiştirmek için daha önce kullandığınız telefon uygulamasından giriş yapmanız ve beni hatırla seçeneğini işaretlemiş olmanız gerekir. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra Menü, Ayarlar, Güvenlik kısmına gelerek Numara Güncelle seçeneğine giriş yapın, yeni numaranızı girin, kaydedin ve cep telefonunuza gelen kodu girin.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL