Ofis Dosyalarını Şifreleme Nasıl Yapılır?

Ofis Dosyalarını Şifreleme Nasıl Yapılır?

Yazar: Emre Bilgiler

Ofis Programları

Microsoft Office programları, iş amaçlı kullanım için tasarlanmış, masaüstü üretkenlik uygulamaları paketinin genel adıdır. Ofis programlarına hakim olan kişiler sıklıkla ofis dosyalarını şifreleme sorusunu sormaktadır. Microsoft şirketinin tescilli bir ürünüdür ve 1990 yılından itibaren piyasaya sürüldükten sonra iş hayatında önemli bir yer edinmiş, zamanla kullanımı çok çeşitli olarak arttırılmıştır. Dünya üzerinde 35 farklı dilde kullanılabilir, Windows, Mac ve Linux alt yapılı bilgisayarlar tarafından desteklenir. Microsoft Comp. Son zamanlarda geliştirdiği Office 365 ile yalnızca masa üstü uyguları üzerinden hizmet vermenin yanında, cep telefonlarından kontrol edilebilen ve şirket için geliştirilmiş bir e-posta hizmeti de vermekte.

Ofis Dosyalarını Şifreleme Nasıl Yapılır
Ofis Dosyalarını Şifreleme Nasıl Yapılır

Bugünün günümüzde her şirkette Word, Excel, PowerPoint başta olmak üzere çeşitli ofis programları olmazsa olmaz bir yer tutmakta. Microsoft Office programları, özellikle ofis çalışanları için önemli bir yer tutar. Bunun yanında yalnızca üniversite öğrencileri değil, lise öğrencileri dahi ödevlerini bu tür dosyalar üzerinden yapar. Her ne sebepten olursa olsun, insanlar bu Office programları aracılığı ile kariyerlerinin ve öğrenim hayatlarının önemli verilerini bu dosyalar içinde saklar. Haliyle bazı özel bilgileri barındırma ihtimali bulunan bu dosyalar hakkında sıklıkla ofis dosyalarını şifreleme konusu sıklıkla araştırılmaktadır. Ofis dosyalarını şifreleme oldukça basit ve pratik bir şekilde yapılabilir. Bu programların kullanım şekilleri şunlardır:

 • Microsoft Word: Kullanıcıların metin belgeleri oluşturmalarına ve yazı dizimi saklamalarına yardımcı olur.
 • Microsoft Excel: Karmaşık ve basit işlemler yapmak, çizelgeler oluşturmak, hesap tablosu yapmak için geliştirilmiş özel bir programdır. Muhasebe çalışanları olduğu kadar askeri sistemlerde ve vardiya tabloları gibi çeşitli şekillerde kullanımı mevcuttur.
 • Microsoft PowerPoint: Profesyonel multimedya sunumları ve slayt sunumları için en çok tercih edilen uygulamalardan birisidir.
 • Microsoft Access: Yazılım araçlarını ve veri tabanlarını depolamak için kullanılan bireysel bir programdır.
 • Microsoft Publisher: Pazarlama malzemeleri oluşturmak ve yayınlamak için tanıtıcı uygulama.
 • Microsoft OneNote: Kâğıt deftere alternatif olarak, kullanıcının notlarını düzgün bir şekilde düzenlemesini sağlar.
Bunada Göz At  Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur?

Hal böyle olunca, bu dosyalar üzerinde oluşturduğumuz bilgilerin saklanması ve koruma altına alınması önemli bir yer tutar. Microsoft Office, kullanıcıların verilerini güvende tutabilmek adına Office dosyaları şifreleme özelliği geliştirmiştir. Bu şifreleme özelliği sayesinde, önemli dosyalarınızın silinmesinin önüne geçebilir ve kariyerinizi riske edecek değişikliklerin önüne geçebilirsiniz.

Microsoft Office Dosyaları Şifreleme

Önemli verilerini Microsoft Office programlarında depolayan kullanıcılar, Microsoft Office dosyaları nasıl şifrelenir sorusuna cevap aramakta. Bu yazımızda hayatınızda önemli bir yer tutan Office programlarınızı güvence altına almanın cevabını detaylı bir şekilde bulabileceksiniz.

Öncelikle, Microsoft Office dosyalarınızı şifrelemek demek, yalnızca sizin ve en başında oluşturduğunuz şifreyi paylaşabileceğiniz kişilerin verilere ulaşmasına olanak sağlar. Şifreleme yapabilmek için bilgisayarınıza ek dosya indirmenize gerek yok. Bunun için programın kendi sağladığı özellikleri kullanmamız yeterlidir. Aşama aşama şifreleme işlemleri:

 • Şifrelemek istediğiniz herhangi bir Microsoft Office dosyasına tıklayın.
 • Dosyayı açtıktan sonra, sol üst kısımda bulunan Dosya sekmesine tıklayın.
 • Buradan, Bilgi yazan yere tıklayın.
 • Burada karşımıza çıkan sayfada, Belgeyi Koru kısmını seçin.
 • Belgeyi Koru sekmesinin altında açılan seçeneklerden Parola ile Şifrele başlığına tıklayın.
 • Burada karşımıza, belge için oluşturmak istediğimiz parolayı yazmamız gereken bir kutucuk yer alır. Parolayı belirledikten sonra “Tamam” seçeneğine tıklayarak işlemi bitirin.

Bu işlemden sonra, şifrelediğiniz dosyayı açmak için sizden belirlediğiniz şifreyi girmeniz istenecektir.

 

Karlı İş Fikirleri 2020” isimli yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

 

 

 

 

 

 


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL