Nasıl Para Biriktirilir?

Nasıl Para Biriktirilir?

Yazar: Emre Bilgiler

Nasıl Para Biriktirilir?

Düzenli bir şekilde para biriktirilen insanlara çoğu zaman gıpta ile bakılır ve özenilir. Çoğu insanın para biriktirme macerası ilk hafta çok hevesli şekilde biriktirmeyle, sonra ki hafta da biriktirilen paraların harcanmasıyla geçmektedir. Bu sayede kişiler hiçbir birikim yapamaz ve ele gelen para harcandığından da zor durumlarda hiç kenarda parası olmaz. Para biriktirmenin en önemli nedenlerinden biri de zor zamanlarda kullanabileceğiniz bir paranızın bulunmasıdır. Örneğin telefonunuzun kırıldığını ve acil bir telefona ihtiyacınız düşünün, para biriktirmiş olsaydınız kısa süre içerisinde yeni telefonunuzu edinebilirdiniz. Peki nasıl para biriktirilir?

Para Biriktirme Yöntemleri

Nasıl para biriktirilir sorusunun cevabını öğrendikten sonra çeşitli para biriktirme yöntemleri daha kolay para biriktirmenizi ve birikim yapmanızı sağlayacaktır. İşte o yöntemler:

  • Borçlarınızı Ödeyin: Eğer borcunuz varsa hiçbir zaman bir birikim yapma fırsatınız olmayacaktır. Borçlarınız giderek katlanır ve biriktirdiğiniz paradan daha fazlasını borçlarınıza yatırabilirsiniz. Para biriktirmenin en önemli adımı borçlarınızı kapatmaktır.
  • Hedef Belirleyin: Bir hedef belirlemek daha istekli bir biçimde para biriktirmeniz neden olacaktır. Örneğin yılda 10.000 TL gibi bir rakam belirlemeniz işinizi kolaylaştıracaktır.
  • Sigaradan Kurtulun: Sigara, hem vücudunuza geri dönülmez zararlar verir, hem de paranızı çöpe atmanızı sağlar. Sigaradan kurtularak hem bedeninize hem de cebinize iyilik yapmış olacaksınız. Sigaraya verdiğiniz parayı her ay biriktirebilirsiniz.
  • Tatilden Feragat Edin: Tatil yapmak tabii ki herkesin hakkı, ancak ev ya da araba almak gibi bir planınız bulunuyorsa bir süre tatil yapmamanız para biriktirmeniz açısından iyi olacaktır. Tatile vereceğiniz parayı biriktirebilirsiniz.
  • Tasarruf: Tasarruf ilkokuldan beri hepimize anlatılan ve gerçekten para biriktirmenin en önemli adımlarından biridir. Örneğin lambalarınızı tasarruflularıyla değiştirebilir, boş yere yanan ışıkları kapatabilir ve damlayan muslukları tamir edebilirsiniz.
Bunada Göz At  Kara Cuma Nedir?

 

“İnternette Ne Satılır” isimli makalemizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL