Marjinal maliyet hesaplama nasıl yapılır?

Marjinal maliyet hesaplama nasıl yapılır?

Yazar: Emre Bilgiler

İktisat öğrencilerinin en çok şikayet ettiği konulardan biri de marjinal maliyet formüllerinin oldukça karmaşık ve zor olmasıdır. Ancak çoğu insan aslında marjinal maliyet hesaplamanın doğru adımlar uygulandığında çok basit ve kolay olduğunu savunur. Bugün sizler için en çok merak edilen konulardan biri olan marjinal maliyet hesaplama nasıl yapılır konusunu detaylı bir şekilde ele aldık. Peki marjinal maliyet hesaplama nasıl yapılır? Marjinal maliyet hesaplanırken nelere dikkat edilmesi gerekmektedir?

Marjinal Maliyet Nedir?

Marjinal maliyet hesaplama işlemini öğrenmeden önce marjinal maliyet nedir sorusunun cevabını iyice kavramak büyük önem teşkil etmektedir. Marjinal maliyet, İngilizce de Marginal Cost olarak adlandırılmaktadır. Peki dilimize çevrildiğinde marjinal hasılat da denilebilen marjinal maliyet ne demek?

Marjinal maliyet, en yalın şekilde bir işletmenin bir ürün üreterek veya hizmet vererek kazandığı topla maliyetin azalması veya artması olarak açıklanabilir. Kısacası marjinal maliyet, hizmet/ürün sonrası firmanın toplam kazancının toplamının uyarlanmış hali olarak açıklanabilir.

Marjinal Maliyet Hesaplama

Marjinal maliyet hesaplama işlemi için genellikle bir miktar matematik bilmeli, özellikle de formüllerle aramızın iyi olması gerekmektedir. Hesaplama işlemi sırasında yapılacak işlem hataları ne yazık ki yanlış sonucu elde etmemize neden olabilir. Peki marjinal maliyet nasıl hesaplanır?

Marjinal maliyet hesaplama işlemi sırasında karşımıza ortalama sabit maliyet ve ortalama değişken maliyet olarak iki teri çıkacaktır. Bu terimlerin açıklamaları şu şekilde yapılabilir.

  • Ortalama Sabit Maliyet: ortalama sabit maliyet, bir ürün veya hizmet başına düşen toplam sabit maliyettir. Ürün veya hizmet hangi kategoride olursa olsun bu birimden sabit bir kazanç sağlanır. İşletmenin sabit maliyeti değişmez.
  • Ortalama Değişken Maliyet: ortalama değişken maliyet ürün/hizmet sırasında kullanılan işçilik, ham madde gibi maliyetlerdir. Ortalama değişken maliyetler üretim arttıkça artar, azaldıkça azalır.
Bunada Göz At  Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur?

Marjinal Maliyet Formülü

Marjinal maliyet hesaplanması için marjinal maliyet formülü kullanılması şarttır. Aksi taktirde sağlıklı ve doğru sonuçlar elde edilemez. Aşağıda, formül üzerinde yer alacak değişkenlerin açıklamaları verilmiştir. İşte marjinal maliyet formülü:

  • MC: Marjinal Maliyet,
  • TC: Toplam Maliyetteki Değişim,
  • Q: Üretim Miktarı

Marjinal Maliyet Formülü: MC= ΔTC/ΔQ

Marjinal Maliyet Eğrisi

Marjinal maliyet eğrisi, ortalama değişken ve ortalama maliyetleri analitik düzlem üzerinde her zaman dik olarak kesmektedir. Marjinal maliyet eğrisinin alt kısmına yer alan kısım toplam değişken maliyetini ifade etmektedir. Minimum marjinal maliyetin hesaplanması için nokta 2’nin türeve eşitlenmesi gerekmektedir.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL