Numara Taşıma Sorgulama

Yazar: Emre Genel

Mevcut GSM operatörünüze ait olan numaranın, farklı bir GSM operatörüne taşınıp taşınmadığını numara taşıma sorgulama hizmetiyle öğrenebilirsiniz. Mobil hattınız hangi operatörde olursa olsun, (Turk Telekom, Vodafone, Turkcell, PTTCell) bu hizmetten yararlanabilirsiniz. Yazımız içerisinde tüm mobil işletmecilere ait numara taşıma sorgulama işlemini sizlere aktardık. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun bu hizmetinden online bir şekilde istediğiniz an faydalanmanız mümkün.

Numara Taşıma Nedir?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, kişilerin numarasını değiştirmeden hizmet aldığı operatörü, aldığı hizmetin türünü ve/veya bulunduğun fiziksel konumu değiştirebilmesi için Numara Taşınabilirliği Sistemi’ni (NTS) oluşturdu. Kurumun bünyesinde bulunan bu hizmet, 9 Kasım 2008 tarihinden bu yana abonelerin kullanımına açıktır. Söz konusu işlem için genellikle GSM operatörleri, herhangi bir ücret talep etmemektedirler.

Cep telefonu kullanıcısının mevcut numarasını aynen koruyarak, hizmet aldığı mobil işletmeciyi değiştirmesi işlemine numara taşıma adı verilmektedir. BTK verilerine göre 2008 yılından bu yana taşınan mobil numara sayısı 107448431’dir. Aynı hizmet koşullarından sabit hat aboneleri de yararlanabilmekte olduğu için ilgili tarihten bu yana taşınan sabit numara sayısı ise 1468948’dir. Siz de farklı bir GSM operatörlerine numaranızı taşımak istiyorsanız, ilgili işletmecinin bayilerine giderek bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Turk Telekom’a Numara Taşıma Sorgulama

Kullanmakta olduğunuz Vodafone, Turkcell ya da PTTcell hattınızı Turk Telekom’a taşıma sonrasında hat geçiş işlemlerinizi online bir şekilde sorgulatabilirsiniz. Bunun için daha önceleri Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun resmi web sitesi üzerinden verilen, şimdi ise www.turkiye.gov.tr adresi aracılığıyla abonelerin kullanımına sunulan hizmetten yararlanabilirsiniz.

Turk Telekom’a numara taşıma sorgulama işlemi için öncelikle yukarıda linke tıklamanız ve hizmet listesi içerisinden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nu bulmanız gerekmektedir. Sonrasında kurumun hizmetleri içerisinde Numara Taşıma Sorgulama bölümünü göreceksiniz. İlgili linke tıkladıktan sonra telefon numaranızı ve güvenlik resminde yer alan kodları, sayfadaki bölümlere giriniz. Hemen ardından “Sorgula” butonuna tıklayarak hay geçiş işlemlerinize dair bilgileri alabilirsiniz.

Bunada Göz At  Bla Bla Car Yolculuk Sorgulama

Vodafone Numara Taşıma Durum Sorgulama

Vodafone’dan hizmet almak istediğiniz için numara taşıma işlemi gerçekleştirmiş olabilirsiniz. Bu geçiş sonrasında hattınız belirli bir süre geçmesine rağmen iletişime açılmadıysa, Vodafone numara taşıma durum sorgulama hizmetinden faydalanabilirsiniz. Böylelikle hat taşıma işlemlerinizi ücretsiz olarak sorgulayarak, yeni operatöre geçiş işlemlerinizin ne zaman tamamlanacağını öğrenebilirsiniz. Bunun aşağıdaki adrese tıklayınız ve cep telefonu numara bilgilerinizi sisteme girerek kolayca işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Numara Taşıma islemi :

https://www.turkiye.gov.tr/btk-numara-tasima

Turkcell Numara Taşıma Durum Sorgulama

Mobil cihazınızın numarasını değiştirmeden sadece hizmet aldığınız işletmecinin değişmesini istiyorsanız Turkcell numara taşıma hizmetinden yararlanabilirsiniz. Üstelik bu işlem için artık GSM operatörünün bayisine de gitmenize gerek yok. Kuruluşun, resmi web sitesinde yer alan Tık Diye Numara Taşıma Formu ’nu doldurarak yetkililerin kapınıza kadar gelmesini sağlayabilirsiniz. İşlemlerinizin tamamlanıp tamamlanmadığınız ise Turkcell numara taşıma durum sorgulama hizmeti sayesinde kısa sürede öğrenebilirsiniz. Söz konusu hizmetten yararlanmak için BTK işbirliğiyle e-devlet kapısı altyapısı üzerinden sunulan sorgulama sayfasını kullanabilirsiniz.

PTTCell Numara Taşıma Sorgulama

1840 yılından beri vatandaşlara hizmet vermekte olan Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü, lojistik, banka ve posta hizmetlerine 2013 yılında telekomünikasyon hizmetini de ilave etti. Kurumun abonelerine sunduğu bu yeni nesil kamusal GSM hizmetinden yararlanmak istediğinizde hattınızı taşıyabilirsiniz.

Kamu hizmetlerinin ortak bir platformda toplanılması, vatandaşlara bu hizmetlerin tek portaldan sunulması ve kişilerin elektronik ortamdan güvenli, etkin ve hızlı bir şekilde hizmet alabilmesi için e-Devlet Kapısı kurulmuştur. Bu nedenle Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından verilmekte olan PTTCell numara taşıma sorgulama hizmetinden e-devlet aracılığıyla yararlanabilirsiniz. Söz konusu hizmete erişmek ve işlemlerinizi online bir şekilde tamamlamak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/btk-numara-tasima

Numara Taşıma Cihaz Kampanyaları

GSM operatörleri mevcut müşteri portföylerini genişletmek adına numara taşıma cihaz kampanyaları düzenlemektedir. Bu kampanyalar tablet, akıllı telefon ve bilgisayar cihazları için düzenlenmekte olup, müşterinin numarasını nakil etmesi sonucunda yeni bir cihaza sahip olmasını kolaylaştırmaktadır. Genellikle kampanya kapsamında 12, 24 ya da 36 ay taksit yapılabilmesine imkân verilmekte ve müşteriye numara taşıma ile sunulan indirimin yanı sıra ödeme kolaylığı sağlanmaktadır.

Bunada Göz At  Adsense Şikayet Bildirme

Bazı operatör şirketleri, abonenin numara taşıma işlemine telefon, tablet ve pc haricinde akıllı bileklik gibi bireysel aksesuarlarda vermektedir. Söz konusu cihaz kampanyalarını, hattınızı taşımak istediğiniz işletmeci firmanın resmi web sitesini ziyaret ederek detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Dilerseniz GSM operatörünün en yakın şubesine giderek de, hem almak istediğiniz cihazı görebilir hem de hat nakil işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Numara Taşıma Geçiş Süresi

Numara taşıma ile ilgili operatör şirketine talepte bulunduğunuzda, söz konusu işlem anınca gerçekleştirilememektedir. Çünkü talebinizle öncelikle GSM işletmecisi tarafından Numara Taşınabilirliği Sistemi’ne iletilmektedir. Sisteme düşen numara taşıma istediğiniz, mevzuatlar çerçevesinde gerekli işlemler yapıldıktan sonra gerçekleşmektedir. Bu konuda herhangi bir değişiklik ve düzenleme yapılmadığı sürece yasal olarak numara taşıma geçiş süresi maksimum 6 gündür.

Pazar günü de dâhil olmak üzere talebinizi alan GSM şirketi, 6 gün içerisinde hat nakil işlemlerinizi tamamlayabilmektedir. Ancak genellikle numara taşıma işlemlerinde ani bir yoğunluk durumu söz konusu olmadığı sürece 2 ya da 3 günde işlemler gerçekleşmektedir. İşleminizin gün içerisinde hangi saat aralığında yapılmasını istediğinizi belirtebilirsiniz. (00:00 – 08:00 / 08:00 – 16:00 / 16:00 – 00:00 )

Numara Taşıma Nasıl İptal Edilir?

Mobil hattınızın numarasını farklı bir GSM operatörüne nakil ettirmek istediğinizde, operatörün yetkilendirdiği bayilere şahsen başvuruda bulunarak talebinizi iletebilirsiniz. Bu başvurunun ardından hat taşıma işleminden vazgeçmek istiyorsanız, tekrar ilgili operatörün yetkilendirdiği bayiye gitmeniz gereklidir. Bayide müracaatınızdan vazgeçtiğinize daire iptal dilekçesi/ formu oluşturduktan sonra talebinizin işleme alınmasını sağlayabilirsiniz. Fakat numara taşıma iptal talebinin, hat ile ilgili taşıma zamanı bildirimi aboneye iletilmeden önce yapılması gerekmektedir. Çünkü bu bildirim tarafınıza geldikten sonra vazgeçme hakkınız kalmamaktadır.

Böyle bir durumda başvuru iptalini sağlayamayacağınız için ancak numaranız taşındıktan sonra eski operatörünüze dönüş için yeniden başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun için geçiş yapılmak istenen GSM şirketinin yetkili bayisi ile görüşmeniz yeterli olacaktır…

Bunada Göz At  Erdoğan’dan Ekonomi Mesajları Geldi

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL