Erdoğan’dan Ekonomi Mesajları Geldi

Erdoğan’dan Ekonomi Mesajları Geldi

Yazar: Emre Genel

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ekonomi mesajları geldi. Türk vatandaşlarına hangi çağrıları yaptı? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında ekonomi mesajları verdi.

Son zamanlarda ekonomiyi en sık meşgul eden sorunların başında gelen bazı konulara ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı, vatandaşlara mesajlar verdi. Bu mesajlardan en çok dikkat çekenlerinden birisi ise Türk Lirası için sarf ettiği sözler oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Vatandaşlarımız tercihlerini Türk Lirası’ndan yana yapsın dedi. Öte yandan yabancı yatırımcılara da seslenerek “Yatırım yapıldığında en yüksek kazancın Türkiye’den sağlanacağını” dile getirdi. Bunun dışında Sivil Toplum Kuruluşları ve ekonomik çevrelerle yakın bir iş birliğine giderek hareket edileceğine ve ekonomide düzeltmeler yapılacağına vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ekonomi Mesajları Neler?

Uzun zamandır ekonomiye ilişkin bir açıklama yapması beklenen Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ekonomi mesajları geldi.

Ak Parti Grup Toplantısı’nda açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı, Sanayi üretimindeki artışa vurgu yaparak Türkiye’nin ekonomik anlamda geçen yıla oranla iyileşme süreci yaptığına vurgu yaptı. Bunun yanında işsizlik oranında bir düşüş olmasına rağmen yeterli görmediğini ve faizlerin enflasyon seviyesinde tutulmasının zorlaştırıldığını kaydetti. En kısa süre içerisinde enflasyonu tek hanelere düşürme konusunda kararlı olduklarını ve vatandaşların alım gücünü korumalarının buna bağlı olduğunu da sözlerine ekledi. Fiyat istikrarı politikalarında bir reform bekleyen vatandaşlara da hayata geçirecek yeni projelerinin de sinyalini verdi.

Tüm bunların dışında, virüs salgınının dünya genelinde yeni arayış ihtiyacının hızlandırdığını ve atılacak olan yeni ekonomik adımların bu çerçeve içerisinde yapılacağını ve hedeflere ulaşmak için çalışacağını da sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, büyüme yapısının yurt içi tasarruflar neticesinde finanse edileceğinin de altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomi mesajları şu şekildeydi:

Ülkemize önemli hizmetler veren Berat Albayrak’a şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum. Bu süreç içerisinde 2 sismik araştırma, 3 sondaj gemisini dünyadaki ekonomik sıkıntıların yaşandığı dönemde fırsata dönüştürerek ülkemize kazandırması da finans yönetimi açısından önemli bir başarıydı. Kendisi sağlık sorunları nedeniyle görevden affını diledi, biz de bu talebi kabul ederek yerine Lütfi Elvan’ı atadık. Yeni Hazine ve Maliye Bakanımıza görevinde başarılar diliyorum.

Bunada Göz At  Udemy'de Ders Vererek Para Kazanmak

Erdoğan’ın Söyledikleri Ne Anlama Geliyor?

Erdoğan’ın konuşmalarında son zamanlarda Türkiye’nin ekonomi politikalarına yön veren yönetim kadrosunun değişmesine de değindi. Merkez Bankası başkanın yerine getirilen Naci Ağdal ve yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın görevi başında olduğunu, bu konuda yapılan spekülatif haberlerin aslını yansıtmadığını ve masa başında uydurulduğunu söyledi. Erdoğan’ın ekonomi mesajları ise şu şekilde:

Vatandaşlarımızdan tercihlerini Türk Lirası’ndan yana kullanmalarını istiyorum. Yatırım yapıldığında en yüksek kazancın sağlanacağı ülkelerin başında Türkiye’nin geldiğini tüm dünyaya göstereceğiz. Ekonominin tüm taraflarıyla, tüm STK’larla yakın işbirliği halinde hareket ediyoruz.

Türkiye sanayi üretiminde bir önceki çeyreğe göre yaşanan artış bunun en somut ispatlarından biridir. İstihdam artışını önemli ama yetersiz olarak görüyorum. Faizlerin enflasyon seviyesinde tutulma mecburiyeti bu konuda verdiğimiz mücadeleyi zor sokuyor. Faiz sebep enflasyon neticedir. En kısa sürede enflasyonu tek haneli rakamlara düşürmekte kararlıyız. Vatandaşımızın satın alma gücünü korumamız buna bağlıdır. Fiyat istikrarını sağlayacak politikaları hayata geçirmek MB’nin görevidir.

 


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL