Dünyanın En Çok Kullanılan İnternet Siteleri ve Kazançları

Dünyanın En Çok Kullanılan İnternet Siteleri ve Kazançları

Yazar: Emre Bilgiler

Günümüzde insanların boş vakitlerini değerlendirebileceği en popüler yerlerin başında internet geliyor. Oturduğunuz yerden sınırsız bilgi erişimi, hayal ettiğiniz her yere gidebilmek, hobi araştırmaları ve bu şekilde sıralayabileceğimiz binlerce seçenek. Eğer internet üzerinden para kazanmayı düşünüyorsanız, fikir sahibi olabilmeniz mümkün. Sizin için dünyanın en çok kullanılan internet siteleri ve kazançları konusunu derledik.

 

1.     Google

Tabii ki dünyanın en çok ziyaret edilen sitesi Google’dır. Bir arama motoru olarak kurulan site, çok yönlü rekabetleriyle Microsoft ve Apple gibi sitelere rakip oldu. 1998 yılında Larry Page ve Sergey Brin tarafından kuruldu ve bugün G-mail, E-tablo, Dökümanlar, Google Translate ve Youtube gibi platformlarla işletmesini güçlendirdi. Saniyede 29.321.000.000 ABD doları kazanan Google, çoğu kullanıcının internette arama yapmak için kullandığı ilk internet sitesi.

 

2.     Youtube

Dünyanın en çok kullanılan internet siteleri ve kazançları isimli yazımızda Youtube’un 2. sırada yer alması şaşırtıcı değil. Zira bugün dünyanın en popüler sosyal medya platformu olarak ilk sırayı yer alıyor. California merkezli internet sitesinde aklınıza gelebilecek her türden içerik ve video yer alıyor. Youtube, 2005 yılında Steve Chen, Chad Hurley ve Jawed Karim tarafından kuruldu. Site, 2020 yılındaki gelirini henüz açıklamadı ancak geçtiğimiz yıllara kıyaslanırsa bu yıl 15 milyar dolara yakın olduğu tahmin ediliyor.

 

3.     Facebook

Sosyal medya tarihine yeni bir sayfa açan Facebook, 2004 yılında Mark Zuckerberg tarafından bir üniversite topluluğu için kurulmuştu. Şimdilerde o kadar popüler oldu ki, bir filmi bile yapıldı. Bugün 750 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip ve dünyanın en çok kazanan web siteleri arasında yer alıyor.

 

4.     Baidu

Türk kullanıcılarına ismi yabancı gelebilir ancak dünyanın en çok kullanılan internet siteleri ve kazançları listesinde 4. sırada yer alabilecek kadar çok kullanıcısı var. Çin’deki en büyük ve en popüler arama motoru olan Baidu, tüm aramaların% 56,6’sından sorumludur. Baidu’yu Çin’in Google sitesi gibi düşünün. Ancak hepsi bu değil. Bugün 80 milyon resim, 10 milyon multimedya, harita hizmetleri ve kendi wikipedia sürümlerine sahip. Sitenin kazancı saniyede 1.199.000.000 ABD doları.

Bunada Göz At  Nasıl Para Biriktirilir?

 

5.     Wikipedia

dünyanın en çok kullanılan internet siteleri ve kazançları

Dünyanın en çok kazanan internet siteleri arasında bahsedemeyiz ancak dünyanın en çok ziyaret edilen internet siteleri sıralamasında 5. sırada yer alıyor.

 

6.     Amazon

dünyanın en çok kullanılan internet siteleri ve kazançları

Bugün dünyanın en büyük firmaları arasına kadar yükselmiş olan Amazon, dünyanın en çok kazanan internet siteleri arasında yer alıyor. Kurucusu Jeff Bezos olan site bugün dünyanın en büyük e-ticaret siteleri arasında yer alıyor. Sitenin yıllık kazancı ise 19.166.000.000 ABD doları.

 

7.     Twitter

dünyanın en çok kullanılan internet siteleri ve kazançları

Twitter, dünyanın en çok kullanılan sosyal medya sitelerinden birisi. Bugün dünyadaki tüm siyasetçilerin, sanatçıların ve tanınmış kişilerin kendine ait bir Twitter profili var. Siteyi popüler yapan en önemli şeylerden bir diğeri ise, dünyanın her yerindeki haberlerin çok kısa sürede yayılmasını sağlaması. Bugün en ufak bir olayda kullanıcılar olayın gerçeğini doğrulamak için Twitter’a giriş yapıyor. 2019 yılında Twitter sitesinin kazancı 1.01 milyar dolar olarak açıklanmıştı.

 

8.     Instagram

dünyanın en çok kullanılan internet siteleri ve kazançları

Uygulama üzerinden giriş yapılan sosyal medya devi Instagram, bir web sitesi üzerinden hizmet verseydi muhtemelen listede çok daha üst sıralarda yer alırdı. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg tarafından satın alındıktan sonra kullanıcılarına bir dizi yeni özellikler getiren sitenin yıllık kazancı ise 2019 yılında 15.5 milyar dolar.

 

9.     Yahoo

dünyanın en çok kullanılan internet siteleri ve kazançları

Bir zamanların en çok ziyaret edilen sitesi olan Yahoo, Google ile girdiği yarışta çok geride kaldı. Ancak hala dünyada her yüz kişiden sekizi, aramaya yapmak için Yahoo sitesini kullanıyor. Daha sonra Google ile işbirliği yapmaya başladı.

 

 

 


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL