TC Kimlik No ile SGK Sorgulama

Yazar: Emre Genel

SGK sorgulama, sigorta, bağkur ya da emekli sandığı için yatırılan primlerinizi sorgulayabileceğiniz bir işlemdir. Bu sorgulama ile emekli olmak için ne kadar prim yatırmanız gerektiği ve sorgulama yaptığınız zamana kadar, adınıza ne kadar prim ödendiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu sorgulamayı TC kimlik numaranız ile yapmanız gerekir.

SGK 4A-SSK Prim Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK 4A primi, sigortalı olarak çalışan kişilere ait olan primleri içeren bir sistemdir. Özel sektörde sigortalı olarak çalışıyorsanız, 4A prim belgenize bakmanız gerekir. Bu prim belgesini sorgulayabilmek için ise e-devlet kanalını kullanabilir ya da SGK internet adresinden sorgulamanızı yapabilirsiniz. Bu sorgulama ile hangi iş yerlerinde ne kadar çalıştığınızı, iş yerlerinin sizin için ne kadar sigorta yatırdığını, değiştirdiğiniz iş yerlerini ve bugüne kadar yatan toplam sigorta değerini öğrenebilirsiniz. Bu belgenin sonucunda itiraz etmeniz gereken bir durum varsa, bir dilekçe ile itirazlarınızı SGK’ya iletebilirsiniz.

TC ile SGK Prim Gün Sayısı Sorgulama

TC ile sorgulama yapabilmeniz için e-devlet ekranına gelmeniz gerekir. Bu ekrana TC kimlik numaranız ile birlikte e-devlet şifrenizi ve doğrulama kodunu giriniz. Ardından gelen sayfada SGK hizmet dökümlerinize ait olan yeri tıklayıp istediğiniz belgeye ulaşabilirsiniz. Prim gün sayınızı da buradan hesaplayabilir ve emekli olmanız için ne kadar prim gününüz kaldığını öğrenebilirsiniz.

Şifresiz SGK Hizmet Dökümü Sorgulama

Şifresiz olarak sorgulama yapabilmek için SGK internet sitesine girmeniz gerekir. e-sgk olarak arama motorunda aratırsanız, ilgili siteye ulaşabilirsiniz. Ardından ‘Vatandaş’ kısmına gelerek 4A yazan yere tıklayın. Karşınıza gelen ekrana TC kimlik numaranızı, SSK sicil numaranızı, baba adınızı, doğum tarihinizi ve nüfusa kayıtlı olduğunuz ili girdikten sonra sorgulama yapabilirsiniz. SSK sicil numaranızı ise SGK’ya giderek öğrenebilirsiniz.

Bunada Göz At  Adıma Kredi Çekilmiş mi Sorgulama

SGK Hizmet Dökümü Belgesi Nasıl Alınır?

SGK hizmet dökümü belgesi alabilmek için sorgulama yapmanız yeterli olacaktır. Karşınıza çıkan ekrandan dökümünüzü alabilirsiniz. E-devlet ya da e-sgk fark etmeden, her iki bölümden de hizmet dökümünü yazdırmanız mümkündür. Ancak bu belgeyi elden almak isterseniz, bağlı olduğunuz SGK’ya giderek kimliğiniz ile alabilirsiniz.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL