Danıştay Dosya Sorgulama

Yazar: Emre Diğer Sorgulama Araçları

Danıştay dosya sorgulama işleminizi şifresiz olarak yapabilirsiniz. Dosya sorgulama butonundan dosyanızı nasıl arayacağınız hakkında iki seçenek çıkar. Dosyanızı Danıştay esas numarasından veya geldiği yer esas ve karar numarasından öğrenebilirsiniz.

DANIŞTAY DOSYA SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN

Danıştay esas numarasını seçtiğinizde birim adı gelir ve davanızın hangi Danıştay daire başkanlığını seçerek dosyanızın esas nosunu yazarak yani dosya yılı ve nosunu yazarak sorgulama yapabilirsiniz. Birim adı bölümünde Danıştay İdari Dava Daireleri  Kurulu seçtiğinizde dosya türünü yani esas veya YD itiraz seçeneğini seçerek esas nosu bölümünü doldurarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Dosya sorgulamanın ikinci seçeneği olan geldiği yer esas ve karar numarasını seçerek geldiği bölge/bölüm yani dosyanızın hangi ilde ki idare mahkemesi geldiğini seçtiğinizde önünüze davanızın hangi mahkemede karar kılındığını seçerek dosyanızın esas no bölümünü doldurarak karar no bölümünü de doldurmalısınız. Esas no ve karar no doldurulması zorunlu alanlardır. Yapacağınız sorgulamayla birlikte Danıştay’da bulunan dosyanıza ilişkin güncel ve ayrıntılı bir şekilde dosya bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz.

Diğer bir seçenek ise eğer e-devletiniz varsa e-devlet üzerinden kendinizin belirlediği şifre ve TC kimlik numaranız bölümünü doldurarak açtığınız e-devlette davanın görüldüğü mahkeme bilgilerini, mahkemenin dosya numarasını, tarafların avukat bilgilerini, duruşma günlerini, duruşma geçtiyse duruşmanın ne zaman yapıldığını ve duruşmanın nasıl sonuçlandığını tanıkları ve şahitleri görebilirsiniz. Dava sorgulama sistemi mahkemede görülen davaların sorgulanması için oluşturulmuştur.  İnternet üzerinden davanızın dosya numarasını ve davanızın durumunu öğrenebilirsiniz. E-devletiniz olmasa bile PTT den alacağınız E-devlet şifresi ile davalarınızı takip edebilirsiniz.

Bunada Göz At  Uçak Bileti Sorgulama

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL