Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama

Yazar: Emre Genel

Bu sistem Türkiye’nin küresel ekonomide rekabet edebilmesi için ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün yetiştirilmesini sağlayacaktır. İş dünyasının işgücüne yönelik mevcut ihtiyaçları ve geleceğe dönük eğilimleri, hazırlanmasına katkı sağlayacağı ulusal meslek standartları yoluyla eğitim sistemine yansıyacaktır. Bu sistemin en güçlü yönlerinden birisi, hayat boyu öğrenme anlayışını kabul etmesidir. Bu kapsamda herhangi bir eğitim almadan çalışarak beceri edinen bireyleri sahip oldukları becerileri belgelendirmeleri, bireylere farklı meslekler veya sektörler arasında yatay ve dikey geçişleri sağlaması, bulunduğu sektörde ve icra ettiği meslekte ortaya çıkan yeni gelişmeleri esnek bir şekilde mesleğine yansıtabilmesi ve bunu belgelendirebilmesi gibi imkanlar bu sistem sayesinde mümkün olacaktır.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama nasıl yapılır?

Bu hizmeti kullanarak kendinizin veya kimlik bilgilerini girerek başka birinin Mesleki Yeterlilik Belgelerini ve son durumlarını, varsa muafiyetli (sınavsız) belge başvurularının sonuçlarını sorgulayabilirsiniz. Aşağıda Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama ekranına ilişkin bir görüntü verilmiştir. Bu ekrana ulaşabileceğiniz bağlantılar ve yapmanız gerekenler aşağıda anlatılmıştır.

Mesleki-Yeterlilik-Belgesi-Sorgulama

E-Devlet sistemi kullanılarak ulaşılabilen yukarıdaki ekranda sizden istenen bilgiler resimde görüldüğü gibi Nufüs Cüzdanı Seri, Nufüs Cüzdanı Numarası ve T.C. Kimlik numarası şeklindedir.

Bu sisteme giriş yapabilmek için T.C. kimlik numarası ve şifre gerekmektedir. Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) sistemi üzerinden giriş yapmadan da sorgulanabilmektedir.

E-Devlet üzerinden Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama yapmak için tıklayın.

MYK Sistemi üzerinden sorgulama yapmak için tıklayın.

Bunada Göz At  Türkiye İnşaat Sektörünün Dünyadaki Durumu

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL