Cari Hesap Nedir? Muhasebede Cari Hesap Nedir?

Cari Hesap Nedir? Muhasebede Cari Hesap Nedir?

Yazar: Emre Genel

Muhasebeciler, bir işletmenin kâr-zarar ve yasal mevduatlarını takip etme yükümlü kilit çalışanlardır. Cari hesap da işletmelerin ileriye dönük geleceği için kritik bir yere sahiptir. Peki muhasebede cari hesap nedir? Muhasebe çalışanları, kayıtlarını tutmakla mükellef oldukları işletmelerin cari hesaplarını yaparlar. Muhasebede cari hesap, tahsilat ve ödenecek olan tüm tutarları kayıt altına alır ve takibini yapar. Ticari faaliyetlerinin sürekli işleyebilmesi için bu hesabın zamanında ve sorunsuz bir şekilde yapılması gerekir.

Cari Hesap Nedir

İşletmeler için muhasebede cari hesap nedir sorusu kritik bir öneme sahiptir. Şirketin alacaklarının ve yapılacak olan ödemelerin, yani borçların belli bir dengesi bulunur. Eğer cari hesapta bir açık oluşursa, işletmelerin ticari anlamda hayatına devam etmesi mümkün olmaz. Muhasebe çalışanları, cari hesaplarını “Cari Hesap Defteri” adı verilen defterlere yaparlar. Bu işi kolaylaştırmak için geliştirilen Office programlarından Excel Tablolarında cari hesap yapabilmek daha kolay olmuştur. Cari hesap defterleri, işletmenin tüm borçlarını ve alacaklarını not eder. Cari hesap defterinde aynı zamanda ödeme ve tahsilatların tarihleri de yapılır. Buna göre günü gelen ödemeler yapılır ve alınacaklar tahsil edilirler. Cari hesaplar genelde kurumsal şirketlerin kayıtlı hesapları veya devamlı olarak alışveriş halinde olan şirketler arasında tutulur. Bazı şirketler bu borçları sabit tutarken, bazıları mali durumlarına göre farklı tutarlar belirler.

Cari Hesap Takibi Nedir?

Cari Hesap Nedir

Cari hesap takibi, alım satım ilişkisinde olan şirketlerin zamanında ödeme yapabilmesini sağlar. Mevcut borç, cari hesap defterinde yer alan tarihte ödenerek diğer şirketin zarar etmesinin önüne geçilmiş olur. Ayrıca şirketler alacaklarının gecikip gecikemediğini de gene bu cari hesap defterleri vasıtasıyla öğrenir. Şirketlerin tüm kayıtlı geçmiş ödemelerine bu cari defter vasıtasıyla incelenebilir. Muhasebede cari hesap nedir sorusu için, borçların ve alacakların herhangi bir şekilde aksamasının önüne geçmek için oluşturulmuş bir hesap tablosu denilebilir.

Bunada Göz At  Adsense Şikayet Bildirme

 

Cari hesap tutan şirketler, birbirleri arasında cari hesap sözleşmesi yapabilirler. Bu ürünlerin kalem değeri üzerinden yapılmasındansa toptan bir şekilde yapılabilmesi anlamına gelmektedir. Farklı şekillerde ödemeye yapmayı kabul eden şirketler bu sözleşme ile yasal haklarını koruma altına alabilirler.

Etiketler: cari hesap


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL