Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama

Yazar: Emre Genel

Trafikte iki aracın maddi hasarlı kazaya karışmalarıyla birlikte tarafların sigorta şirketi veya polisle bağlantı kurmadan kendi aralarında düzenledikleri tutanaktır. Trafik kazaları sonrasında yapılması gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Maddi hasarlı trafik kazasına maruz kalmış sürücüler olay yerine polis veya herhangi bir görevli çağırmadan aralarında anlaşabilme lüksüne sahiptirler. Trafik kazası tespit tutanağını doldurup imzalayarak olay yerinden ayrılabilmektedirler. Kaza tespit tutanağı sigorta şirketleri ve acentelerinden temin edilebilmektedir. Fakat bu fırsatın suistimal edilmemesi açısından bütün işlemler tamamlandıktan sonra kaza tespit tutanağı sorgulama yaparak bilgilerin doğru bir şekilde sisteme geçip geçmediğini teyit etmek gerekmektedir.

Trafikte beklemenin ve zaman kayıplarının önüne geçmek maksatıyla 1 Nisan 2008 tarihinden itibaren yalnızca maddi hasar oluşan kazalarda tarafların anlaşmalı olarak kendi aralarında tutanak tanzim edebilmeleri mümkün hale gelmiştir.

Tutanak düzenlerken dikkat etmeniz gerekenler;

1. Kaza tespit tutanağını gerçeğe uygun şekilde düzenleyiniz. Gerçeğe aykırı tutanak düzenlemek özel evrakta sahtekarlık niteliğinde olup, cezai yaptırımı söz konusu olduğu gibi, bu kişiler riski yüksek sigortalı olarak değerlendirilecek ve poliçe yenilemelerinde yüksek prim uygulanacaktır.

2. Tutanak tanzimi için kaza yerinde beklenmesi gerekli değildir. Mümkünse fotoğrafı çekildikten sonra araçların trafiği aksatmayacak şekilde uygun bir yere çekilerek, tutanağın düzenlenmesi imkân dahilindedir.

Kaza Tespit Tutanağı indirmek için tıklayın.

Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama ve İtiraz Etme

Sorgulamayı farklı bilgilerle yapabilmek mümkün olmaktadır. Bunlar plaka ve sigortalı TC kimlik no ile sorgulama, plakalı ve sigortalı vergi kimlik no ile sorgulama ve plaka ve sürücü TC kimlik no ile sorgulamadır. Trafik kaza tespit tutanağı 2 nüsha biçiminde olup birinci sürücü ve ikinci sürücü bilgilerinin doldurulması gerekmektedir. Tutanakta yer alması gereken bazı bilgiler vardır. Bunlardan en önemlileri kaza tarihi, kaza saati ve kaza yeridir. Bunların dışında sürücü bilgileri, araç bilgileri, trafik sigortası poliçesi, aracın darbe aldığı yerin işaretlenmesi, kazanın oluş şekli, sürücü görüşleri ve sürücülerin imzası da tutanakta bulunması gereken bilgilerdir.

Bunada Göz At  Sahte Para Sorgulama

Vatandaşların tutanaklarını online olarak takip edebilmelerini sağlayan sistem sayesinde sıra beklemeden sorgulama yapmaları için aşağıdaki yönergeleri takip edebilirler. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi web sitesi üzerinden yapılabilen bu sorgulama için sizleri aşağıdaki gibi bir ekran beklemektedir. Burada üç şekilde sorgulama yapabilirsiniz bunlar;

  • Plaka ve Sigortalı TC Kimlik No ile Sorgulama
  • Plaka ve Sigortalı Vergi Kimlik No ile Sorgulama
  • Plaka ve Sürücü TC Kimlik No ile Sorgulama

şeklindedir.

kaza-tespit-tutanagi-sorgulama

Yukarıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibi istenen bilgiler eksiksiz doldurulduktan sonra “ARA” butonuna tıklayarak tutanağınıza ulaşmanız mümkün.

Kaza tespit tutanağı doldurulup imzalandıktan sonra araçlar yerlerinden oynatılmadan olay yerinin ve araçların net görülecek şekilde fotoğrafları çekilmelidir. Bu işlemi yapan sürücü tutanağın bir nüshasını alarak olay yerinden ayrılabilmektedir. Sürücü kaza tespit tutanağını bağlı bulunduğu sigorta şirketine teslim etmelidir. Sigorta şirketi bu tutanağı tramer merkezine ulaştırmaktadır. Tramer merkezi 3 iş günü içinde kazanın kusur oranına karar verip bu bilgileri sigorta şirketine bildirmektedir. Sigorta şirketi bu bilgilere herhangi bir itirazda bulunmadığı takdirde sigorta şirketi sigortalıya 8 iş günü içinde ödemesini yapmaktadır.

Online Kaza Tespit Tutanağı sorgulamak için tıklayın.

SMS İle Sorgulama

OTOKONTROL5664 Uygulaması ile vatandaşların “araç hasar, poliçe, kaza ve mağdur bilgilerine”, aracıya gerek kalmaksızınkolayca ulaşabilmeleri hedeflenmiştir. Turkcell, Avea, Vodafone ile anlasmalı olarak devreye alınmış olan SMS projesi ile kişiler mesaj atarak arabalarının hasar geçmişlerini, mağdur bilgilerini, trafik poliçelerinin olup olmadığını ve eğer bir kazaya karıştılarsa kaza tespit tutanaklarının durumunu Turkcell, Avea, Vodafone “5664”e mesaj atarak sorgulayabilirler. Hizmet bedeli 4 TL’dir.

Aracınıza Çarpıp Kaçarsa

Aracınıza çarpan kişinin olaydan yerinden kaçarak uzaklaşması halinde aracın plakasını alarak kazanın olduğu yerdeki en yakın karakola başvurulmalıdır. Tutanağı doldurduktan sonra mutlaka sigorta bilgi ve gözetim merkezinden kaza tespit tutanağı sorgulama başlığından tutanak sorgulanması unutulmamalıdır.

Bunada Göz At  Evkur Borç Sorgulama

Hangi Durumlarda Trafik Polisi Çağırılmalıdır?

Sürücülerden birinin ehliyeti yoksa, 18 yaşından küçük ise, trafik sigortası yoksa kazada kamu malına zarar verildiyse, sürücü alkol ya da uyuşturucu madde almışsa, ölüm ya da yaralanmalar olmuşsa ve sürücüler arasında anlaşmazlık olmuşsa polis çağrılması verilen en doğru karar olacaktır.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL