Adli Sicil Kaydı Sorgulama

Yazar: Emre Adalet Bakanlığı Sorgulama

Adli Sicil Kaydı, bir diğer adıyla Sabıka kaydı, adından da anlaşılacağı gibi adımıza kayıtlı sabıkaların dökümünü veren bir belgedir. Türkiye’de yaşayan ve Türkiye’ye vatandaşlık bağı ile bağlı her insanın adli sistemlerinde kayıtlı adli sicil kadıdır. Kişilerin yaşantılarında sergiledikleri suç niteliği taşıyan davranışların yasal mevzuat ile ifade edilme şeklidir. Kişilerin işledikleri suçların kanunlar önünde yargılanmış ve karara bağlanmış olanları sabıka kayıtlarında yer almaktadır.

Ayrıca emniyet ve kolluk kuvvetleri tarafından yapılan bazı işlemlerin kayıtları da sabıka kayıtlarında bulunabilmektedir. Ancak bazı bilgiler adli sicil kayıtlarına geçse de sabıka kaydı olarak aldığımız evraklarda gözükmeyebilmektedir. Sabıka kayıtlarının tutulması sebepsiz değildir. Türkiye, özel veya tüzel kişilikli tüm kurum veya kuruluşlarında insan istihdam ederken sabıka kaydı sorgulama konusunda oldukça titiz davranmaktadır. Bünyesinde çalıştırdığı insanların sabıka kaydının olmamasını isteyen kuruluşların hepsi firmalarında çalışmak için başvuranların adli sicil kaydının olup olmadığını öğrenmek için sabıka kaydı sorgulama işlemini zorunlu kılmaktadır.

Adli Sicil Kaydı Sorgulama işlemi yaparken onaylamanız gereken maddeler aşağıdadır.

Adalet Bakanlığı Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü merkez veri tabanındaki adlî sicil ve sabıka kayıtlarınıza ulaşabilmek için bu maddeleri kabul etmiş olmanız gerekmektedir;

  1. Bir gün (24 saat) içerisinde en fazla 4 adet belge oluşturulabilir. Oluşturduğunuz belgenin istediğiniz kadar dökümünü alıp, aynı özellikleri haiz kurumlar için kullanabilirsiniz.
  2. Oluşturulan belgenin ne için kullanılacağı bilgisi önemlidir. Sorgulama yapmadan önce “Belgenin Neden Verileceği” alanının seçiminde dikkatli olmalısınız.
  3. Oluşturacağınız sonuç belgesi, belge üzerindeki “Barkod Numarası” ve “T.C. Kimlik Numaranızı” paylaştığınız kurum, kuruluş veya kişiler tarafından “Adlî Sicil Doğrulama” hizmeti ile görüntülenebilecektir.
  4. Oluşturduğunuz adlî sicil sonucu ile ilgili tereddütleriniz var ise öncelikle bulunduğunuz yerin mahalli adlî sicil bürosuna, tereddütlerinizin giderilmemesi halinde Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’ne başvurunuz.
Bunada Göz At  Mahkeme Dava Sonucu Sorgulama

Aşağıda Adli Sicil Kaydı/Sabıka sorgulama ekranına ait bir görüntü verilmiştir. Bu ekrana ulaştığınızda yapacaklarınız aşağıda anlatılmıştır.

Adlî-Sicil-Kaydı-Sorgulama

Firmalar, yapılan bu sabıka kaydı sorgulama işlemi sonucunun iş yerine bildirilmesini istemektedirler. Eğer müracaat eden kişilerin herhangi bir sicil kaydı yoksa iş yerine çalışmak üzere kabul etmektedirler. Sabıka kayıtları sadece iş başvurularında istenmemektedir. Hayatımızın her evresinde karşımıza çıkan bir talep olarak sabıka kaydımızı sorgulamak zorunda kalabiliyoruz. Bu evrelerden birisi de okul evresidir. Okul hayatımızın belirli dönemlerinde, okullara kayıt yaptıracağımız zaman sabıka kaydı vermek zorunda kalabilmekteyiz.

Adli Sicil Kaydı Sabıka Nasıl Sorgulanır?

Sabıka kaydı onlarca farklı iş ve konuda muhatap olunan herkesten istenmektedir. Bu konuda Türkiye vatandaşları arasında herhangi bir ayrım yapılmaksızın herkesten aynı evrak istenmektedir. Sabıka kaydı sorgulama işlemleri birçok yoldan gerçekleştirilebilmektedir. Bunun en basit yöntemlerinden biri internet ortamından yapılanıdır. E-devlet şifresi ile sabıka kaydı sorgulanabildiği gibi eğer istenirse eski usulde olduğu gibi adliyelere giderek de sabıka kaydı sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir.

E-devlet Şifresiz Sabıka Kaydı Almak

E-devlet’e şifreniz olmadan da giriş yapabilir, sabıka kaydı sorgulayabilir ya da diğer tüm işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıda yönlendirdiğimiz adres üzerindeki ekran görüntüsü verilmiştir. Burada “İnternet Bankacılığı” sekmesine geçerek kullandığınız bankayı aşağıdan seçmelisiniz. Bankanızı seçtikten sonra üst tarafta e-Devlet Giriş Kapısı şeklinde bir ibare ve altında bankanıza daha önceden internet bankacılığı için kullanmış olduğunuz giriş bilgilerinizi yazarak devam edin. Sistem sizi tekrardan E-devlet’e giriş yapmış bir şekilde yönlendirecek ve işlemlerinize devam edebileceksiniz.

E Devlet Şifresiz internet bankacılığı ile giriş yapmak

Son zamanlarda nüfus müdürlükleri de sabıka kaydı verebilmektedirler. Sabıka kaydı sorgulama işleminin nasıl yapılacağını bilmiyorsak eğer aşağıdaki yönergeleri takip ederek oturduğunuz yerden bu işlemi gerçekleştirebiliriz. Sabıka kaydı sorgularken doldurmanız gereken bazı bilgiler vardır. Bu bilgiler ışığında kaydınıza ulaşmanız mümkün.

Bunada Göz At  Adli Sicil Belge Doğrulama

Adlî Sicil Kaydı Sorgulama Formu Alırken Doldurulması Gereken Bilgiler

  • Kurum Türü;
  • Kurum Türünü Seçiniz;
  • Belgenin Neden Verileceği;
  • İstek Nedenini Seçiniz;
  • Belgenin Nereye Verileceği;
  • Örnek: A Firması

Yönlendireceğimiz sitede “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum” seçeneğini işaretlemelisiniz.

Bu şartı kabul etmediğiniz takdirde Adli Sicil Kaydı Sorgulama işlemine devam edemezsiniz.

Kimlik Bilgilerinizde değişiklik var ise Profilim ve Ayarlarım sayfasından Bilgilerimi Yenile düğmesine tıklayarak bilgilerinizin güncellenmesini sağlayınız.

Adli Sicil Kaydı Sorgulama için tıklayınız.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL