Sahte Para Sorgulama

Yazar: Emre Genel

Gerçek paraya benzetilerek basımı yapılan ve yasadışı yollar ile piyasaya sürülen paraya sahte para adı verilmektedir. Özellikle yılbaşı, bayram ve yaz tatili dönem öncelerinde piyasanın canlanması sebebiyle daha çok alışveriş gerçeklemesine bağlı olarak sahte paralar, söz konusu dönemlerde sıklıkla dolaşıma sürülmektedir.

Sahte para ile orijinali arasında gözle görülebilen belirgin özellikler bulunmaktadır. Örneğin gerçek para kağıdının hamuru içerisinde var olan mavi ve kırmızı ışık veren lifler, sahte para yapımında boya yoluyla benzetilmeye çalışılmaktadır. Bu nedenle silgi kullanarak, sahte banknotlardaki lifleri silmek mümkündür. Görsel olarak farkı anlayamayan kişiler ise sahte para sorgulama servisleri sayesinde paranın gerçekliğini kontrol edebilirler. Bu hizmetin hangi kanallar aracılığıyla verilmekte olduğunu alt başlıklarda açıkladık…

Sahte Döviz Sorgulama

Sahte döviz, piyasada bulunan normal kağıt paradan imal edilirken orijinal dövizler pamuk elyafından özel olarak yapılmaktadır. Bu nedenle gerçek döviz banknotunun kağıdı ipeksi ve pamuksu bir his verir. Ayrıca orijinal dövizde belirgin çizgiler mevcutken, gerçek olmayan dövizlerde ise daha kırılgan, daha ince çizimler bulunmaktadır. Sahte Dolar sorgulama ve sahte Euro sorgulama için online bir hizmet verilmemektedir. İnternet üzerinde mevcut olan hizmetler sadece Yeni Türk Lirası (E8) ve Türk Lirası (E9) banknotlarının sorgulanması için kullanılabilmektedir.

Sahte TL Sorgulama

Sahte 200TL Sorgulama

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, dolaşımda ele geçirilen sahte YTL ve TL’lerin online bir şekilde sorgulanabilmesi için banknotların seri ve sıra numaralarını içeren bir sistem oluşturmuştur. Bu sistem üzerinden vatandaşlar, sahte 200 TL sorgulama işlemi yapabilmektedir. İşlemi başarıyla gerçekleştirmek ve elinizdeki mevcut paranın gerçekliğini test etmek için aşağıdaki adımları uygulayınız.

1) http://www.tcmb.gov.tr adresinde yer alan SBSS sorgu sayfasına ulaşınız.

2) Para birimi yazan yerde “TL” seçimi yaparak ilerleyiniz.

Bunada Göz At  T.C. KİMLİK NO İLE ADRES KAYDI SORGULAMA

3) Banknot değeri kısmından 200 rakamını seçiniz.

4) “Seri ve Sıra Numarası” bölümünde ise elinizdeki 200 TL banknotunun seri ve sıra numarasını birleşik bir şekilde yazınız. Örnek: İçeriğin B012987456 şeklinde oluşturulması gereklidir.

5) Ekranda belirtilen işlem kodunu, kendi karşılığında bulunan kutucuğa giriniz ve “Sorgula” butonuna basınız. Bu işlem size sadece 200 TL için sahte banknotları listeleyeceği için eğer tüm sahte paraları görüntülemek istiyorsanız, kupür değeri ve para birimi bölümlerinde “Hepsi” seçeneğini işaretleyerek sorgulama yaptırmanız gerekmektedir. Ayrıca söz konusu işlemi, seri ve sıra numarası girmeden gerçekleştirmelisiniz.

Sahte 100TL Sorgulama

Vatandaşların sahte 100 TL sorgulama için kullanabilecekleri hizmet kanalı ve uygulama adımları aşağıda yer almaktadır. Şayet 100 liraya ait tüm sahte banknotları listelemek istiyorsanız, o halde para birimini TL ya da YTL olarak seçtikten sonra banknot değeri bölümünde hepsini seçmeniz ve seri ile sıra numarasını girmeden sorgulama yaptırmanız gereklidir. Ancak sadece elinizde mevcut olan 100 TL için sorgulama yapmak istiyorsanız;

http://www3.tcmb.gov.tr/sbss/sorgu.php linkine tıklayınız.

– Açılan sayfada, öncelikle elinizdeki paranın birimini TL ya da YTL olarak seçmelisiniz. Çünkü her iki para birimine dair seri numaraları farklıdır.

– Kupür değeri olarak bilinen “Banknot Değeri” alanı için 100 rakamını seçiniz.

– Paranın seri ve sıra numarasını arada hiç boşluk kalmayacak şekilde ilgili alana giriniz.

– İşlem kodunu doğru bir şekilde yazdığınızdan emin olduktan sonra “Sorgula” butonuna basarak işlemlerinizi tamamlayınız.

Sahte 50TL Sorgulama

Piyasa sürülen sahte paralar içerisinde, her dönem genellikle en fazla 50 lira banknotları tespit edilmektedir. Bu nedenle vatandaşların 50 liralık banknotlarda dikkatli davranmaları ve sadece görsel olarak orijinali ile sahtesi arasındaki farklılıkları anlamaya çalışmaması gerekmektedir. Kişiler aynı zamanda sahte 50 TL sorgulama hizmetinden faydalanarak, banknotun gerçekliğini sistem üzerinden de öğrenmesi önem arz etmektedir.

Bunada Göz At  Plaka Sorgulama

-Aşağıdaki link aracılığıyla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yetkisi altında bulunan sayfaya ulaşınız. Bu sayfadan sadece piyasada dolaşan sahte Türk Lirası (E9) ve sahte Yeni Türk Lirası (E8) banknotlarının sorgulamasını gerçekleştirebileceğinizi unutmayınız.

http://www3.tcmb.gov.tr/sbss/sorgu.php

– Link üzerinden açılan sayfada para birimini seçtikten sonra kupür değeri alanında 50 rakamını seçiniz.

– Banknot üzerinde yer alan seri ve sıra numarasını örnekte görüldüğü gibi birleşik olacak şekilde yazınız. (Örnek: YTL banknotlar için A01 seri ve 987654 sıra numarası için A01987654 yazınız. TL banknotlar için ise B012 seri ve 654321 sıra numarası için B012654321 şeklinde giriş yapınız.)

– Sistem tarafından belirtilen doğrulama kodunu, sol tarafındaki bölüme yazınız fakat kod doğru görüntülenmiyorsa öncelikle “İşlem kodunu değiştir” butonuna tıklayınız ve ekranda görünen yeni kodu ilgili bölüme yazınız.

Sırasıyla tüm adımları yaptıktan sonra sayfanın alt tarafında bulunan “Sorgula” linkine tıkladığınızda işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. 50 TL ya da YTL para birimine dair tüm banknotları listelemek isterseniz, seri ve sıra numarasını girmeden sorgulama yaptırmalısınız…


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL