Spor Salona Gitmeden Spor Yapmanın 7 Yolu

Spor Salona Gitmeden Spor Yapmanın 7 Yolu

Yazar: Emre Tasarruf

Spor salona gidenlerin çoğu, kendine neden arayan kişilerdir ve spor yapmak için para harcamak zorunda değilsiniz. Spor salonuna gitmeden spor yapmanın yolları hem günlük hayatınızdaki zamanı daha verimli kullanabilir hem de fit bir vücuda sahip olabilirsiniz. Elbette bu tekniklerin en önemli faydalarından bir diğeri de size maddi bir kazanç sağlaması. Aslına bakarsanız spor salonuna giden kişilerin çoğu, birkaç ay sonra spor yapmayı bırakabiliyor. Bu yüzden spor salonları üyelerinden uzun vadeli abonelikler için peşin para talep ederler. Spor salonlarının bazı yadsınamaz faydaları olsa da bunun tam aksi durumlardan da söz edilebilir. Bugün sağlık ve fit vücut düşkünleri için spor salonuna gitmeden spor yapmanın yollarını konu aldık:

Koşma

Koşmak, vücudun en değerli kaslarını çalıştıran ve aynı zamanda sağlıklı kalmanız için yapılması gereken bir spordur. Bu durumda neden koşmak için spor salonuna para ödemek zorunda kalasınız? Ayrıca gerçek bir koşu, koşu bandında yapılan bir koşudan çok daha iyi ve sağlıklıdır. Ayrıca uzmanlar, bu tip aletlerin bel ağrısına sebep olabileceği konusunda uyarıyorlar. Öyleyse spor salonuna gitmeden spor yapmanın yolları arasında koşmak ilk sırada yer almalı. Çok fazla vaktinizin olduğunu düşünmüyorsanız, markete giderken koşabilir, köpeğinizi gezdirdiğinizde tempolu koşular yapabilir ya da birkaç otobüs durağından önce inerek evinize koşabilirsiniz.

Barfiks

Barfiks çekmek, üst karın ve göğüs kaslarını zorlayan ve geliştiren etkili bir spordur. Spor salonunda her birkaç farklı boydan kişilerin çekebileceği barfiks demirlerinin veya aletlerinin olması sizin gözünüzü boyamasın. Spor salonunda bulunan barfiks aletlerinin ayarlanabilir ve kullanımının kolay olması cazip gelse de gerçek bir barfiks etkisi yaratmaz. Bu yüzden evinizde bir spor mağazasından satın alacağınız barfiks demiri koyabilir. Her gün gelip geçerken dahi birkaç barfiks çekmeniz günlük spor ihtiyacınızı karşılayabilir.

Mekik

Mekik çekmek, çok uzun zamandan beri insanların yaptığı en basit ve etkili karın kası sporlarından biri. Bunun için tek ihtiyacınız olan bir malt ve düz bir zemin. Temel olarak hareket, sırtüstü uzanmak, ayak tabanlarını yere koymak suretiyle gövdenizi yukarı kaldırmak şeklinde yapılır. Bu hareket, alt ve üst karın kaslarınızın şekillenmesini sağlar.

Şınav

Şınav, vücudunuzda bulunan tüm kasları harekete geçiren, belki de dünyanın en etkili tek yönlü kas hareketlerinden biri. En güzel yanı ise, istediğiniz her yerde ve her an yapılabiliyor olması. Şınav çekme hareketinin mantığı ile, göğüs, kol, bacak gibi birçok kasınız hareket haline geçer. Harekete geçmeden önce pozisyonunuzu düzgün almanız gerekir. Ancak bu şekilde hareketten verim sağlayabilirsiniz. Bacaklar arkaya uzanır, parmak uçları üzerinde durulur, kollar açılır yere koyulur ve göğüs yere yaklaşma suretiyle kollar ile inip kalkar.

Squad

Squad, profesyonel olarak spor yapmayan kişilerin atladığı çok önemli bir egzersizdir. Temel olarak bacak kaslarının ve testosteronların hareket etmesini sağlar. Bu sayede vücudunuzdaki diğer kasların da gelişmesine yardımcı olabilirsiniz. Squad hareketinin birkaç farklı varyantları vardır. Bunu kollar öne, yukarı, tek bacak ve iki bacak gibi çok çeşitli şekillerde gerçekleştirebilirsiniz.

Bisiklet Sürme

spor salonuna gitmeden spor yapmanın yolları

Bisiklet sürmek, bacak kaslarını ve testosteronları harekete geçirmenin bir başka yoludur. Günlük birkaç saatlik bisiklet egzersizi, kalp sağlığınız, yağ endeksiniz ve kaslarınızın gelişimi için etkili olur.

Önkol Plank

spor salonuna gitmeden spor yapmanın yolları

Hareket temel olarak, kolun dirsekten ele kadar olan kısım üzerinde gerçekleşir. Aynı zamanda ayak uçları, dizler ve kalça da harekete geçeceğinden etkili bir hareket olduğunu söylemek mümkün. Önkol üzerinde pozisyonda hafif sıçramaya benzer hareketle ayak uçlarından dizlerine yapılan bir harekettir. Bu hareket sayesinde sırt ve karın kasmasının önüne geçebilmeniz mümkün.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL