Ali Express Vergi Oranları Ne Kadar?

Ali Express Vergi Oranları Ne Kadar?

Yazar: Emre Genel

Bugün Türk insanının ürünlerine yoğun ilgi gösterdi Ali Express Vergi Oranları Ne Kadar sorusuna kapsamlı bir cevap vermeye çalışacağız. Sattığı ürünler bakımından her kesime ve her bütçeye uygun ürünler sunan Ali Express hem ticari hem de bireysel alışverişler için tercih ediliyor. Tüketicilerin çoğu, sağda solda duyduğu asılsız haberlerden kaynaklanan çekingenliklerinden dolayı sipariş vermekten çekiniyor. Bu durumda alıcıların cevap aradığı soruların başında Ali Express vergi oranları ne kadar gelmekte.

Maliye Bakanlığı’nın 2019 yılında yeniden düzenlediği vergi yasası, bazı değişikliklere uğradı. Bu değişliğe göre yurtdışından satın alınan ürünlerin vergi oranları da değişti. Bu tarihten önce yapılan alışverişlerin çoğunda vergi ödemesi bulunmuyor.

Çinli Ali Baba şirketi tarafından kurulan Ali Express sitesi, tüm dünyada olduğu gibi Türk kullanıcılar tarafından da ziyaret edilmekte. Teknoloji, oyuncak, telefon, giyim ve mutfak gereçlerine kadara aklınıza gelebileceğiniz her tür ürünü burada bulabilmeniz mümkün. En çok tercih oluşturan unsur ise, sitenin sunduğu fiyat politikaları. Bugün dünyanın çoğu yerinden daha ucuza ürün sunması tercih sebeplerinde etkili olmakta. Bu yüzden Türkiye vatandaşları için Ali Express vergi hesaplaması nasıl yapılır ve Ali Express vergi oranları ne kadar sorularına kapsamlı bir sunum hazırladık.

Ali Express 2020 Vergi Ücretleri

2019 yılı itibariyle revize edilen yasaya göre, Ali Express sitesinden satın alınan ürünler, bu yasa kapsamınca vergilendirilecek. Gümrüğe gelen ve 10 gün boyunca vergisi ödeyerek alınmayan ürünler geri gidecektir. Bu yüzden ürünlerin takibini yapmanız ve gümrük noktasına geldiğinde gidip almanız gerekecektir.  Ali Express 2020 vergi ücretleri, sipariş ettiğiniz her ürün başına 8 TL ödeme yapmanızı şart koşar. Bu fiyat sabit olmakla birlikte, ürün fiyatına göre değişkenlik göstermez.

Bunada Göz At  Emlakçıların Komisyonları Neden Yüksek

Ancak kullanıcıların cevap aradığı asıl soru, AliExpress vergi oranları ne kadar? Bu sorunun cevabı, ürün sekmenine göre değişmekte. Yani ürünün boyu, ağırlığı ve için satın alındığı. Site, Çin merkezli olduğu için, AB Gümrük Birliği kapsamı dışında tutulmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin bu konuda hiçbir bağlam unsuru yoktur ve tüm haklarını saklı tutar. Bu bağımsızlık çerçevesinde belirlenen fiyat, Ali Express üzerinden satın alınan tüm ürünlere %20 vergi uygulanır. Ürünler üzerinde bir zamanlar çok fazla uygulanan 1 $ etiketi taktiği artık işe yaramıyor. 100 $ karşılığında satın aldığınız bir ürünün, gümrük yetkilileri inisiyatifinde daha yüksek belirlenmesi sizin zararınıza olacaktır. AliExpress vergi oranı nasıl hesaplanır? Bu konu için de ayrıntıları ele almakta fayda var.

Aliexpress Vergi Hesaplama

Öncelikle ürün bedeli ne olursa olsun Aliexpress ürünleri vergi uygulamasına tabii tutulur. 2020 yılı güncel AliExpress vergisi şu şekildedir:

  • Sipariş verdiğiniz ürünün sabit 8 TL Gümrük Dünüm bedeli vardır.
  • Sipariş verdiğiniz her ürünün 80 kuruş vergi damga pulu ücreti bulunur.
  • Sipariş ettiğiniz ürün 30 kg üzerindeyse, özel vergi uygulanır.
  • Sipariş ettiğiniz ürünün ücret bedeline ek olarak %20 vergi bedeli yansıtılır.
  • Sipariş ettiğiniz ürün bedeli 1500 Euro üzerindeyse, KDV ve ÖTV vergisi uygulanır.

Örneğin, sipariş ettiğiniz ürün 30 kg altında ve 100 Euro ise, 20 Euro + 8.80 kuruş olarak fiyatlandırılır.

Aliexpress Vergi Nasıl Ödenir?

Aliexpress vergi ödemeleri iki şekilde yapılabilir. Bunlardan ilki, kapınıza gelen kargo şirketine kapıda ödeme yamanız. Ürün takibi yaptığınızda ürün Türkiye’ye gelmiş ancak elinize ulaşmıyorsa, muhtemelen gümrük alanında bekletilmektedir. Peki gümrüğe takılan ürün nasıl alınır?

Yaşadığınız şehrin gümrük müdürlüğünü telefon ile arayarak veya PTT kargo takibinden ürününüz hakkında bilgi alabilirsiniz. UKİM adı verilen bu yerler, Uluslararası Kargo İletim Merkezi’dir ve buraya giderek ürününüzü alabilirsiniz. İlk olarak kapıda sıra numarası alırsınız. Sıra size geldiğinde yetkililer ürününüz hakkında sorular sorar. Herhangi sorun teşkil edecek bir durum yoksa, fiyatı üzerinden vergilendirme yapılır. Gişeye gidip ücretini ödedikten sonra ürününüzü alabilirsiniz.

Bunada Göz At  Hayvan Çiftliği Nasıl Açılır? Ne Gerekir?

 

Etiketler: aliexpress


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL