Emlakçıların Komisyonları Neden Yüksek

Yazar: Emre Genel Hesaplama

Emlakçılık, dışarıdan bakıldığında bir masa, iki sandalye ve bir bilgisayarla yapılan bir meslek olarak algılandığından emlak firmalarının aldığı komisyonlar insanları rahatsız etmekte ve bu komisyonların yüksek olduğu düşünülmekte. Aslına bakarsanız emlakçılık göründüğü kadar maliyetsiz ve emek harcamadan yapılabilecek bir iş değil. Bir çok farklı kalemde giderleri mevcut olan emlak firmalarının komisyon miktarları çoğu zaman dükkanlarının aylık masraflarını karşılamaya ancak yetmektedir. Bu giderler insanlar tarafından bilinmiyor olmakla birlikte ciddi ölçekte bir maliyete neden olmakta.

Emlak İlan Siteleri

Emlak ilan siteleri kendi evini satmak amacıyla ilan girmek isteyen insanlar için belirli sınırlamalar dahilinde olsa da ücretsiz hizmet vermekte. Çoğu emlak ilan sitesine ilk 30 gün için herhangi bir ödeme yapmadan ilan girişi yapabiliyoruz. Ancak emlak firmaları bu ilan sitelerine, yayınlamak istedikleri ilan adedi üzerinden yüksek tutarlarda paket ödemeleri yapıyorlar. Bu ödemeler bir emlak firması için aylık en az 1000 tl olmakla birlikte ilan sayısı arttıkça 10 bin ve hatta 20 bin tl tutarındaki rakamlara kadar ulaşabiliyor. Üstelik bu şekilde ilanları yayına almak da yetmiyor. Birçok emlak firması eline gelen ilanı hemen satabilmek ya da kiralayabilmek için bu ilanları ön plana çıkarmaya yarayan ek ürünlere de ödeme yapıyor. Bunun ucu ise ne kadar süreyle ve ne kadar ön planda kalmak istediğinize göre hayli açık. Bu durum emlak firmalarının komisyonlarını yüksek tutmasına neden olan ana faktör diyebiliriz.

Ofis ve Personel Giderleri

Emlak firmalarının bir başka gideri ise ofis ve personel giderleridir. Birçok emlak firmasında çalışan emlak danışmanları ve buna ek olarak yalnızca ilan girişi ve gelen telefonlarla ilgilenen personeller bulunur. Her personel firma için ayrı bir gider anlamına geldiğinden firmanın ay sonu toplam giderlerinin artması da kaçınılmaz bir hal alıyor. Emlak firmalarının müşterileri götürüp getirdikleri araçlar ve bu araçların bakım, vergi, yakıt gibi masrafları da yine firmalara yük olan maliyetler arasında. Harcadıkları zaman ve emek de dikkate alındığında alınan komisyonların yüksekliğinin nedeni de daha net anlaşılabilmekte.

Bunada Göz At  Avea Bakiye Sorgulama

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL