Adres Kodu Sorgulama

Yazar: Emre Genel

Ülkemiz sınırları içerisindeki tüm konutlara dair özel bir numara üretilmektedir. 10 haneli olan bu numaraya adres kodu adı verilmekte ve her konutun, işyerinin kendine özel bir adres kodu olması sağlanmaktadır. İç İşleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde adres kodu ile ilgili gerçekleştirebileceğiniz işlemler detaylandırılmıştır. Özellikle zorunlu deprem sigortası işlemleri sırasında, bu kod vatandaşlara büyük kolaylık sağlamaktadır. Adres kodu sorgulama nasıl yapılır ve 10 haneli adres kodu nasıl alınır sorularına cevapları alt başlıklardan öğrenebilirsiniz…

Adres Numarası (Kodu) Nasıl Öğrenilir?

Adres kodunu öğrenmek için 3 adres üzerinden online sorgulama yaptırabilirsiniz. Ancak internet erişiminiz yok ise belediyeler, nüfus müdürlükleri ya da muhtarlıklardan da bu hizmeti alabilirsiniz. Muhtarlık tarafından verilen ikametgâh belgesi, Ulusal Adres Veri Tabanı’ndan çekilmiş bir adres yapısı olduğu için oturduğunuz konuta dair poliçe yaptırmak istiyorsanız ikametgâh evrakında yer alan adres bilgisiyle de poliçe üretiminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Adres numarası, konutun adres bilgilerinin farklı ifade edilişinden ya da eksik yazılmasından kaynaklanan hatalı ve mükerrer poliçe üretiminin önüne geçilmesini sağlayacak bir sistemdir. Her konutun kodu kendine özel olduğu için Türkiye’deki tüm evlerin adres kodu bulunmaktadır. Oluşturulan bu sistem sayesinde adres üzerinde yapılacak olan bilgi değişiklikleri (bina, sokak vb.) veri tabanında otomatik olarak güncellenebilmektedir. Adres numarası öğrenme için online hizmet almak istiyorsanız, e-Devlet kapısını, www.dask.gov.tr adresini ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün internet sitesini kullanabilirsiniz.

10 Haneli Adres Kodu Nasıl Alınır?

1 Mart 2013 tarihinden itibaren olası bir depremde, hasar yönetimin daha hızlı ve etkin bir hale getirilmesine imkân tanımak için adres kodu kullanılmaya başlamıştır. Herhangi bir depremde, DASK’ı olan konut hasar gördüğünde adres numarası sistemi sayesinde ilgili hanenin yerini belirleyebilmek ve hizmeti ulaştırabilmek amacıyla kullanılmaktadır. İlgili tarihten itibaren zorunlu deprem sigortası poliçelerinin, Ulusal Adres Veri Tabanı üzerinden üretilmeye başlanılmasına karar verildiği için adres kodunuz olmadan poliçe üretimi gerçekleştirilememektedir. Bu nedenle 10 haneli adres kodu almak için aşağıda ifade edilen adımları uygulamanız gerekmektedir.

Bunada Göz At  Kreş Nasıl Açılır?

1)https://adres.nvi.gov.tr/VatandasIslemleri/AdresSorgu linkine tıklayınız.

2) Açılan sayfada “Adres seçimi için tıklayınız” bölümünü kullanarak harita üzerinden adresinizi belirleyebilirsiniz.

3) Harita özelliğini kullanmayanlar ise sol taraftaki il, ilçe, mahalle/ köy / mezra / mevki ile CSBM seçimini yaptıktan sonra dış kapı ve iç kapı numarasını işaretleyerek sorgu yaptırabilirler.

4) Yukarıda belirtilen seçimleri doğru bir şekilde yaptığınızda, ekranın sol alt köşesinde adres numaranızı görüntüleyebileceksiniz. Numaranın doğruluğunu, ekranın sağ tarafında bulunan mavi renkli “Doğrula” butonu aracılığıyla teyit edebilirsiniz. Doğrulama işlemleri için vatandaşlık numaranızı bilmeniz gerekmektedir.

TC Kimlik ile Adres Kodu Sorgulama

TC kimlik ile adres kodu sorgulama işlemi yapmak isteyen vatandaşların PTT’den şifre alarak, e-Devlet kapısına güvenli giriş yapması gerekmektedir. E-Devlet şifresi için artık 4 TL ücret ödemeniz ve herhangi bir postane şubesine müracaatta bulunmanız şarttır. İlk şifre alımı haricinde elektronik hizmetler için ilgili kamu kurumlarınca herhangi bir resim, harç ve vergi ödenmesi öngörülmemişse, sistem aracılığıyla alınacak olan e-hizmetler için ekstra bir ücret ödemezsiniz.

Sisteme giriş yapan kişiler Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne ait NVİ Adres Bilgilerim sayfasından hizmet alabilirler. Söz konusu sayfaya direkt ulaşmak isterseniz, aşağıdaki bağlantıyı tıklayabilir ve kimliğinizi doğruladıktan sonra adres kodu sorgulaması yaptırabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/nvi-adres-bilgilerim

Adres Kodu Sorgulama Vergi Dairesi

Adres numaranızı ücretsiz bir şekilde öğrenmek için Vergi Dairesi’nin web sitesini kullanabilirsiniz. Adres kodu sorgulama Vergi Dairesi için aşağıdaki 5 adımı uygulamanız gerekmektedir.

1)http://adreskodu.dask.gov.tr/ adresine giderek, arama yapmak istediğiniz adres türünü “Adres kodunu öğren” şeklinde işaretleyiniz.

2) Adrese ait öncelik il seçimi yapınız ve ardından ilçe, bucak/köy, mahalle bilgilerini giriniz.

3) Bu adımda Cadde / Sokak / Bulvar / Meydan seçimi yapmanız istenecektir. Bunun için 3 türlü işlem gerçekleştirebilirsiniz. İlk olarak adrese ait cadde, bulvar, meydan ya da sokak bilgisini girerek arama yaptırabilirsiniz. Şayet bilgilerden emin değilseniz, “Bina / Site adına göre” seçeneğini işaretleyerek apartmanınızın adını veya sitede yaşıyorsanız sitenin ismini girerek arama yaptırabilirsiniz. Son olarak “Bina numarasına göre” seçeneğine tik koyarak da, adrese ait bina numarasını yazarak sorgulama yaptırabilirsiniz. Ayrıca 3.adımda sistem tarafından otomatik oluşturulan bir liste göreceksiniz. Burada adres bilgilerine ait cadde, bulvar ve sokaklar; türüne ve adına göre listelenmektedir. Eğer konutun bulunduğu mevki listede yer alıyorsa, yan taraftaki “SEÇ” butonunu kullanarak da seçim yapabilirsiniz.

Bunada Göz At  Cafelerde Hizmet Sektörünün Özellikleri

4) 10 haneli adres kodunu almak için dördüncü adımda sistem, tarafınızdan binanın dış kapı numarasını veya site, apartman adını girmenizi isteyecektir. Hangi bilgiyi biliyorsanız, “Bina No” yazılı olan kutucuğu ya da “Site / Apartman Adı” yazan bölümü doldurarak Ara butonuna basınız. Veyahut aşağıda listelenen bina kodları, site adları ve apartman adları arasından seçim yapabilirsiniz.

5) Son adımda ise iç kapı numaranızı ya da daireyi seçerek işlemlerinizi tamamlamanız gerekmektedir. Bu adımın ardından beyan ettiğiniz bilgilere dair adres kodunu ekranda görebilirsiniz. Şayet ekranın sol tarafında belirtilen adreste herhangi bir yanlışlık var ise sağ tarafta görüntülenen adres kodu, sizin konutunuza ait olmayacaktır. Bu nedenle adres bilgilerini yanlış girdiğinizi fark ederseniz, “ Yeni bir adres sorgulamak için tıklayın” butonuna basarak işlemlerinizi tekrarlamanız gerekmektedir.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL