Cafelerde Hizmet Sektörünün Özellikleri

Yazar: Emre Genel

Cafeler, kahve – kafeterya ve restoran hizmet  sektörünün ortak bir sonucudur. Ülkemizde kahve insanlar için vazgeçilmez bir tutkudur. Dünyada çok uzun süredir var olan cafe sektörü, ülkemizde son yıllarda oldukça büyük bir artışla hız kazanmıştır. Günümüzde neredeyse her ilde ve ilçede cafeler birbiri ardına açılmakta, özellikle gençler tarafından tercih edilmektedir. Bu sektör kaliteli bir özellik gösterirse çok kazandıran bir sektördür.

Kitap- Cafe Birleşimi

Gençlerin son zamanlarda en çok sevdiği şeylerden biri hem sohbet edebilecekleri hem de kitap okuyup bilgi alışverişinde bulunabilecekleri yerleri tercih etmesidir. Bu kitap – cafe tarzı yerler onların en çok uğradığı mekanlardandır. Hem boş vakitlerini değerlendirmek hem de kaliteli vakit geçirmek onlar için paha biçilemezdir. Bu tarz yerlerde hizmet kalitesi çok önemli olup hem güler yüzlü, samimi bir ortam hem de hijyenik bir ortam tercih sebepleridir.

Cafe – Restoran Hizmet Kültürü

Özellikle büyük şehirlerde hayat çok yoğun ve hızlı yaşanır. Kimi zaman rahat bir nefes almak kimi zaman da iş toplantılarını yapmak için insanlar bu mekanları tercih eder. Cafe – Restoran tarzı bir yerin hizmet sektörü çok dikkat gerektirir. Mekan bu tarz iş yemekleri ve toplantıların yapılacağı da düşünülerek mekanın bir kısmında sessiz bir ortam hazırlanması çok uygun olur. Böylece gelen müşteriler çok memnun ayrılacaklar ve sık sık orayı tercih edeceklerdir. Bir de internet hizmetleri kesintisiz olmalıdır ki günümüzde hem bilgisayarlardan hem de cep telefonlardan internet sürekli kullanılmaktadır.

Mutfaktaki aşçının ve yardımcı personelin iyi olması gerekir ki müşterinin ne istediğini anlayabilip ona göre yemekleri hazırlayabilmeli, servis personeli daima güler yüzlü ve saygılı olmalıdır. Mutfak ve servis görevlisi arasında sorun çıkmamasına özen gösterilmelidir. Mekanın sadece lüks olması yeterli değildir. Her zaman temiz olmalı, kullanılan malzemeler sürekli temizlenmeli ve özellikle tuvaletler sürekli kontroller yapılarak temiz tutulmalıdır. Çünkü insanlar buna çok önem verirler. Bu tarz restoranlarda açılış saati genelde 9-10 arası olmaktadır ki bu yanlış bir özelliktir. Cafeler daha erken saatte servise hazır olmalıdır.

Bunada Göz At  PTT APS Sorgulama

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL