Nahçıvan Azerbaycan Koridoru Nedir?

Nahçıvan Azerbaycan Koridoru Nedir?

Yazar: Emre İnceleme

Azerbaycan-Ermenistan arasında geçtiğimiz aylarda başlayan savaş, Azerbaycan’ın Şuşa kentini geri almasından sonra Azerbaycan lehine esmeye başlamış, çok geçmeden 9 Kasım’ı 10 Kasım’a bağlayan gece Ermenistan yenilgiyi kabul ederek Rusya kontrolünde 9 maddelik bir anlaşmayı imzalama kararı almıştı. 10 Kasım gecesi saat 24:00’da ekran karşısına geçerek tüm dünyaya mesajlar veren ve yenilgi şartlarını dünya kamuoyuna açıklayan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in ilk kez bahsettiği Nahçıcan Azerbaycan koridoru nedir? Türkiye için ne anlama geliyor?

Azerbaycan-Ermenistan arasındaki savaşı sonlandıran anlaşmanın detaylarında ortaya çıkan Nahçıvan Azerbaycan koridoru, Türkiye’yi Asya ve diğer Türk dünyasına bağlayacak bir yol. Eğer her şey planlandığı gibi gider ve Nahçıvan-Azerbaycan koridoru açılırsa ekonomik anlamda Türkiye’nin işine yarayacak. Anlaşma maddelerine istinaden en erken Kasım ayının sonunda bölgeden çekilmeye başlayacak olan Ermenistan, 2021 yılına kadar tamamen Karabağ’ı terk edecek.

Nahçıvan Azerbaycan Koridoru Nerede Olacak?

Türk ekonomi dünyasının haberlerini yakından takip ettiği Nahçıvan Azerbaycan koridoru nerede olacak? Koridor, İhlas Haber Ajansı’nda (İHA) yer alan habere göre Ermenistan silahlı kuvvetleri işgal ettikleri topraktan çıktıktan sonra Rus barış gücü bölgeye konuşlanacak. Laçin koridoru olarak adlandırılan, Ermenistan’ı Karabağ’a bağlayan tek kara yolu da Ermenistan’ın işgali altındaydı. Savaş bittikten sonra Azerbaycan Laçin koridoruna yeni bir yol inşa etmeyi hedefliyor. Bölgeden geçen vatandaşların güvenliğini ise Azerbaycan silahlı kuvvetleri sağlayacak.

Azerbaycan-Nahçıvan Arası Koridor

Anlaşma’nın Türkiye’yi en çok ilgilendiren maddesi ise, Azerbaycan’ı Nahçıvan’a bağlayacak yol. Bu maddenin Türkiye için önemi ise Azerbaycan ile doğrudan sınırın bulunmaması. Azerbaycan ile Nahçıvan’ın fiilen birbirine bağlanması, Türkiye’nin doğrudan Asya’ya bağlanması anlamına geliyor. Özerk bir cumhuriyet olan Nahçıvan, Azerbaycan’a bağlı bir Türk ülkesi.

Kısacası Nahçıvan Azerbaycan koridoru nedir sorusuna, Türkiye ve Azerbaycan ülkelerinin birbirine bağlanması denilebilir. Koridor yalnızca manevi değil, ekonomik manada da olumlu değişiklilerin olacağının bir habercisi. Yolun güvenliğini ise Rusya’ya bağlı Sınır Güvenlik Servisi yapacak. Bu yol sayesinde Türkiye ile Azerbaycan arasındaki enerji ve ulaşım hızlı ve ekonomik olacak.

Bunada Göz At  Çiğ Köfteciler Ne Kadar Kazanıyor?

Nahçıvan Koridoru Türkiye İçin Ne Anlama Geliyor?

İki gündür sıklıkla duyduğumuz Nahçıvan Koridoru Türkiye için ne anlama geliyor? Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ticari ve kardeşlik bağları tüm dünyanın malumu. Öte yandan Nahçıvan, Türkiye’nin sınır komşusu olan tek ülke özelliğine sahip. 44 günlük kuşatmanın ardından masada ve cephede kazanan Azerbaycan, hakkı olan toprakları aldı ve başta Rusya olmak üzere tüm devletlerin gözü kulağı bölgedeki altınlarda. Bunun dışında bakır, demir gibi pek çok değerli cevherin de olduğu bilinmekte olan toprak zenginliği, bu koridor sayesinde Türkiye’ye yarayacak gibi duruyor.

Bunun dışında Türkiye’nin Kafkasya, Orta Asya ve Hazar’a açılacak kapısı olan Nahçıvan koridoru Türkiye’ye ekonomik kazançlar sağlayacak. Uzmanlara göre bu her şeyden önce psikolojik açıdan bir moral kaynağı olacak. Öte yandan büyük anlamda hammadde tereğini dışarıdan yapan Türkiye, özellikle kur farkından ötürü ekonomik zorluklar yaşayacağa benziyor. Bu, başta Çin olmak üzere Türkiye’nin yeni pazarlara açılmasını sağlayabilir. Ayrıca bölgede Ermenilerin işgal ettiği ve 132 ton altın rezervine sahip olduğu bilinen yeraltı kaynaklarının Türkiye üzerinden dış pazara sunulması hem Azerbaycan hem de Türkiye için ekonomik anlamda ihya olmasını sağlayacak bir atılım olacak. Bölgenin altınlarını şu anda Rus merkezli bir maden şirketinin talan ettiğini hatırlatmakta da fayda var. Hatta geçtiğimiz haftalarda bazı haber ajansları, bölgedeki altın rezervlerini koruyabilmek adına silahlı Rus birlikleri takviyesi yazdığını yazmıştı.

Bu gelişmelerin ardından Türkiye’nin bölgedeki değişikleri ekonomik anlamda kendi lehine çekecek ve bölgede otorite dengeleri için baskın bir güç olacağı dünya basınında da gündeme gelmiş, Times gazetesi konuyu baş köşe yazısında yayınlamıştı.

 

 


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL