Yazılım Öğrenmeye Nereden Başlanmalı

Yazılım Öğrenmeye Nereden Başlanmalı

Yazar: Emre Genel

Yazılım yazmak son zamanlarda teknolojiyle alakası olan hemen herkesin ilgisini çekiyor. Yazılım öğrenmeye nereden başlanmalı bildiğinizde ve doğru bir yol izlerse bu işi herkes yapabilir. En güzel yanı ise diplomaya veya sertifikaya ihtiyacınız yok. Elbette bir şirkete bağlı ofis çalışanı olacaksanız bu tip belgelere ihtiyacınız olabilir ancak yazılım bilenlerin geneli kendi ofislerinde freelance çalışır. Aslına bakarsanız iyi bir iş alırsanız kazancınız çok daha iyi olabilir. İyiden kasıt binlerce dolardan milyonlarca dolara kadar geniş bir rakam. Eğer yazılım öğrenmek için ne yapabilirim diyenlerdenseniz, yazılım öğrenmeye nereden başlanmalı yazımız ilginizi çekecektir.

Adım # 1: Temel Yazılım Hedefinizi Belirleyin

Yazılım Öğrenmeye Nereden Başlanmalı

Yazılım konusunda ilerlemek istiyorsanız, tek bir alana nokta atışı yapmanız gerekir. Kariyerinizi yeni baştan şekillendirmek kolay değil fakat bu alanda sizin için söyleyebileceğimiz bir şey varsa o da gerçekten kazanç elde edebileceğiniz. Yazılım öğrenmeye başlamak için belli bir süre boyunca para kazanamayacağınızı bilmeniz gerekir. Bu işi öğrenmek için yapacağınız her adımın ve yatırımın ileriye dönük bir kazanç olduğunu unutmayın. İşinizi ciddiye almanız ve bilgisayar başında saatler geçirmeniz gerekebilir. Bu yüzden programlı ve zamanlı çalışın.

 

Adım # 2: Öğrenmek İstediğiniz Yazılım Dilini Seçin

Yazılım Öğrenmeye Nereden Başlanmalı

Karar verme aşamasındaki en zor yerlerden biri de kendinize uygun bir yazılım dili seçmektir. Yazılım öğrenmeye nereden başlanmalı derseniz, ilk olarak bir dil seçmeniz gerekir. Yazılım uzmanı olarak her dilden biraz anlamak bir çıkış yolu değildir. Aksine, bu tip yazılımcıların kendisine bile faydası olmaz. Aldığı işleri de yerine getiremezler. Bu işte yeniyseniz muhtemelen çok fazla yazılım dili olmadığını bilebilirsiniz. Bu yüzden kendinize özel bir yazılım dili seçmeden önce hangi program hangi dille yazılmış araştırabilirsiniz. İnternet üzerinde kodlama öğrenebileceğiniz ücretsiz ve ücretli pek çok video bulunmakta.

Bunada Göz At  Askerlik Durum Belgesi Doğrulama

Adım # 3: Herhangi Bir Yazılım Geliştirmeye Başlayın

Yazılım Öğrenmeye Nereden Başlanmalı

İlk denemede başarılı olacağınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz.  Her öğrendiğiniz yeni bir şeyi, taslak bir proje üzerinden deneyin. İlk öğrendiğiniz şeyi son öğrendiğinizle beraber uygularsanız unutmazsınız. Yazılımcıların birçoğu usta olduktan sonra hazır taslaklarını kullanır ancak bu uzun bir deneyimin ardından yapabileceğiniz bir şeydir.  Unutmayın, 10 saatlik çalışmadan sonra hiçbir şey öğrenemezsiniz. Bazıları uzman olmak için 10 saat çalışılması gerketiğini söyler.

Adım # 4: Gerçek Yazılım Geliştiricilerin Kullandığı Araçları Kullanın

Yazılım Öğrenmeye Nereden Başlanmalı

Forum sitelerinde gerçek yazılım geliştiricilerinin başlıklarını takip edin. Onların yaptığı gibi en baştan bir tasarım oluşturmaya çalışın. Yapacağınız yazılımın yazı fontondan temasına kadar her şeyini kendiniz geliştirin. Araçları nasıl kullanabileceğinizi söyleyen birçok internet sitesi var. Daha önce sizin için sunduğumuz başlıkları takip ederseniz, komut satırı arabirimi gibi temel faktörler hakkında bir bilgi sahibi oldunuz demektir.

Adım # 5: Diğer Yazılımcıların Tasarladığı Yazılımları Kontrol Edin

Yazılımcı olmanın en iyi yolu, başkalarının kodlarını okumak ve not almaktır. Bazen dokümantasyon yanlış olabilir fakat kaynak kodu asla yalan söylemez. Bu kodu okumayı öğrenerek, neler olup bittiğini ve bir programın nasıl çalıştığını anlayabileceksiniz. (Bu beceri, hata ayıklama söz konusu olduğunda da önemlidir, çünkü kodun hangi parçasının orada olmaması gerektiğini belirleyebileceksiniz.)

Bu genellikle gözden kaçan bir beceridir, ancak deneyimli geliştiricilerin işleri nasıl yaptığını görmek size gerçekten fayda sağlayabilir.

Adım # 6: Yazılımcı Gruplarına Katılın

Birlikte öğrenmek için bir topluluk bulmak, bir yazılım mühendisi olarak başarınızı artırabilir, özellikle de yeni başlıyorsanız. Benzer düşünen insanlardan oluşan bir toplulukla çevrili olduğunuzda, otomatik bir destek sisteminiz olur: takılıp kaldığınızda veya motivasyonunuzu kaybettiğinizde arayabileceğinizde bir grup harika bir çözüm yolu olur.

Adım # 7: Gerçek Kodlama Projeleri Oluşturun 

Yazılımcı olmak için yapacağınız en iyi şey, işi pratiğe gökmektir. Videoları ve görselleri izlemekle kalmayın. Bunu yaptığınızda, sadece öğrenmenizi ilerletmekle kalmaz, aynı zamanda referans da oluşturabilirsiniz.

Bunada Göz At  Nakdi Ücret Desteği Ne Zaman Yatacak?

Adım # 8: Mülakat Öncesinde Ustalaşın

Profesyonel veya bireysel iş verenlerin tümü, yazılım konusunda usta olmayan kimseye iş vermek istemez. Yazılım konusunda usta olduğunuzu söylemek hiçbir şeyi değiştirmez. Bu işin en zor yanı, anlık sorunlara yanıt verebilmekten geçer.

Modernleşen bir dünyada bile özgeçmişler gereklidir. İşe alma yöneticileri, becerilerinizin ve deneyiminizin anlık görüntüsünü almak için hala onlara bakar. Benzer şekilde, çevrimiçi işlere başvururken kapak mektuplarına ihtiyaç vardır; birisinin dikkatini çekme ve bir izlenim bırakma fırsatınızdır.

 


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL