Kredilere Bddk Ayarı

Yazar: Emre Kredi Sorgulama

Kredilere BDDK ayarı geldi. BDDK’nın yapmış olduğu bu ayarlama ile konut kredileri ve diğer gayrimenkul kredileri alımı konu dışında tutularak tüketici kredilerinin vadesi son halini alarak 36 ay ile sınırlandırılmaya gidildi. Taşı kredileri ve taşıt teminatı olan kredilerin vadesinin 48 ayı geçmemesi kararlaştırıldı.

 Kredilere BDDK ayarı geldiğini bildiren ilan Resmi Gazetede yayımlanarak halka duyuruldu. Bu ilana göre konut kredilerinde teminatın konut değerinin yüzde 75ini aşmaması kararı alındığı duyuruldu. Taşıt almak için çekilecek tutar, taşıtın fatura bedeli 50 binin altındaysa yüzde 75’i geçmeyecek. Taşıtın tam bedeli 50 bine denk geliyorsa kredi çekilebilecek fatura bedelinin yüzde 70’i, aracın fatura bedeli 50 binden fazla ise çekilecek kredi, fatura bedelinin ancak yüzde 50’si kadar olacak. Yapılan düzenlemede ikinci el binek araç almak için kredi çekilmek istendiğinde taşıt değeri tespit edilirken aracın kasko değerinin temel alınması kararı verildi.

Yapılan Kredilere BDDK ayarında konut kredilerine de belirli oranlarda düzenleme yapıldı.  Bu kapsamda tüketicilere, konut almak amacı ile kullandırılmak istenen kredilerde, alınacak olan konut değerinin oranının yüzde 75’i aşmaması kararı alındı. Tüketicilerin binek araç almak için kullanması planlanan kredilerde veya yapılacak olan finansal kiralama işlemlerinde alınacak kredi tutarının taşıt değerine olan oranı alınacak taşıtın fatura değeri 50 bin Türk Lirasından düşükse tutar yüzde 75’i aşamayacak.

Bunada Göz At  Bankadan Neden Kredi Çıkmaz?

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL