SGK Cenaze Parası Sorgulama

Yazar: Emre SGK

Türkiye’de 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre iş kazası ya da meslek hastalığı gibi durumlar sonucunda hayatını kaybeden vatandaşlar için SGK tarafından cenaze parası verilir. Ülkemizde çalışanların düşünüldüğü bu uygulama sayesinde iş kazası ya da meslek hastalığı sebebiyle hayatını kaybedenlerin yakınlarına cenaze yardım parası verilir. Cenaze yardımı uygulamasından yararlanmak isteyen vatandaşlar yakınının ölüm tarihini gösteren bir dilekçe, ölüm tutanağı ve usulüne uygun olarak düzenlenmiş ölüm ruhsatı ile beraber SGK ya da SGK’nın İl Müdürlüklerine başvuru yapabilirler.

SGK CENAZE PARASI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN

Cenaze parasını alabilecek kişiler 1. dereceden yakın olan yani eşi, çocukları, annesi, babası, kardeşleri. Cenaze parasını almak isteyen bu yakınları yukarıda yazılı olan sıralamaya göre alabilirler. Eğer eşi sağ ise annesine ya da babasına bu parayı vermezler direk olarak eşi alabilir. Eşi sağ değil vefat etmiş ise çoçuklarına, çoçuğuda yoksa anne ya da babası diye sırayla yakınlık derecesine göre gider bu sistem. Cenaze parası ödeneği gerçek ve tüzel kişiler tarafınca kaldırılırsa üçünçü fıkrada belirtilen tutarı geçmemek şartı ile belgelerle ispatı olan masraflar, masrafı yapan gerçek ya da tüzel kişilere ödenir.

SGK Cenaze Parası Ödendi Mi Nasıl Öğrenebilirim?

SGK vatandaşlara uygulama sunmaya hizmet etmeye devam ediyor. Yine vatandaşlara çok yardım sağlayan ve aramaları çok yapılan sgk cenaze yardımı sorgulama sistemi ile sizde cenaze parası ödendi mi öğrenebilirsiniz.
Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sitesinde yer alan ESGM sayesinde online olarak T.C. kimlik numarası, nüfus il, cilt numarası ve doğum yılı bilgilerini yazarak sorgula butonuna bastığınızda ödemeler kategorisinde yer alan geçici iş göremezlik ödeme görme 4A-4B seçeneğine tıkladığınızda cenaze parasına ilişkin bilgileri görebilirsiniz.

Bunada Göz At  SGK Müstehaklık Sorgulama

Bir önceki sorgulama yazımız olan İntibak Sorgulama başlıklı makalemizde Emekli Maaşlarına Yansıyan İntibak hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL