Bağkur Borç Sorgulama

Yazar: Emre SGK

Özel sektörde çalışan kişiler için sosyal güvencesi olan Bağkur’un sosyal güvenlik haklarından (sağlık, emeklilik gibi) faydalanabilmeleri için çalışanların düzenli olarak primlerini yatırmaları gerekmektedir. Primleri yatırmayı herhangi bir nedenden dolayı aksatan çalışanlar ise aksayan prim ödemelerini Bağkur borç sorgulama işlemi ile öğrenebilirler. Bu sayede ödenmesi gereken prim miktarının yatırımını gerçekleştirerek, sosyal haklardan faydalanmaya devam edebilirler ve emeklilik zamanı geldiğinde de emekli olabilirler.

Bağkur Borcumu Nasıl Öğrenebilirim?

Bağkur’a olan borcunuzu öğrenmenin çeşitli yöntemleri vardır. Bu yöntemler arasında; internetten sorgulama yapmak en kolayıdır. İnternet erişimi olan bilgisayar, tablet ya da mobil cihaz üzerinden işlemlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Bağkur Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bağkur borcunuzu sorgulamak için sizlere en kolay yöntemleri derledik. Bu işlemin hızlı ve kolay bir şekilde yapılmasını istiyorsanız, internet bağlantısı olan bir akıllı telefon, laptop ya da tablet ile borç sorgulama metodunu kullanmalısınız. Çünkü internetten Bağkur borcu sorgulama için sadece bir kaç dakikanızı ayırmanız yeterli olmaktadır.

Yazımızın devamında ele alacağımız başlıca Bağkur borcu sıralama yöntemlerinin her birisi; resmi web sitesi olan e-Devlet sitesi üzerinden gerçekleştirilen sorgulama yöntemleridir. Bazı borç sorgulama işlemlerinde sizlerden e-Devlet şifresi istenecektir. Eğer henüz bir e-Devlet şifreniz yoksa sorun yaşayabilirsiniz. Bu nedenle öncelikli olarak bu şifreyi edinmelisiniz ya da e-Devlet şifresi gerektirmeyen “İnternet Bankacılığı ile Bağkur Borç Sorgulama” işlemini tercih ederek de, herhangi bir şekilde şifre edinmenize gerek kalmadan işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer e-Devlet şifresi gerektiren bir yöntem ile sorgulama işlemini yapmak isterseniz de; e-Devlet şifresini edinmek oldukça kolaydır. Bunun için size en yakın PTT şubesine gitmeli ve e-Devlet şifresi talep etmelisiniz. Bu işlem sırasında Kimlik kartınız da gereklidir. 2 TL işlem ücreti alınır ve sizlere şifreniz verilir.

e Devlet ile Bağkur Borç Sorgulama

e-Devlet üzerinden Bağkur Borç Sorgulama işlemini yapabilmek için öncelikli olarak e-Devlet sitesine tarayıcıdan ya da mobil uygulamadan giriş yapmalısınız. Eğer web tarayıcısı üzerinden sorgulama yapacaksanız; kullanmakta olduğunuz akıllı telefon ya da bilgisayarınızın tarayıcısını açınız. Web tarayıcısının url kısmına turkiye.gov.tr yazarak web sitesine ulaşın. Sağ üst köşede “Sisteme Giriş” butonu bulunuyor. Bu butona tıklayarak, karşınıza çıkacak çeşitli giriş yöntemlerinden birisi ile sisteme giriş yapabilir ve sonrasında SGK Bağkur Borç Sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

“Sisteme Giriş” butonuna tıkladığınızda, karşınıza çıkacak ekranda giriş yöntemleri aşağıdaki gibi sıralandırılabilir;

 • e-Devlet şifresi : Eğer daha önce bir PTT şubesine giderek, 2 TL karşılığında e-Devlet şifresi aldıysanız, bu giriş yöntemi ile giriş yapabilirsiniz. Eğer almadıysanız, almanız gerekir.
 • Mobil İmza : Bu giriş yöntemi bir çeşit elektronik ortamda imza atmak gibidir. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom, aylık belirli bir hizmet bedeli karşılığında (Turkcell için aylık 6 TL) mobil imza hizmetini verirler. Eğer siz de bu hizmetten faydalanıyorsanız, Mobil İmza ile e-Devlet girişinizi yapabilirsiniz.
 • e-İmza : Bu yöntem tıpkı mobil imzaya benzer. Tek farkı ise e-imza uygulamasını indirirsiniz ve imzalama işlemini gerçekleştirirsiniz.
 • T.C Kimlik Kartı : En çok tercih edilen giriş yapma yöntemlerinden birisidir. T.C Kimlik Kartı numaranız ile kolayca sorgulama yapabileceğiniz yöntemdir.
 • İnternet Bankacılığı : Yine en kolay giriş yapma yöntemlerinden birisidir. Müşterisi olduğunuz bankanın, internet bankacılığı şubesi üzerinden herhangi bir şekilde e-Devlet şifresi almanıza dahi gerek kalmadan sisteme kolayca giriş yapabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken, banka seçenekleri arasında müşterisi olduğunuz bankayı bulmak ve logosuna tıklayarak, bankanın sizden isteyeceği internet bankacılığı giriş bilgilerini girmektir. Böylelikle kolayca e-Devlet sistemine giriş yapmış olacaksınız.
Bunada Göz At  Ne Zaman Emekli Olurum / Emeklilik Sorgulama

Bu yöntemler arasından sizin için en uygun olan bir tanesi ile e-Devlet sistemine giriş yapabilir ve sonrasında borç sorgulama işlemini gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra aşağıdaki adımları uygulayarak, Bağkur borcu sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz;

 1. Adım: Sağ üst köşede arama kısmına “4b borç durumu” yazın ve arama yapın.
 2. Adım: Arama sonuçlarında çıkan 4b borcu sorgulama sayfası linkine tıklayın.
 3. Adım: Açılan sayfada sorgulama işlemini anında gerçekleştirebilirsiniz.

TC ile Bağkur Borç Sorgulama

TC (TCKN) ile Bağkur borcunuzu öğrenebilirsiniz. Bu, en basit borç sorgulama yöntemidir. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için öncelikli olarak TC numaranızı biliyor olmanız gerekir. Eğer bilmiyorsanız, işlem sırasında kimlik kartınız yanında olmalıdır.

TC ile Bağkur borç sorgulama işlemi e-Devlet resmi web sitesi üzerinden; SGK Web Tahsilat panelinden gerçekleştirilebilir. Eğer bir web tarayıcısı üzerinden bu işlemi gerçekleştirmek isterseniz, adım adım aşağıdaki gibi yapabilirsiniz;

 1. Web tarayıcısını açın (Chrome, Opera, Firefox ya da Edge gibi)
 2. Web tarayıcısının adres satırı kısmına Turkiye.gov.tr yazıp, e-Devlet sitesine giriş yapın.
 3. Sağ üst köşede arama kutucuğuna “4b borç durumu” yazarak, çıkan sonuca tıklayın.
 4. Açılan sayfada, eğer siteye giriş yapmamışsanız “Kimliğimi şimdi doğrula” butonu çıkacaktır. Bu butona tıklayın ve açılan sayfada “T.C. kimlik kartı” butonuna tıklayın.
 5. Bu kısımdan e-Devlet Kapısı Kimlik Kartı uygulamasını indirin.
 6. İndirdiğiniz uygulamanın üzerine tıklayarak, uygulamayı çalıştırın.
 7. Uygulamayı çalıştırdığınızda ilgili işlem adımlarını uygulayarak, elde edeceğiniz işlem kodunu, T.C. numaranızı girdikten sonraki açılan sayfada kullanmanız gerekecektir. Böylelikle kimlik doğrulama ve aynı zamanda borç sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.

TC ile Bağkur borç sorgulama işlemi aynı zamanda e-Devlet Mobil uygulaması üzerinden de gerçekleştirilebilmektedir. Eğer mobil uygulamasına sahip değilseniz, Google Play Android Uygulama Marketi üzerinden “e-Devlet Kapısı” adlı uygulamayı indirebilir ve yukarıda da sıralandırdığımız aynı işlem aşamalarını gerçekleştirebilirsiniz. Fakat kimi mobil kullanıcıları, mobil cihaz üzerinden gerçekleştirilen sorgulamaların zor ya da aksak bir şekilde ilerlediğini dile getirmektedirler. Bu nedenle en sağlıklı yöntem olarak web tarayıcısı üzerinden işlemlerinizi yapmanızı öneririz.

Bunada Göz At  Sgk Aile Hekimi Sorgulama

Şifresiz Bağkur Borç Sorgulama

Bağkur Borç sorgulama işlemini şifresiz olarak da gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle de e-Devlet kapısı üzerinden giriş yapmak isteyen vatandaşlar eğer daha önce e-devlet şifresi almamışlarsa; şifresiz bir şekilde giriş yapabilme yöntemini araştırmaktadırlar. Şifresiz Bağkur borç sorgulama işlemine dair kullanabileceğiniz başlıca giriş yöntemlerini; İnternet Bankacılığı üzerinden veya TC numarası ile giriş yapmak olarak sıralandırabiliriz. Bu yöntemlerden herhangi birisi ile e-Devlet şifresi almanıza gerek kalmadan, sorgulama işlemlerinin güvenilir sistemi olan e-Devlet’e giriş yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası Bağkur Borç Sorgulama

En çok tercih edilen borç sorgulama işlemlerinden birisi de Ziraat Bankası ile Bağkur Borç Sorgulama işlemidir. e-Devlet sistemi bu işlem için farklı giriş yapma metotlarını kullanmanıza imkan tanımaktadır. Bu yöntemlerden en hızlısı ise online bir şekilde internet bankacılığını kullanmaktır.

İnternet Bankacılığı ile giriş yapma yöntemi, hem Bağkur Borç Sorgulama işlemini hem de diğer e-Devlet işlemlerini gerçekleştirmek isteyen vatandaşların en sık tercih ettiği kanallardan birisidir. Bunun nedeni ise bu yöntem ile sisteme giriş yapmanın oldukça kolay olmasıdır. Sadece internet bankacılığı giriş bilgilerinizi girersiniz ve bir kaç saniye içerisinde sisteme giriş yapmış olursunuz. Bu süreçte herhangi bir şekilde sizlerden e-Devlet şifresi istenilmemektedir.

Ziraat Bankası Bağkur Borç Sorgulama işlemini de online ve pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Türkiye’nin en eski bankalarından birisi olan Ziraat Bankası en çok müşteriye sahip banka olma özelliğindedir. Bankanın müşterileri, aşağıdaki adımları uygulayarak borç sorgulama işlemini gerçekleştirebilirler.

 1. Kullanmakta olduğunuz bilgisayarın ya da mobil cihazın web tarayıcısını açınız.
 2. Web tarayıcısının adres satırı kısmına (www ile başlayan) Turkiye.gov.tr yazarak, siteye giriş yapınız.
 3. e-Devlet sitesine giriş yaptığınızda, sağ üst köşede “Sisteme giriş yapın” butonu bulunmaktadır. Bu butona tıklayınız.
 4. Karşınıza çeşitli giriş yöntemleri çıkacak ve bu yöntemler arasından İnternet Bankacılığını tercih edin.
 5. İnternet Bankacılığı sekmesinde çeşitli banka isimleri ve logolarısıralandırılmaktadır. Bu bankalar arasından Ziraat Bankasını bulun ve logosuna tıklayın.
 6. Karşınıza çıkacak olan Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı’na, tıpkı normalde giriş yapıyor gibi giriş yapınız ve sonrasında giriş ekranı sizleri e-Devlet sitesine yönlendirecektir. Bu aşamadan sonra artık Bağkur Borç Sorgulama ekranına ulaşmak kolaydır. Arama kutucuğuna 4B borç durumu yazın ve karşınıza çıkacak bağlantıya tıklayarak, kolayca borcunuzu sorgulatın.
Bunada Göz At  Sgk Ceza Sorgulama

e-Devlet Bağkur Borcu Ödeme

e-Devlet üzerinden Bağkur borç sorgulama işlemini gerçekleştirebildiğiniz gibi; Bağkur borç ödeme işlemini de gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda Bağkur primi ödeme işlemi olarak da ifade edilen bu işlemi gerçekleştirebilmek için öncelikle prim borcu ödeme sayfasına giriş yapınız. Sayfanın bağlantı adresi şu şekildedir; https://onlinetahsilat.sgk.gov.tr/WebTahsilat/index.jsf

Ardından e-devlete giriş yaparak sorgu türünden “4B Sigortalı Ödemeleri” kısmını seçiniz. Karşınıza çıkan sorgu ekranında; eski geçmiş borçlarınızı mı yoksa güncel primlerinizi mi ödemek istediğinize göre bir tercih yapmalısınız. Eğer eski prim borçlarınızı ödemek istiyorsanız; “Geçmiş Dönem”, güncel prim borçlarınızı görmek ve ödemek istiyorsanız da “Cari Dönem” bağlantısına tıklamalısınız.

Borç ödemesi yapılacak dönemi seçtiğinizde, sıra gerekli bilgilerin girilmesine gelir. Bu aşamada TC kimlik numarası ve güvenlik kodu girilerek, “Borç Sorgula” butonuna tıklanır. Son olarak sorgulama işlemini gerçekleştirdiğinizde karşınıza borçlar ekranı çıkar ve bu ekran üzerinden ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bağkur Borç Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Bağkur borç yapılandırması yöntemleri aşağıdaki gibi sıralandırılabilir;

 • Fiziksel olarak kuruma kadar bizzat gidip müracaat ederek borç yapılandırılması yapılabilir. Bunun için Sosyal Güvenlik Merkezi ya da Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne bizzat gitmeniz gerekir.
 • Taahhütlü posta ile borç yapılandırması yapılabilir.
 • Kargo ile de yapılabilir.

Bu yöntemlerin dışında; bazı SGK borçları kapsamında da internetten Bağkur borç yapılandırması mümkün olabilmektedir.

İnternetten Bağkur Borç Yapılandırma

İşveren prim borçları için yapılandırma başvurusu internetten yapılabilmektedir. Bu sadece eski adı ile SSK olan ve güncel olarak 4/a olarak ifade edilen borç türleri için geçerli olmaktadır. Bunun için aşağıdaki adımları uygulayabilir ve işlemlerinizi kısa sürede tamamlayabilirsiniz.

 • www.sgk.gov.tr adresine giriş yapın ve burada e-SGK menüsünden İşveren’i seçin.
 • İşveren İşlemleri arasında yapılandırma başvurusu seçeneğine tıklayın ve giriş yapın.
 • Kullanıcı adı ve şifreniz ile sisteme giriş yaptığınızda, gerekli yapılandırma işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda Bağkur borçları ile ilgili bilmek isteyeceğiniz tüm detayları derledik. Tüm bu ayrıntıları dikkate alarak, sorunsuz bir şekilde Bağkur borç sorgulama ve Bağkur borç ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İşlemlerin büyük kısmı e-Devlet üzerinden güvenli bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle dolandırıcılık ihtimaline karşı resmi web siteler haricinde herhangi bir site üzerinden işlem yapmamanızı öneririz…


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL