İşyeri devri nasıl yapılır?

İşyeri devri nasıl yapılır?

Yazar: Emre Bilgiler

Özellikle son zamanlarda tüm dünyayı ve ekonomiyi etkisi altına alan pandemi nedeniyle bu günlerde birçok kişi iş yerini devrediyor. Hal böyle olunca son zamanlarda internet üzerinde cevabı en çok aranan sorulardan biri de işyeri devri nasıl yapılır sorusu oldu. İşyeri devredilmesinin sebebi büyük çoğunlukla ekonomik sebepler olsa da işyeri sahibinin sektör değiştirmek istemesi, çeşitli sağlık sebepleri veya artık çalışmak istememesi – emekli olması da işyeri devri sebepleri arasında yer alabilir. Günümüzde birçok yatırımcı da bulunduğundan, en çok yapılan işlemlerden biri de işyeri devretmektir. Peki işyeri devri nasıl yapılır? İşyeri ruhsat devri nasıl yapılır?

İşyeri devir işlemi gerçekleştirmek için kişilerin uyması gereken kanunlar ve dikkat etmesi gereken tüm unsurlar iş kanununda açık ve net şekilde belirtilmektedir. İş kanunu 6. Maddeye göre iş sahibi, işyerini devrettiğinde, devrettiği tarihten itibaren bütün haklar, güvenceler ve varsa borçlar devralana geçmektedir.

İşyeri devri nasıl yapılır sorusundan sonra en çok sorulan sorulardan biri de sgk işyeri devri nasıl yapılır sorusudur. Bir işyeri devrederken sgk kısmı en mühim kısımlardan biridir. Şöyle ki, işyerinizi devrederken maddi unsurlarda herhangi bir değişiklik yapmadan olduğu gibi devralana geçirmeniz zorunlu değildir. Devir işlemi sırasında devretmek istemediğiniz parçalar – kısımlar – eşyaları dilerseniz devretmeyebilirsiniz ve ayırabilirsiniz. İşyerinin faaliyet gösterdiği sektörde, faalim devamlılığını sağlayacak demirbaş eşyaların devredilmesi önemlidir. İşyerinizi eğer işçileri ile birlikte devredecekseniz, işletme içinde çalışan personel sayısı herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Müessese içerisinde 1 işçi çalışsa da 100 işçi çalışsa da işyeri devir işlemi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilecektir.

İşyeri Devir Şartları Nelerdir?

İşyerini devredecek ve müesseseyi devralacak kişilerin mutlaka yerine getirmesi/uyması gereken birtakım şartlar bulunmaktadır. Peki işyeri devir şartları nelerdir?

  • İşyeri devir işlemi sırasında işverenin değişmesi gerekmektedir.
  • İşyerinin fiziki olarak devredilmesi büyük önem taşımaktadır. İşyeri içerisinde çalışan personelin başka bir işyerine geçmesi durumunda devir işlemi söz konusu olamaz.
  • İşyeri kanunen kapatıldıktan sonra devir işlemi gerçekleştirilemez.
  • İşyeri devir işlemi sırasında çalışan personelden herhangi bir rıza alması gerekmez. Kanunlar gereği, mevcut işveren personele herhangi bir haber vermeksizin devretme işlemini gerçekleştirebilir.
Bunada Göz At  Yılda kaç araç alım satımı yapılabilir?

İşyeri Devir Sözleşmesi Nasıl Olmalıdır?

Sözleşme içerisinde işyeri adresi, ismi, devredilecek demirbaş eşyalar ve varsa personellerin bilgileri yer almalıdır. İşyerini devredecek kişi ile devralacak kişinin tüm kimlik bilgileri açık ve net bir şekilde sözleşmede belirtilmelidir.


Yorumlar

  • Osman

    Eşimin işyerini devraldım noterden sormak istediğim sorum vergi onun üzerine devam edebilirmiyim ve bu işyerımın imza yetkisi bendemı olur vergi levhası değişikliği yapmadan devam edebılırmıyim

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL