Yılda kaç araç alım satımı yapılabilir?

Yılda kaç araç alım satımı yapılabilir?

Yazar: Emre Bilgiler

Bilindiği üzere ülkemizde son zamanlarda çok fazla yasa değişikliği yapıldı. Bu değişikliklerden bir tanesi de araç alım satım işinin yapılmasını ve ikinci el piyasasının yükselmesini önlemek için kişi başı yıllık araç alım satımı sınırlandırıldı. Hal böyle olunca kişiler yılda kaç araç alım satımı yapılabilir sorusunu sıklıkla sorar oldu.

15 Ağustos 2020 tarihinde çıkan yönetmelik ile ikinci el araç alım satım işlemleri için oldukça katı ve net kurallar belirlendi. Önce ki yasalar ne yazık ki yıl içerisinde yapılabilecek araç alım satım işlemlerine net bir cevap vermiyordu. Son çıkan yasa resmi gazetede yayınlandıktan sonra kafada ki soru işaretleri de birer birer kalktı. Sizler için internette en çok sorulan sorulardan biri olan yılda kaç araç alım satımı yapılabilir konusunu detaylı bir şekilde ele aldık. İşte detaylar…

Araba Ticaretinde Yapılan Değişiklikler

15 Ağustos 2020 tarihinde yürürlüğe giren “Kullanılmış Otomobil Ticaretine İlişkin Revize Edilmiş Yönetmelik” kanununa göre araba ticaretinde yapılan değişiklikler şu şekilde sıralanabilir:

  • Araç işlemleri sırasında artık alıcı ve satıcı para transferi işlemini kendi aralarında yapamayacaklar. Noter gözetiminde, yine noterin emanet hesabı kullanılarak alıcı parayı bu hesaba aktaracak. Araç satışı ve parayı satıcının hesabına havale işlemi aynı anda gerçekleştirilecek.
  • Eğer bir filo kiralama işlemi gerçekleşmişse, yıl doldurmadan araç satışı yapılamayacaktır.
  • Resmi olarak galeri sahibiyseniz çalışan herkes mesleki yeterlilik belgesini sunmak zorundadır.
  • Resmi olarak galeri sahiplerinin araç satış işlemlerinden en az 3 gün önce exper raporu alması gerekmektedir. Ancak satılacak araç 8 yaşın altında ve 160.000 kilometrenin üstünde ise zorunlu değildir.

Yıl İçinde Kaç Araba Alıp Satabilirim?

Sıra geldi herkesin merakla beklediği yıl içinde kaç araba alıp satabilirim sorusuna. İşte detaylar…

  • Tek bir kişi, kendi adına veya acente adına yıl içerisinde en fazla 3 kez araba satabilmektedir.
  • Tarih hesaplamaları takvime göre yapılmaktadır. Kişi, 1 Ocak ve 31 Aralık tarihleri arasında 3 araç satma yetkisine sahiptir.
  • Yıl içerisinde 3 kereden fazla kez araç alım satımı yaptığı tespit edilen kişiler ticari faaliyet olarak kabul edilecek ve kişi hakkında hukuki işlem başlatılacaktır.
Bunada Göz At  Nasıl Para Biriktirilir?

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL