HSBC Advantage Kredi Kartı Borç Sorgulama

Yazar: Emre Kredi Sorgulama

Kredi notu bir günlük gecikmeler nedeniyle dahi olumsuz yönde etkilenebilir ve bu nedenle kredi kartı borçlarının düzenli olarak sorgulanması, son ödeme tarihlerinin kontrol edilmesi gerekir. Diğer yandan biriken borçlara faiz işlemesi ve ödenmesi gerekenden daha fazla borç ödemesi yapılması da muhtemeldir.

HSBC Advantage kredi kartı borç sorgulaması için bankanın tüketicilere sunduğu farklı yöntemler ve uyguladığı farklı prosedürler bulunur. HSBC bank tarafından sunulan Advantage kredi kartı borçlarını öğrenmek isteyen tüketici internet şube, mobil şube, SMS, telefon bankacılığı veya şubelerde bulunan ATM’ler aracılığıyla borcunu öğrenebilir. İnternet şube, mobil şube, SMS ve telefon bankacılığı aracılığıyla toplam borca ek olarak ekstrenin ne zaman kesileceği ve son ödeme tarihi de öğrenilebilmektedir.

HSBC Advantage Kredi Kartı Borcunu Öğrenmek

Advantage kredi kartı borcunu öğrenmek isteyen tüketici bunu Kart İşlemlerim aracılığıyla gerçekleştirebilmektedir. Kart işlemlerim, internet veya mobil şubeye giriş yapmak istemeyen yalnızca bazı ufak detaylar hakkında bilgi edinmesi gereken tüketiciler için geliştirilmiş bir sistemdir ve bu kanal aracılığıyla hesaba erişim sağlanması halinde bazı işlem kısıtlamalarıyla karşılaşılır.

Kart İşlemlerim sistemi aracılığıyla borcunu öğrenecek tüketiciler, hsbc.com.tr internet sitesi aracılığıyla bunu gerçekleştirebilir. Advantage Kredi kartı sayfasının hemen sağ tarafında bulunan “Kart İşlemlerim” bağlantısını takip eden tüketicilerden ilk başta ATM veya kredi kartının son 6 hanesini tuşlaması daha sonra ise cep telefonu numarasını girmesi istenir. Bu bilgiler doldurulduktan sonra tüketicinin cep telefonuna bir SMS iletilir ve doğrulama yapması beklenir. Doğrulama sağlandıktan sonra tüketiciye bir güvenlik sorusu sorulur ve doğru cevaplanması halinde kart bilgilerinin bulunduğu ekrana erişim sağlanır.

HSBC İnternet Bankacılığı Aracılığı ile Kredi Kartı Borç Sorgulama

Kart işlemlerim bağlantısıyla işlemlerin her defasında tekrarlanması gerekir, ancak HSBC internet bankacılığı şifresi ile tüketici dilediği zaman çok kısa bir süre içerisinde internet şubeye erişim sağlayabilir ve kredi kartıyla ilgili tüm detayları görebilir.

Bunada Göz At  Kredi Risk Raporu Nedir

Daha önceden internet şubesi alan tüketiciler hsbc.com.tr internet sitesine giriş yaptıktan sonra bireysel internet şubesi bağlantısını takip ederek hesap özetine erişir. Buradan kredi kartının mevcut borcu, yakın zamanda kesilecek ekstresi ve bu ekstreye yapılması gerekecek minimum ödeme tutarı gibi bilgilere erişilebilecektir.

Buna karşın daha önce internet şube için şifre oluşturmayan tüketicilerin de internetten şifre temin etmesi mümkündür. HSBC Anında Şifre uygulaması aracılığıyla yapılabilen şifre tanımlama işlemi için tüketiciler öncelikle hsbc.com.tr internet sitesine giriş yapmalı ve Bireysel İnternet Şube bağlantısının takip edilmesi halinde karşılaşılan Anında Şifre Al ekranına girmeli.

Anında Şifre Al bağlantısını takip eden tüketicilerden öncelikle kredi veya ATM kartının son 6 hanesini tuşlaması, daha sonra cep telefonu numarasını beyan etmesi istenir.

Bu iki işlemi yaptıktan sonra ikinci adımda tüketiciye annesinin evlenmeden önceki adının bazı harfleri sorulur. Bir önceki adımda kredi kartı bilgilerini dolduran tüketicilerin bu adımda kredi kartının arka tarafında yer alan CVV2 kodunu girmesi istenir.

Bu bilgileri de beyan eden tüketici, üçüncü adımda kullanıcı koduyla karşılaşacaktır. Bireysel internet şubeye girişte bu kodu kullanacak tüketicinin giriş yapmak için yazması gereken şifre GGAAYYYY şeklinde doğum tarihidir. Giriş yapıldığında ilk olarak şifrenin yenilenmesi istenecektir.

HSBC Telefon Bankacılığı Aracılığı ile Kredi Kartı Borç Sorgulama

İnternet veya mobil şube şifresiyle kredi kartı borcunu sorgulamak istemeyen tüketiciler bunu 0850 211 0 111 numaralı çağrı merkezi aracılığıyla da gerçekleştirebilir. Sesli yanıt sistemine bağlanan tüketiciler önce 1 (Kredi Kartı İşlemleri) daha sonra 1 (İşlem Sorgulama) ve son olarak 2 (Kredi Kartı Limit Bilgisi) tuşlamasını yaparak kredi kartı borcunu öğrenebilir.

HSBC Banka Şubeleri Aracılığı ile Kredi Kartı Borç Sorgulama

HSBC banka şubeleri aracılığıyla da kredi kartı borç bilgisi öğrenilebilir. Kredi kartı borcunu öğrenmek için bankanın Bireysel Satış Uzmanı veya veznedarı ile görüşme yapılması gerekir.

Bunada Göz At  Tekstilbank Kredi Sorgulama

Banka şubesinin içerisine girmeden kredi kartı borcunu öğrenmek isteyen tüketiciler ise ATM’ler aracılığıyla limit sorgulaması yapabilir. Mevcut kart limitinin toplam kart limitinden çıkarılması ile borç miktarı hesaplanabilir.

HSBC Advantage Kredi Kartı Borcu Taksitlendirmek

Bilindiği üzere 2017 yılına girilirken TBMM tarafından alınan bir kararla kredi kartı borçlarının da 72 aya kadar yapılandırılabilmesine imkan tanındı. Bu kapsamda HSBC bankası tarafından sağlanan Advantage kredi kartının borçları da taksitlendirilebilmektedir.

Advantage kredi kartını yapılandırmak isteyen tüketici bu isteğini bankanın çağrı merkezi veya şubeleri aracılığıyla ilgili birime iletebilir. Yapılacak ilk başvuruya olumsuz yanıt alınması halinde ikinci başvurunun şubeden dilekçe ile yapılması yararlı olacaktır.

Bilindiği gibi tüzel kişilikler mevzuat gereği kendilerine iletilen talepleri iletildiği şekilde yanıtlamak durumundadır. Dolayısıyla dilekçe ile iletilen bir yapılandırma başvurusunun sonucunun da tüketiciye dilekçe ile ulaştırılması gerekecektir. Dilekçede talebin olumsuz sonuçlandığından bahsediliyorsa tüketici bu dilekçe ile birlikte Tüketici Mahkemesi’ne başvuruda bulunabilir.

Kredi Kartı Borç Sorgulama Dolandırıcılığına Dikkat!

Son zamanlarda internet sitelerini doğrudan arama sorgularıyla eşleşecek şekilde isimlendiren (örn: hsbckredikartiborcusorgulama vb.) dolandırıcılar, Google algoritmasından faydalanarak tüketiciye kolaylıkla ulaşmaktadır. Dolandırıcıların internet sitesine giriş yapan tüketicilerden kredi kartı borç sorgulaması yapılacağı iddiasıyla kart numarası, kart vade tarihi, CVV2 kodu ve isim soy isim bilgisi istenir. Daha sonra tüketiciye bir doğrulama kodu iletildiği söylenir ve bu kodu yazması istenir, ancak burada tüketiciye iletilen kod doğrulama kodu değil dolandırıcının aynı anda farklı bir pos cihazında gerçekleştirdiği işlemi onaylamak için iletilen bir mesajdır. Dolayısıyla kredi kartı borcunu sorgulamak için doğrulama kodu girdiğini sanan tüketici, aslında mail order yöntemiyle yapılan farklı bir alışverişi onaylamaktadır.

Bu gibi dolandırıcılıkların önüne geçmek için ziyaret edilen web sitesinin adresi kontrol edilmeli ve mutlaka WebROOT, Eset ve KasperSKY gibi gelişmiş güvenlik yazılımları kullanılmalıdır.

Bunada Göz At  Kuveyt Türk Kredi Sorgulama

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL