Kredi Risk Raporu Nedir

Yazar: Emre Kredi Sorgulama

Nakit paraya ihtiyacınız olduğunuzda veya yatırım yapmanız gerektiğinde, birikmiş paranız da yok ise bankalara elinize nakit para geçmesi için kredi başvurusunda bulunulur. Dolayısıyla bankaların bu taleplerin hepsini karşılamaları mümkün değildir.

Bankalar bu isteklere cevap verebilmeleri için kişinin risk raporu ve findeks kredi notunu inceler. Eğer kredi notu uygun ise banka kişiye uygun krediyi verir. Bu kredi risk raporu nedir ve kredi notu nedir. Risk rapor sistemi halen kullanmakta olduğunuz ve son 5 sene içerisinde aldığınız kullandığınız kredi ve kredi kart ödeme geçmişinizi detaylı şekilde inceleyen ve sonuçlandırarak puanlandıran bir sistemdir.

Kredi risk raporu nedir ve neden almalısınız?

Kredi raporu alarak findeks kredi notunuzu öğrenebilirsiniz ve ona göre kredi başvurularınızı yapabilirsiniz. Daha önceki senelerde kullanmış olduğunuz kredi ve kredili ürünler hakkında ödeme düzenlerinizi aylık borç aksatmanızı, geciken borç durumlarını öğrenip kredi notunu etkileyecek düzenlemeler yapabilirsiniz. Geçmiş ödeme durumlarınıza bakarak, alacağınız kredi durumunu ve ödeme gücünüzü görüp yorumlayabilirsiniz.

Yanlış Risk Raporları

Bir risk raporunun yanlış olduğunu düşünüyorsanız kbb.com.tr  adresinden bilgileriniz üzerinden kontrol ederek sorgulayıp karşılaştırabilirsiniz. Eğer raporun yanlış olduğunu anlarsanız size o raporu veren banka ile iletişime geçerek durumu düzeltebilirsiniz. Eğer banka size belirli bir sürede cevap vermezse cezai işlem ile size tazminat ödeme sorumluluğuna sahiptir.

Kredi risk raporu nedir ve kredi notu yanlışlıklarında neler yapmamız gerektiğini sizlere belirttim. Bilinçlenelim.

Bunada Göz At  Akbank Kredi Sorgulama

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL