Askerlik Durum Belgesi Sorgulama

Yazar: Emre Genel

Askerlik durum belgesi özellikle iş başvuruları sırasında gerekli olan evrakların en önemlisi olarak bilinmektedir. Çünkü söz konusu belge, başvuru yapan kişinin askerliğini yapıp yapmadığını ya da herhangi bir sebepten dolayı tecil edildiğini gösterir niteliktedir. Bu nedenle memurluk sınav tercihlerinde ve özel sektör şirket başvurularında askerlik belgesi istenmektedir. Askerlik durum belgesi nedir, nereden ve nasıl alınır konularına dair yazımız içerisinde kısaca bilgi verdikten sonra askerlik durum belgesi sorgulama işleminin nasıl yapıldığını da kapsamlıca sizlere aktardık…

Askerlik Durum Belgesi Nedir?

Ülke vatandaşı olan bir kişinin, askerlik göreviyle ilişkisi olup olmadığını gösteren evraka askerlik durum belgesi denilmektedir. Özel işyeri ya da kamu kurumları, işe alım sürecinde başvuru yapan kişinin askerlik ile ilişkisi olup olmadığını bu belgeyle anlamaktadır. Bu nedenle askerlik durum belgesi, vatandaşın görev ile ilişkisini (muaf, yapıldı, yapılmadı ya da tecilli gibi) kanıtlar nitelikte bir evraktır. Tüm resmi işlemlerinizde, kolaylıkla bilgilerinize ulaşılabilmesi amacıyla talep edilmektedir. Aldığınız askerlik durum belgesi, tecil süreniz boyunca kullanılabilmektedir. Sadece öğrenci olarak yeni bir okul kaydına başvuru yaptığınızda, kurum yakın bir tarihte belgenin çıkarılmasını talep edebilir. Böyle bir durumda, Askerlik Durum Belgesi Nereden Alınır başlığında ifade ettiğimiz yöntemlerden birini kullanarak belgenizi yeniden çıkartabilirsiniz.

Askerlik Durum Belgesi Neden İstenir?

Yeni bir işe başlanılmak istendiğinde, tarafınızdan istenecek olan belgeler arasında askerlik durum belgesi de yer almaktadır. Resmi bir evrak olan askerlik durum belgesi aynı zamanda üniversite kayıt işlemleri sırasında (Açık öğretim kayıtları dahil) ve yüksek lisans başvurularında da istenilmektedir. Belgenin talep edilmesindeki amaç; başvuru sahibinin resmi işlemlerinin gerçekleştirilmesi için askerliğini yapıp yapmadığını ya da tecilli ise ne kadar süre ile ertelenmiş olduğunu tespit etmektedir.

Bunada Göz At  Gss Borç Sorgulama

Askerlik Durum Belgesi Nereden Alınır?

Askerlik durum belgesini almak isteyen vatandaşlar en yakın askerlik şubesine gidebilirler ya da e-Devlet kapısını kullanabilirler. Belgeyi şubeden temin etmek isterseniz, kimliğiniz ile birlikte askerlik şubesine giderek durumunuzu gösteren evrakı talep ettiğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır. İlgili personeller size yardımcı olarak birkaç dakika içerisinde durum belgenizi tarafınıza verecektir. Belgeyi almak için bağlı bulunduğunuz il ya da ilçedeki askerlik şubesine gitmeniz gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Bu nedenle dilediğiniz şubeye müracaat ederek, belgenizi alabilirsiniz.

e-Devlet kapısı ile askerlik durum belgesi almak için öncelikle aşağıdaki linke tıklayınız. Açılan sayfada sisteme giriş yapmanız isteneceği için T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizi kullanarak giriş yapabilirsiniz. Veyahut internet bankacılığı, mobil imza, T.C. kimlik kartı ve elektronik imza seçeneklerinden birini kullanarak kimliğinizi doğrulayabilirsiniz. Sonrasında “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum, anladım ve kabul ediyorum.”şıkkını işaretleyerek devam ediniz. En son açılan sayfada ise “Yeni Belge Oluştur” kısmına tıklayıp, askerlik durum belgenizi internet üzerinden alabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/askerlik-durum-belgesi-sorgulama

İnternetten askerlik durum belgesi almak ücretsiz bir işlem olup, elektronik ortamdan temin ettiğiniz bu evrakı Askerlik Durum Belgesi Doğrulama sistemiyle kolayca kontrol edebilirsiniz. Aynı şekilde belgeyi vermiş olduğunuz kurum ya da kuruluşta, evrakın gerçekliğini kontrol etmek amacıyla bu sistemi kullanmaktadır.

Askerlik Durum Belgesi Alamıyorum Ne Yapmalıyım?

E-Devlet Kapısı üzerinden askerlik durum belgenizi yalnızca birkaç dakika içerisinde alabilirsiniz. Barkodlu bir şekilde oluşturduğunuz belgeyi, istediğiniz kurum ve kuruluş ile paylaşabilirsiniz. Ancak internetten askerlik durum belgesi alamıyorum diyorsanız, en yakın askerlik şubesine gitmeniz gereklidir. Çünkü e-Devlet hizmetinden sadece askerlik göreviyle ilişiği kalmamış olan vatandaşlar yararlanabilmektedir. Sistem yalnızca muafiyet ve terhis durumlarını gösterir nitelikte belge oluşturmaktadır. Tecil (askerliğin ertelenmesi) gibi durumlarda ise söz konusu belgeyi, askerlik şubeleri vermektedir.

Bunada Göz At  2021 Harç ve Cezalar Açıklandı

Askerlik durumunuz terhis ya da muaf ise e-Devlet sistemindeki teknik sorunlardan dolayı belgenizi alamıyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda farklı zaman dilimlerinde yeniden işlemlerinizi tekrarlayarak, sistemden belge almayı deneyebilirsiniz…

Askerlik Durum Belgesini Başkası Yerime Alabilir mi?

Askerlik göreviyle kişinin ilişiğini bildiren bu belge, resmi bir evrak olduğu için sadece şahsınız adına alınabilir. Bu nedenle şubeye müracaatta bulunarak, askerlik durum belgenizi başka birisi sizin yerinize alamaz. Ancak üçüncü kişiler ile e-devlet şifrenizi ve kimlik bilgilerinizi paylaşırsanız, internet üzerinden başkası yerinize belgeyi alabilir. Günümüzde e-Devlet sistemi üzerinden tüm yasal işlemlerin yapılabilmekte olduğunu unutmayınız. Bu nedenle şifrenizi bir başkası ile paylaşmak tehlike oluşturabilir.

Askerlik Durum Belgesi Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Millî Savunma Bakanlığı, e-Devlet sistemi üzerinden askerlik göreviyle ilgili birçok işlemin online bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Bakanlığın e-Devlet ile yapmış olduğu işbirliği sonucunda gerekli gördüğünüz an, askerlik durum belgesi sorgulaması ya da belgenin doğrulanması gibi hizmetlerden anında yararlanabilirsiniz. Bunun için direkt olarak aşağıdaki linke tıklayabilir veya www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden “Askerlik Durum Belgesi İşlemleri” sayfasına ulaşabilirsiniz. Sonrasında kimlik doğrulama adımlarını geçerek, askerlik durum belgesi sorgulaması işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Bu hizmetin yalnızca muafiyet ya da terhis durumları için geçerli olduğunu unutmayınız.

https://www.turkiye.gov.tr/askerlik-durum-belgesi-sorgulama

Askerlik Durum Belgesi Sorgulama Barkod Nedir?

Askerlik ile ilişiğiniz olmadığına dair belge alabilmek için e-Devlet sisteminin sorgulama sisteminden yararlanabilirsiniz. Bunun için giriş şifresi almanız ve T.C. kimlik numaranızı biliyor olmanız yeterli olacaktır. e-Devlet hizmetini kullanarak kendinize ait askerlik durum belgenizi oluşturduğunuzda, evrak üzerinden barkod numarasının göründüğünü fark edeceksiniz. Askerlik durum belgesi sorgulama barkod bilgisini dilediğiniz kuruluş, kurum ya da kişiler ile paylaşabilirsiniz. Barkod numarasını vermiş olduğunuz yer ya da kişi, bu numara aracılığıyla hizmet bilgilerinin doğruluğunu teyit edebilmektedir.

Bunada Göz At  Dul Maaşı Sorgulama

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL