ATM’den Döviz Bozdurma Nasıl Yapılır?

ATM’den Döviz Bozdurma Nasıl Yapılır?

Yazar: Emre Döviz

ATM’den döviz bozdurma nasıl yapılır isimli makalemizi döviz bürosu bulmakta zorlanan, kırsal alanlarda veya havaalanı gibi fahiş fiyat politikalarının uygulandığı yerlerdeki kişiler için hazırladık. Teknoloji hayatın her alanında ilerlemeye devam ediyor. Bu ilerlemenin faydasını bankacılık sisteminde de görülmekte. Durum böyleyken sizin de bu kolaylıktan faydalanabilirsiniz.

Yurtdışından gelen yerli veya gurbetçiler bol miktarda dövizle gelmekte ve genelde bu paralarını parça parça bozdurmayı tercih etmekte. Turistik noktalardaki bürolar veya denetlenmesi güç olan satış noktalarının fahiş fiyat politikaları veya serbest piyasa imkânları insanların zarar etmesinden başka bir şey değil. Bu yüzden kullanıcıların ATM’lerden döviz bozdurması hem bu tip işletmeler için caydırıcı hem de sizin için kârlı olacaktır. Artık 40 kuruş ucuzdan satıp, 80 kuruş pahalıdan almak yerine, teknolojinin nimetlerinden faydalanmanın zamanı. Döviz bozan ATM’ler şimdilik sadece Euro ve dolar para birimlerini bozabilmekte. ATM’den döviz bozdurabilme kolaylığının en büyük avantajlarından biri, gerçek kur fiyatları üzerinden işlem yapabilmeniz ve mesai saatlerini beklememeniz olur. Hangi banka ATM’lerinden döviz bozdurulur veya ATM’lerin aldığı komisyon ücretleri gibi ayrıntılara yazımızın devamında yer vereceğiz. Ancak Öncesinde ATM’den döviz bozdurma nasıl yapılır ona bakacağız.

Dikkat! Mesai saatleri dışında yapacağınız ATM üzerindeki döviz alım satım işlemlerindeki kur farkı daha yüksektir!

Döviz Bozan ATM’ler

Şu anda ülkemizde hizmet veren bankaların döviz bozan ATM’leri sınırlı sayıda ne yazık ki. Ancak zamanla Türkiye’deki tüm bankamatiklerin bu işleme entegre edileceği düşünmekte. Çünkü bankalar kâr elde edebilecekleri tüm imkânları kullanmakta. Ayrıca döviz bürolarının tek geçim kaynağının para bozdurmak olduğunu düşünürsek, döviz bozdurmanın ucuz bir iş olmadığını söyleyebiliriz. Öyleyse şimdilik yalnızca döviz bozan ATM’ler üzerinden işlem yapabilirsiniz. Peki hangi bankalar ATM’den döviz bozar?

 • Türkiye Ekonomi Bankası (TEB): Türkiye’nin uluslararası alanda işlem gören yatırımlarından biri olan TEB, avantajlı döviz kuru ile ATM’ler üzerinden döviz bozdurma hizmeti veren bankalardan.
 • Yapı Kredi Bankası: Türkiye’nin en büyük bankası olma özelliğini taşıyan Yapı Kredi Bankası, en geniş alanda hizmet veren Türk bankası özelliğine de sahip. Yapı Kredi ATM’lerinden döviz bozmak için bankanın müşterisi olmanıza gerek yok. Tek yapmanız gereken paranızı ATM’ye yatırmak ve trade yapmak.
 • Akbank: Türkiye’nin en fazla ATM’ye sahip bankalarından biri olan Akbank üzerinden de döviz bozdurma işlemi yapılabilmekte.
 • Türkiye İş Bankası: Türkiye’nin en eski özel bankası Türkiye İş Bankası, döviz bozdurma yapmanıza olanak sağlamış olan ilk bankalardandır. Eğer bankada hesabınız varsa paranızı bankaya gitmeden önce bozabilir ve ATM’lerden çekebilirsiniz.
 • C Ziraat Banaksı: Kamu bankası olan T.C Ziraat Bankası üzerinden de banka müşteri olmadan döviz bozdurma işlemi yapabilirsiniz.
 • İng Bank: Yabancı sermayeli banka olan ING Bank ATM ve şubelerinden banka müşterisi olmadan döviz bozdurma işlemi gerçekleştirebilmekte. Bankanın sağladığı en büyük avantaj, hizmet verdiği diğer ülkelerden de ATM’lerinin kullanabiliyor olması.
 • Odeobank: Sisteme en son entegre edilen bankalardan olan Odeobank ATM’lerinden döviz bozdurma işlemi yapılabilir.
Bunada Göz At  Dolar Yükselmeye Devam Eder Mi?

Bankamatikten (ATM) Döviz Bozdurma Nasıl Yapılır?

Özellikle yurtdışından gelen misafirlerimizin en sık sorduğu soruların başında olan ATM’den döviz çekilir mi sorusunun cevabı evet. Kısa bir süre önce böyle bir imkânımız yoktu ancak ilk olarak Avrupa ülkelerinde dahil edilen sistem artık Türkiye’de de aktif. Peki Bankamatikten (ATM) döviz bozdurma işlemi nasıl yapılır?

Bir üst başlıkta sıraladığımız ATM’lerde olmak kaydıyla ATM’lerden döviz bozdurma işlemi şu şekilde yapılabilir:

 • ATM’nin tuşlama sisteminden ekranda yer alan “Döviz Bozdurma” seçeneğini seçin
 • Paranızı bankamatiğin para ekleme yuvasına yerleştirin
 • Paranızın hangi para birimine dönüştürmek istediğinizi seçin
 • Bankamatik bu işlemden sonra yerleştirdiğiniz paranın seçtiğiniz para birimine ne şekilde dönüştürüleceğini gösterir ve sizden onay bekler.

Bu işlem ile TL, Euro ya da dolar birimini istediğiniz para birimine çevirebilirsiniz.

 

Etiketler: ATM


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL