Adıma Kredi Çekilmiş mi Sorgulama

Yazar: Emre Genel

Son yıllarda sıkça duyduğumuz haberlerden birisi de; başkalarının adına kredi çekilmesi olayıdır. Eğer kimlik belgenizi bir şekilde başka kişilere vermek durumunda kaldıysanız, siz de adıma kredi çekilmiş mi sorgulama yapmak istiyor olabilirsiniz. Nitekim kimlik belgeniz üzerinde yer alan bilgiler ile kötü niyetli kişiler, sizin adınıza çok rahat bir şekilde kredi çekebilmektedir.

Bildiğiniz gibi bankaların çeşitli kredi imkânları mevcuttur ve bu kredi imkânlarından genellikle düzenli bir geliri olan kişiler faydalanabilirler. Eğer siz de düzenli olarak maaş alan biriyseniz ya da bankada birikmiş paranız varsa da, riskli bir durumda olabilirsiniz. Fakat adınıza kredi çekilip, çekilmediğini öğrenmek imkânsız değildir. Yazımızın devamında bu işlemi nasıl yapabileceğinize dair detaylara değineceğiz. Ayrıca adıma kredi borcu var mı öğrenebilir miyim diyen kişiler için de alt başlıklarda kapsamlı bilgi vererek yardımcı olmayı hedefledik…

Adıma Kredi Çekilmiş mi Sorgulama

Adınıza kredi çekilip, çekilmediğini öğrenmenin bir kaç yolu vardır. Bu yollardan en bilineni de; tek tek bankalara gidip, adınıza kredi çekilip çekilmediğini kontrol ettirmektir. Tahmin edebileceğiniz üzere, böyle bir yöntem oldukça fazla zaman kaybı ve efor sarf ettirir. Özellikle de tüm bankaların şubeleri yaşadığınız yerde yoksa başka ilçeye ve hatta şehir merkezine kadar gitmeniz gerekebilir. Bunun yerine daha kolay bir yöntem olarak Kredi Kayıt Bürosu’na başvurabilirsiniz. Kısaca KKB olarak anılan bu kurum, 1995 yılından beridir faaliyet göstermekte olup, 9 banka ile ortaklığı bulunmaktadır.

Kredi Kayıt Bürosu özellikle de kredi faaliyetlerini kontrol eden, düzenleyen ve ilgili faaliyetleri ilgili kurumlara bildiren, yasal bir kurumdur. Dolayısıyla kredi borcu olup, olmadığını öğrenmek isteyen vatandaşların bu büro vasıtasıyla KKB Risk Raporu olarak adlandırılan raporu edinmeleri gerekir. Nitekim bu rapor içeriğinde son 5 yıllık kredi dökümleriniz (varsa) bulunur ve aynı zamanda herhangi bir kredi borcunuz olup, olmadığını da kontrol etmiş olursunuz. KKB Risk Raporu artık banka şubelerinden de (internet şubesi dahil) temin edilebilmektedir.

Bunada Göz At  Ali Express Vergi Oranları Ne Kadar?

Başkası Benim Adıma Kredi Alabilir mi?

Başkasının sizin adınıza kredi alma ihtimali vardır fakat kişinin sizin mali durumunuzu iyi biliyor olması ve kimlik belgeniz gibi önemli bir belgeye bir şekilde ulaşmış olması gerekir. Bu nedenle özellikle de kimlik belgesini kaybeden vatandaşların risk altında olduğunu söylememiz mümkündür. Bu aşamada vatandaşların temkinli davranmaları ve kesinlikle KKB Risk Raporunu aylık olarak çıkarmaları önerilir. “Başkası benim adıma kredi alabilir mi?” tereddüdüne düşüyorsanız aylık KKB risk raporunu belirli bir ücret karşılığında edinerek, gerekli kontrollerinizi sağlamalısınız.

Adıma Kredi Başvurusu Var mı, Nasıl Öğrenebilirim?

Adınıza kredi başvurusu olup, olmadığını öğrenmek için eğer belirli bir banka üzerinden kredi başvurusu yapılmış olabileceğini düşünüyorsanız, doğrudan ilgili bankaya giderek, kimlik bilgilerinizi de ibraz etmek koşulu ile sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Fakat eğer başka bir bankadan adınıza kredi çekilmiş olması ihtimali söz konusuysa; yazımızda daha önce de belirttiğimiz üzere, tek tek bankaları dolaşmanız sizi zorlar. Bunun yerine KKB Risk Raporunu almanız daha doğru bir adım olacaktır. Bu raporu almak artık daha da kolay oldu. Pek çok bankadan, ister müşterisi olun yada olmayın, şubeye giderek belgeyi talep edebiliyorsunuz. Dilerseniz müşterisi olduğunuz bankanın İnternet Bankacılığı şubesinden de bu belgeyi temin edebilirsiniz.

Adıma Kredi Başvurusu Yapılmış

Gerekli sorgulama işlemlerini gerçekleştirdiğinizde, adınıza kredi başvurusu yapıldığını öğrenirseniz, bu durumda yapmanız gereken ilk şey; kredinin alındığı banka ile iletişime geçmek ve sonrasında bankadan alacağınız yanıt ile de Cumhuriyet Savcılığına başvuruda bulunmaktır.

Tüm bu süreçte hem bankaya hem de savcılığa; eğer kimliğiniz daha önce kaybolmuşsa bu bilgiyi vermelisiniz. Öte yandan adınıza kredi çekilebilmesini sağlayacak başka durumlar da söz konusu olabilir. Dolayısıyla şüphelendiğiniz bu durumları da yine banka ve savcılık ile paylaşmanız önemlidir.

Bunada Göz At  Doğum Borçlanma Sorgulama

Adıma Kredi Borcu Var mı, Nasıl Öğrenebilirim

Konuyu genel hatları ile toparlayacak olursak, adınıza bir kredi borcunun olup, olmadığını öğrenmenin en kolay yolu KKB Risk Raporu almaktır. Çünkü bu rapor içeriğinde kredi hareketleriniz ve varsa borçlarınız da ayrıntılı bir şekilde yazacaktır. Bu risk raporunu almak için herhangi bir bankanın şubesine gidebilir yada müşterisi olduğunuz bankanın internet bankacılığı şubesinden bu dökümü alabilirsiniz.

Adıma Kredi Çekebilecek Birini Arıyorum Diyenler Nasıl bir yol izlemeli

Adınıza kredi çekilmesini istiyorsanız, bunu yasal olarak yapabilmenin yolu vekâlet vermektir. İnsanlar çeşitli durumlarda, adına her türlü banka işlemlerini yapabilecekleri yönünde vekâleti güvendiği kişilere (genellikle akrabalara) verirler. Böylelikle vekâleti alan kişi, veren kişinin adına her türlü bankacılık işlemlerini yapabilir ki kredi çekme işlemi de bunlardan birisidir.

Vekâlet verme işlemi herhangi bir noterde yapılabilen bir işlemdir. Sadece iki tarafın bir arada olması ve imza ile dilekçe vermeleri yeterli olmaktadır. Gerekli diğer düzenlemeleri noter gerçekleştirmektedir ve kısa bir süre sonunda vekâlet verme işlemi gerçekleştirilmiş oluyor.

Adıma Kaç Kredi Var

Bilindiği gibi pek çok farklı kredi çeşitleri var. Konut kredisi, sağlık kredisi ve bu özel kredi seçeneklerinin yanı sıra ihtiyaç kredisi yada genel krediler de bulunmaktadır. Dolayısıyla adınıza kredi çekilmiş olma ihtimali varsa, adınıza birden fazla kredi çekilmiş olma ihtimali de vardır. Üstelik bu kredilerin tek bir bankadan değilde, birden fazla bankadan çekilmiş olma ihtimali de söz konusudur. Tüm bu ihtimaller dâhilinde adınıza kredi çekilmiş mi yada adınıza kaç tane kredi çekilmiş bunu öğrenmenin en kolay yolu, daha önce de belirttiğimiz üzere KKB Risk Raporunu edinmektir. Nitekim bu risk raporunda son 5 yılda alınan kredi yada krediler, ayrıntılı bir şekilde yer almaktadır. Bu sayede adınıza çekilmiş bir yada birden fazla kredi varsa da, bu kredileri açık ve net bir şekilde görebilirsiniz.

Bunada Göz At  Küçük İmalat Fikirleri

Adıma Kredi Limitinin Ne Kadar Olduğunu Öğrenebilir miyim?

Mevcut gelir düzeyinize göre faydalanabileceğiniz kredi çeşitleri vardır ve her bir kredinin belirli bir limiti vardır. Esasında kredi limitinizi geçmeniz durumunda yeni krediler alabilmek için mevcut kredilerinizi ödemiş olmanız gerekir. Bu nedenle eğer daha önce kredi aldıysanız, kredi limitinizi sorgulayarak adınıza kredi limitinin ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz. Kredi sorgulama yada kredi limiti sorgulama olarak da ifade edilen bu işlemi en kolay bir şekilde bankaların aracı kuruluşu olan Findeks üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Nitekim Findeks, KKB bünyesinde hizmet veren aracı bir kuruluş olup, kredi raporlarınız başta olmak üzere, limit ve hareketlerinizi de ayrıntılı bir şekilde öğrenmenize imkân sağlayan özel bir kuruluştur.

Akbank Adıma Kredi

Akbank adınıza kredi çekilmesi durumu söz konusuysa, öncelikli olarak Akbank şubesine giderek durumu teyit ettirmelisiniz. Eğer ki kredi çekilme işlemi sizin onayınız olmadan gerçekleştirilmişse, bu durumda ilgili işlemin tarih ve detaylarını bankadan talep etmeli, durumu bankaya bildirmeli ve sonrasında bankadan gelecek olan cevap ile de ortak bir şekilde Savcılığa suç duyurusunda bulunmalısınız.

Akbank’tan adınıza kredi çekilme işleminin yapılıp yapılmadığını, Akbank müşterisi olsanız da olmasanız da bizzat şubeye kadar giderek öğrenmeniz mümkündür. Bir diğer seçenek olarak da, yazımızda daha önce belirttiğimiz gibi KKB Risk Raporu talep ederek; Akbank dâhil diğer tüm bankalardan adınıza kredi çekilip çekilmediğini ve çekilmişse de, detaylarını öğrenebilirsiniz. Akbank adıma kredi ile ilgili daha fazla merak ettikleriniz için müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. 444 2 525 numaralı telefon bankacılığını aradığınızda, müşteri temsilcisine bağlandığınızda adıma kredi ile alakadar sormak istediklerinizi iletebilir, temsilciden detaylı yanıtlar alabilirsiniz.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL