Alan Adı Sorgulama

Yazar: Emre Genel

Alan adı webmasterların internette kullandıkları bir kalıplaşmış kelimedir. Alan adının iki ismi vardır. Birtanesi domain diğeri ise bizim bildiğimiz site ismi diye geçer. Site ismi derken her web sitesinin bir ismi vardır. sorgulama-tr.net gibi, alan adları sorgulamak istediğinizde her zaman boş alan adı bulamayabilirsiniz. Bunu belki uzun süre sonra bulabilir belki de istediğiniz alan adına göre tek seferde bulabilirsiniz. İnternet kullanıcıları çok olduğu gibi günümüzde site sahipleri de epeyce çoğalmış durumdadır. Her sitenin bir alan adı olduğundan yeni alan adı alırken boşta bir isim bulmak epeyce zor bir durum haline gelmiştir.

 Alan Adı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Site ismi alırken dikkat etmeniz gereken çok önemli temel kurallar vardır. Alacağınız site ismi hakaret içerici olmamalıdır. Ya da +18 bir isim almamaya özen gösterin. İlerleyen zamanlarda devlet tarafından yasaklanma ihtimali olabilir. Sitenize erişim engellenebilir. Bir diğer önemli dikkat etmeniz gereken şey ise alacağınız site ismi google tarafından banlımı değilmi? Bunu nasıl öğrenebileceğiniz daha önce başka bir yazımızda anlatmıştık. Google Site Ban Kontrol buradan ulaşabilirsiniz.

Alan Adı Nasıl Alınır?

Alan adı almak aslında kolay bir iştir. Önemli olan siteyi kurmaktır, herkes alan adı alabilir fakat siteyi herkes kuramaz. Alan adını alabileceğiniz internet üzerinde yüzlerce siteler mevcuttur. Biz sizlere bu siteler arasından en güvenilir olanlarından birtanesinde nasıl alan adına sahip olacağınızı anlatacağız. Öncelikle aşağıdaki resimdeki sayfaya ulaşacaksınız.

alan adı sorgulama

Yukarıdaki resimdeki sayfaya ulaştığınızda boş alana aramak istediğiniz domain ismini giriniz daha sonra Alan adı arayın kutusuna tıklayınız.

domain ismi alma

Gördüğünüz gibi biz kendi sitemizin adını aradığımızda bu sitenin alındığını söylüyor. Sizde aradığınızda aramış olduğunuz site ismi boşta ise boşta olduğunu belirten yazı çıkacaktır. Bu şekilde sepetten devam et diyerek domain alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Hemen alan adı sorgulamak için tıklayın.

Bunada Göz At  Parsel Sorgulama

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL