Tayyip Erdoğan’ın Davet Ettiği Fransa Boykotu Nedir?

Tayyip Erdoğan’ın Davet Ettiği Fransa Boykotu Nedir?

Yazar: Emre Genel

Fransız Mallarına Boykot Çağrısı

Libya’da meydana gelmesi muhtemel askeri darbe girişimi ve meşru hükümet arasındaki olaylar, Türkiye ve Fransa’nın karşı saflarda durmasıyla ilişkilerin gerilmesine sebep olmuştu. Daha sonra Fransız mallarına boykot çağrısına kadar uzanacak olaylar, Türkiye’nin Akdeniz üzerinde Yunanistan hükümeti ile yaşadığı kıta sahanlığı anlaşmazlığında bir kez daha Türkiye’ye karşı bir tavır alan Fransa ile hat safhaya ulaştı. Bilindiği gibi son zamanlarda Akdeniz bölgesinde yeni keşfedilen yeraltı kaynakları, bölgede yer alan diğer ülkeler arasında gerilime sebep olmuş ancak konuyla hiç ilişkisi olmayan Fransa’nın Yunanistan’ın çağrısıyla olaylara müdahil olması, Türkiye’nin iktidar ve muhalefet ile ortak bir tepki vermesine sebep olmuştu.

Yaşanan bu olaylar ekonomide ufak çaplı dalgalanmalara sebep olsa da zaten kırılgan olan piyasalarda gerçekleşmesi beklenen beklentilerin geride kalmasına sebep oldu. Tüm bu gelişmelerin akabinde Azerbaycan topraklarının işgal edilmesinden bu yana yaklaşık 30 yıllık süren anlaşmazlığın savaşa sebep olması ve Fransa’nın koşulsuz Ermenistan saflarında yer alması yoğun tepkilere sebep oldu. Fransa’da meydana gelen karikatür gerginliği, Fransa’nın dünya genelinde Müslümanlar tarafından tepki almasıyla sonuçlandı. Bu gelişmeler çevresinde biranda yükselen Türk mallarına boykot çağrısına ülke genelinde cevap gecikmedi. Peki Fransa’nın Türk mallarına boykot çağrısı ne anlama geliyordu? Açıkçası bu durumda zararlı çıkacak olan kuşkusuz Fransız ürünleri olacaktır. Çünkü Türkiye’de satılan Fransız malları oldukça fazla.

Türkiye’de Satılan Fransız Malları Nelerdir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fransız malları boykot çağrısı nasıl sonuçlanır ve ticari alanda başlayan bu savaştan kim geri adım atar bu şimdilik bir muamma. Fakat eğer halk bu çağrıya uyarsa, Macron yönetiminin Fransa içerisinde bir baskıya maruz kalması kaçınılmaz bir gerçek. Türkiye’de her yıl milyonlarca dolar kazanan firmaların kayıpları ne kadar büyük olursa, mevcut Fransız hükümetinin içine gireceği durum da o kadar vahim olacaktır.  Giyimden ev ürünlerine, temizlik ürünlerinden ev gereçlerine kadar binlerce Fransız malı var. Türkiye’de satılan Fransız malları tan liste şu şekilde:

Bunada Göz At  Yazılım Öğrenmeye Nereden Başlanmalı

Finans: Türk Ekonomi Bankası (TEB), Remax

  • Yiyecek: Danone, Yoplait, Delisle, Sprinkl’ins, La Vache Qui Rit, Arpin, Bel Paese, Belle Des Champs, Boisange, Brie, Camembert, Chamois D’or, Entremont, Etorki, Fine Bouche, Fromageries Riches Monts, Geramont, Gerard, Gervais, Jockey, Lepetit, Montagnard, Montrachet, Mountain Farms, New Holland, Precious, Roquefort, St. Albray, Taillefine, Tourtrain, Vieux Boulogne
  • Giyim ve Kozmetik: Lacoste, Pierre Cardin, Philip Patek, Louis Vuitton, Yves Saint Laurent, Fred, Givenchy, Berluti, Christian Lacroix, Thierry Mugler, Cacharel, Daniel Hechter, Berluti, Hermes. L’Oréal; Clarisonic, Drakkar Noir, Kérastase, L’Oréal Professionnel, Lancôme, Magic Sav, NYX Cosmetics, Pureology, Redken, Shu Uemura, Urban Decay, Kiehl’s, Maybelline, Vichy kozmetik, Garnier, Helena Rubinstein, Ralph Lauren, Giorgio Armani Parfums, Biotherm, Cacharel, CeraVe, SkinCeuticals, Kerastase
  • Otomobil: Peugeot, Citroen, Renault
  • Çakmak:BIC, Cartier
  • Kırtasiye: BIC, Sheaffer
  • Spor Ekipmanı: Le coq sportif
  • Motosiklet, Bisiklet: Peugeot
  • Dergi: Marie Claire, Elle
  • Telekom: Alcatel
  • Benzinlik: Total, Elf
Fransız Mallarına Boykot
Fransız Mallarına Boykot

Fransız Mallarına Boykot Çağrısı Nasıl Yankılandı

Fransa’da ekonomik gündemin ilk maddesi, Türkiye ve diğer Arap ülkelerinden yükselen Fransız mallarına boykot çağrısı. Elbette bu çağrının sonuçlarını kısa vadede görmek imkânsız ancak uzun vadede gerçekleşmesi muhtemel kayıplar Fransız ürünlerinin Türkiye piyasasından silinmesine kadar sebep olabilir. Peki Fransız mallarına boykot çağrısı nasıl yankılandı?

Fransız İşverenler Derneği, yaptığı bir açıklama ile Macron hükümetinin yanında olduğunu ifade etti. Öte yandan RMC’de röportaj veren Fransız Girişimciler Hareketi Başkanı Bézieux, bunların bir şantaj olduğunu vurgulayarak Fransız hükümetinden yana tavır almıştı. Fransa Ticaret Bakanı, Türk mallarını boykota gitmeyeceklerini duyurdu. Aynı şekilde Medef başkanı Bézieux’da bu söylemden kaçındı. İki ülke arasındaki yatırımların 15 milyar doları bulduğu ve burumda şirketlerin beklenmedik bir zarar içine girebileceği düşünülmekte.

Bunada Göz At  KOSGEB Üniversite Mezunu Desteği

 

“Dolar Yükselmeye Devam Eder Mi?” adlı makalemizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

 


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL