KYK Kredi Borç Sorgulama

Yazar: Emre Genel

Kredi ve Yurtlar Kurumunca Türk vatandaşı ve şartları sağlayan bazı yabancı öğrencilere sunulan yurt ve kredi hizmetleri, öğrenim hayatınız sonlandığında sizden geri alınmak üzere verilen bir imkândır. Öğrencilerin eğitim süreçlerinde rahat yaşam standartlarına ulaşabilmeleri için sunulan KYK yurt ve kredi ödemeleri, öğrenim gören kişilerin bu süreç içerisinde zorlanmamaları adına faydalı bir dayanaktır.

Özellikle aylık olarak sunulan kredi imkânları maddi konularda sorun yaşayan üniversite öğrencileri için büyük bir olanaktır. Burs olarak verilen finansmanlar haricindeki KYK kredileri, bir tür borçlanma çeşidi olduğu için geri ödenmesi zorunludur. Bu nedenle KYK borç sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirerek ödemenizi zamanında yapmanız önem arz etmektedir.

KYK Yurt ve Kredi Ödemeleri

Üniversite sınavında veya milli başarılarda belli kulvarlara giriş yapmayı başaran öğrencilere sunulan geri ödemesiz burslar ile bu kredi imkânları arasında büyük farklar vardır. KYK tarafından üniversite eğitiminiz boyunca sizlere aylık olarak verilen bu eğitim kredisi geri ödemeli olarak sunulmaktadır. Ödemeleriniz kredilendirilme sistemiyle takip edildiği için geri ödeme tarihi geldiğinde tarafınıza iletilecektir. KYK kredisi ödenmezse, mevcut borç bakiyesi üzerinden faiz uygulanacağı için daha yüksek meblağlarda ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz.

KYK Öğrenim Kredisi Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

KYK yurt ve kredi ödemeleri için bilgilendirme geldiğinde ve son ödeme tarihini geçirdiğinizde, eğer meslek sahibiyseniz hakkınızda belli başlı ithamlar oluşabilir. Bu nedenle af çıkma ya da yapılandırma gibi çeşitli ödeme yöntemlerine bağlı kalmadan, borcunuzu zamanında ödemeniz önem arz etmektedir. KYK borç sorgulama işlemi birkaç platform üzerinden gerçekleşebileceği gibi Ziraat Bankası resmi internet sitesi üzerinden de yapılabilmektedir. KYK yurt ve kredi ödemeleri bilgileri, eğitim sürecinizden belirli bir süre sonra tebligat ile tarafınıza iletilecektir. Aşağıda sıralanan KYK öğrenim kredisi borç sorgulama yöntemlerinden birini kullanarak, borç durumunuzu ve geri ödeme planınızı inceleyebilirsiniz.

Bunada Göz At  Nema / Key Ödemesi Sorgulama

Vergi Dairesi KYK Borç Sorgulama

KYK son yaptığı açıklamalarda kişilerin ödenmeyen KYK borçlarının Vergi Dairesi yükümlülüğüne geçirildiğini duyurdu. Düzenli olarak 2 taksit ödemeyen kişilerin kredileri artık Vergi Dairelerinden yönlendirilecek. Eğer sizler de bu kategoriye giriyorsanız aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, online vergi dairesi üzerinde kalan borcunuzu ve ödeme planınızı görebilirsiniz. Bu aşamadan sonra faiz uygulanmaya başlayacağından vergi dairesinde kredilerinizi fazla bekletmeden ödemenizi tavsiye ederiz.

https://www.kyk.gov.tr/web/YENI_GRODEME/geriOdemeParametreGiris.do

E-Devlet KYK Borç Sorgulama

E-devlet üzerinden KYK borç sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirmek daha az zamanınızı alabilir. Çünkü tek bir şifreyle tüm devlet işlemlerinizi size sunan bu sistem, vergi dairesine düşen borçlanmalarınızı dahi size iletmekte ve ilgili kurumun web sitesine yönlendirmektedir. Bunun için tıklamanız gereken bağlantı aşağıda yer almaktadır. Bu yöntem ile borcunuzu sorgulamak için “Kimlik Doğrulama” yöntemlerinden birini kullanarak, kişisel şifrenizle sisteme giriş yapmanız gereklidir. Ancak buraya girebilmeniz için herhangi bir PTT şubesinden e-devlet şifresi almanız gerekmektedir. Bu şifreyi almak ücretli olup ilk alındığında 2 kaybedildiğinde ise 4 lira karşılığında tarafınıza teslim edilmektedir. Sonrasında ise TC numaranızı ve bu şifrenizi kullanarak yukarıda ki ekrana giriş yapabilirsiniz.

KYK öğrenim kredisi borç sorgulama için e-devlet sistemi giriş linki: https://www.turkiye.gov.tr/kyk-ogrenim-katki-kredisi-geri-odeme-sorgulama

Öğrenim / Katkı Kredisi Geri Ödeme Sorgulama

Üniversite eğitiminizi rahat bir maddiyat içerisinde geçirmek için aldığınız kredileri geri ödemek mecburiyetindesiniz. Aksi takdirde faiz uygulanarak borcunuz ilerletilecektir. Bu borcu sorgulamak için e-devlet kapısını kontrol edebilirsiniz. Diğer platformlara nazaran daha kapsamlı bir sonuç almak istiyorsanız e-devlet sistemi sizin için ideal olacaktır. Ancak öğrenim ya da katkı kredisi geri ödeme sorgulama için Ziraat Bankası’nın internet şubesini de kullanabilirsiniz. Ziraat Bankası KYK Borç Sorgulama başlığı altında sorgulamanın nasıl gerçekleştirileceği detaylı bir şekilde ifade edildi…

Bunada Göz At  Askerlik Durum Belgesi Doğrulama

GİB KYK Kredi Borcu Sorgulama

Gelir İradesi Başkanlığı bünyesinde yer alan kredi borcunuzu öğrenmek için e-devlet kapısına gitmeniz yeterlidir. Orada vergi dairesi çatısı altında borçlarınız tam anlamıyla gözükecektir.

https://intvrg.gib.gov.tr/ adresine gittiğinizde karşınıza çıkan ekrandan alt kısımlara doğru ilerleyin. Orada e-devlet logosunun üzerine tıklayın ve PTT’den aldığınız şifre ile birlikte giriş yapın. Açılan ekranda adınıza kayıtlı olan borçları görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca GİB KYK kredi borcu sorgulama için vergi dairesinin sistemine TC kimlik numarasıyla da giriş yapabilirsiniz. T.C. kimlik numarası ile yapılan işlemler arasında KYK borç sorgulama da yer almaktadır. Bu yöntemi kullanarak KYK borcu ödemek için yukarıda yer alan sayfaya giriş yaptığınızda, “T.C. Kimlik Numarası ile Giriş” seçeneğine tıklayın ve kimlik bilgilerinizi girip Giriş düğmesine basın.

Ziraat Bankası KYK Borç Sorgulama

Ziraat bankası üzerinden KYK kredi ve yurt borçlarınızı görüntülemek ve kredi veya banka kartınızı kullanarak ödemeleriniz gerçekleştirmek için aşağıdaki linki kullanmalısınız. Ziraat Bankası KYK borç sorgulama sayfasında sizden istenen bilgileri tam bir şekilde girerek kayıtlı borçlarınızı görüntüleme fırsatı bulabilirsiniz.

İnternet bankacılığı ile KYK borç geri ödeme sorgulama temaslarınızı sağlamak için Ziraat Bankası platformuna ulaştığınızda, tarafınızdan istenilecek olan bilgiler; işlem seçimi, TCKN ve ekranda görüntülen kodun ilgili kutucuğa girilmesidir. Bu bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde yazdığınız takdirde karşınıza çıkan ekrandan kredi borç durumunuzu öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu kanal üzerinden dilerseniz ödeme yapabilir, dilerseniz de geçmişe dair yapılan ödemelerinizin makbuzlarını alabilirsiniz. Ziraat Bankası üzerinden KYK Borç Sorgulamak için: https://kyk.ziraatbank.com.tr/

YURTKUR KYK Borç Sorgulama

YURTKUR bünyesinde oluşturulmuş borçlarınız içinde KYK ekranına ulaşmanız yeterli olacaktır. Bunun için tıklamanız gereken bağlantı: http://yurtkur.gsb.gov.tr/Sayfalar/2771/2607/online-islemler.aspx

Linke tıkladığınızda açılan ekranda “Online İşlemler” başlığı altında platformdan yapabileceğiniz işlemler tarafınıza görüntülenecektir. Yeşil kutucuklar arasında yer alan “Kredi Borcunu Sorgula” sekmesi üzerinden borç durumunuzu izleyebilirsiniz. Bu sistem, ödeme yapmak isteyen ya da borcunu ertelemek isteyenler tarafından da kullanılabilmektedir. Yapmak istediğiniz işlem türüne göre bağlantı linkini tıklayarak; ödeme, sorgulama ya da erteleme panellerine ulaşabilirsiniz.

Bunada Göz At  Kosgeb İşletme Durum Sorgulama

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL