Virüsü Fırsata Çeviren Sektörler Hangileri?

Virüsü Fırsata Çeviren Sektörler Hangileri?

Yazar: Emre Genel

Şubat ayından itibaren tüm dünyada korku ve paniğe sebep olan virüs salgını, kısa sürede dünyada çok şeyi değiştirdi. Ekonomik anlamda dünyanın en büyük ilk 2000 firmasında listenin sonlarında yer alan firmaların birçoğu hızla değer kaybederken virüsü fırsata çeviren sektörler durumdan kâr elde etmeyi başarabildi.

Elbette bu başarının sebepleri arasında inovasyon düşüncenin gücünden bahsedilebilir. Virüs salgınının etkili olmaya başlamasıyla birlikte bazı firmaların hisse senetleri hızla düşerken, elini hızlı tutan ve virüsü fırsata çeviren sektörlerde hizmet veren şirketler öngörülü bir atılım sayesinde yeni iş fikirleri ve mevcut hizmetlerini geliştirerek şirket değerlerini katlamayı başardı.

Pandemiyi Fırsata Çeviren Sektörler Hangileri?

Virüsü fırsata çeviren sektörler herkesin kan kaybettiği bir dönemde kazançlarını katladılar. Bu şirketlerin bir kısmı özel bir çaba sarf etti bazıları ise sadece işini yaptı. Peki bu sektörler hangileri?

Tıbbi tedarikçiler

Son aylarda meydana gelen salgın olayları, birkaç ila. Firmasına olan ilgiyi arttırdı. Elbette bu firmaların başını dezenfektan ve solunum cihazları başta geliyor. Ne yazık ki yoğun bakım ünitelerinin ağzına kadar dolması ve tam kapasiteyle çalışmasının en büyük sebebi, entübe olarak nitelendiren solunum cihazına bağlı yaşamsal faktörlerini devam ettirebilen hastalar.

Online Satış Siteleri

Birçok mağaza ve dükkânın kapanmasının yanı sıra toplum içine çıkmaya çekinen vatandaşlar ilgilerini online satış sitelerine yöneltti. Bu siteler beklenenin çok üzerine bir satış gerçekleştirince uzun bir müddet müşterilerinin isteklerine cevap veremediler. Öyle ki dünyanın en büyük alışveriş devlerinden olan Aliexpress ve Amazon siteleri hisse senetlerini katladı.

Kargo Şirketleri

Virüsü fırsata çeviren sektörlere paralel bir işleyiş içerisinde olan kargo şirketleri, online satış şirketlerinin bilgisayar ve cep telefonları üzerinden yaptığı satıştan pay elde etti. İstatistiklere bakarak kargo şirketlerinin son yıllardaki en geniş kapasitede çalıştıklarını görebilmemiz mümkün. Bunların dışında gıda alışverişlerinin, tuvalet kağıtlarının, hijyen malzemelerinin ve benzeri ürünlerin muazzam bir artış gösteren satışları kargo şirketlerini meşgul etmekte.

Bunada Göz At  HGS Borç Sorgulama

Parekende Sektörü

Özellikle Amerika ve Avrupa kıtalarında süpermarket ürünlerine yoğun bir talep oldu ve hatta bazılarının önünde kilometrelerce uzunlukta kuyruklar meydana geldi. Örneğin Amerika’nın ünlü perakende satıcısı marketler zinciri Walmart Inc önünde meydana gelen kuyruklar tüm dünyaya servis edildi. Marketler zinciri, alışveriş yapanların sayısındaki artışta bağlı olarak ABD2de 150 binden fazla saatlik işçi alacağını duyurdu. Ayrıca Walmart tam zamanlı çalışanlarına 300, yarı zamanlı çalışanlarına 150 dolarlık nakit bir pirim ödeyeceğini duyurdu.

Online İletişim Araçları

Zoom ve Skype gibi online iletişim sağlayan dijital platformların satışları patladı. İnsanların sevdikleriyle kısıtlamalar ve tedbirler gibi sebeplere bağlı olarak görüşememesinden ötürü bu tip programlara büyük bir ilgi arttı. Bunun dışında webcam ve mikrofon gibi online konuşma yapılabilmesini sağlayan araç ve gereçlere ilginin artmasına sebep oldu. Virüsü fırsata çeviren sektörler arasında hizmet vermekte olan Zoom’un yükselişi uzun sürmedi. Dün Almanya’dan gelen aşı haberi Zoom’un hisselerinde ani bir çakılmaya sebep oldu.

Tüm bunların dışında bazı şirketlerin evden çalışmayı uygun hale getirmesi ve online eğitim gibi zorunluluklar bu iletişim araçlarının satışlarını iyiden iyiye yükseltti.

Oyun ve Kitap Satıcıları

Evden çıkmayan veya çıkamayan insanlar hobilerine ağırlık vermeye başladı. Elbette bu hobiyi günümüzün en trend akımlarından olan oyun oynama tutkunları ve kitap severler takip etti. Pandemi dolayısıyla piyasaya sürülmesi beklenen birçok oyunun lansmanı ertelendi ancak sonuç itibariyle pastadan paylarını alan ve virüsü fırsata çeviren sektörler arasında yer aldı.

Karavan Şirketleri

Virüs salgını piyasaları etkisi altına almaya başladığı günden beri sıkça duyduğumuz “alternatif tatil” seçeneklerinin başında karavan tatili yer almakta. Karavan kampları, salgın konusunda tedirgin olan kişiler için daha sağlıklı ve izole bir ortam vadediyor. İnovasyon düşünce ile piyasaya hızlıca giriş yapan ve bunu fırsata çevirmek isteyen bazı şirketler, son zamanların en büyük satışlarını yaptı ve borsa hisseleri yükseldi.

Bunada Göz At  Emekli Aylığı Kesintilerini Sorgulama

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL