Küresel Piyasalara Aşı Dopingi

Küresel Piyasalara Aşı Dopingi

Yazar: Emre Genel

Küresel piyasalara aşı dopingi geldi. Almanya’dan gelen virüse karşı %90 etkili aşı geliştirme haberi, küresel piyasaları coşturdu. Geçtiğimiz günlerde küresel piyasaların, özellikle doların ABD’de üzerindeki baskıyı olumsuz yönde etkilemesini ele almıştık. Ülkedeki belirsizlik, virüs salgınının etkili olması ve son olarak Amerika Merkez Bankası’ndan gelecek haberlerin olumsuz yönde seyretmesi, ABD dolarının kan kaybetmesine, dolayısıyla Türkiye piyasalarındaki yükselmelerine zemin hazırlamıştı. Hal böyleyken aşının bulunması Türk ekonomisini etkiler mi?

Küresel piyasalara aşı dopingi, kuşkusuz tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de virüs salgınını kontrol altına alacak bir gelişme olumlu dalgalanmalara sebep olacak. Aşı henüz piyasaya çıkmadı halde, Almanya’dan gelen haber piyasaların coşmasını sağladı. Son 24 saatte yaşananlar şu şekilde:

  • ABD başkanlık seçimleri sonuçlandı
  • Almanya’da bir ilaç firması virüse karşı %90 etkili bir geliştirdi

Geçtiğimiz günlerde Almanya Şansölyesi Merkel’in Almanya’nın ekonomik büyüme oranlarını açıklamada geciktirmesi Avrupa piyasalarında kısa süreli bir endişelenme ve panik havası yaratmış, TL/Euro’nun yükselmesine sebep olmuştu. Şimdi rüzgâr biraz daha olumlu seyrediyor. Bu olumlu seyredişte Alman DAX endeksi 5.5 seviyelerine kadar yükseldi. Fransız CAD %7.6, İngiliz FTSE %5.6 yükseldi. Bu sırada Brent OIL %10 değer kazandı ve petrolün varil fiyatları tekrar 40 doların üzerine çıktı.

3 Kasım’dan beri devam eden ABD başkanlık seçimlerinin sonuçlanmasıyla piyasalar haftanın ilk gününde güzeldi. Öte yandan piyasaların gözü kulağı BioNTech’teydi. Beklenen haber geldi ve binlerce denek üzerinde yapılan test edilen aşı %90 oranında sonuç gösterdi. Aylardır piyasaların beklediği müjdeli haber ekonomide bayram etkisi yaşattı. Peki virüs aşısı Türkiye’de nasıl yankılandı?

Borsa İstanbul 100 endeksinde %3’lük bir atış yaşadı. BIST anlık değerler şu şekilde:

  • Son Değer1.234,20
  • Günlük Değişim42,24
  • Günlük Değişim %3,54
  • Seans En Düşük1.211,16
  • Seans En Yüksek1.235,30
  • Günlük Ortalama0,00
  • Haftalık En Düşük1.117,68
  • Hacim (TL)29.177.807.758,68
Bunada Göz At  Aile Hekimi Sorgulama

Petrol %10 Yükseldi

Virüs salgınından Çin kaynaklı verilere endeksli olarak ilk düşüşü yaşayan petrol, piyasadaki olumlu haberlere karşı hızlı bir anlık refleks gösterdi. Varil fiyatının 40 doların altına düştüğü fiyatlar %10 artış gösterdi 43 doların üzerinde işlem görmeye başladı. Aşının bulunması demek, dünya genelindeki kısıtlamaların ortadan kalkması anlamına gelmekte. Bu da ulaştırmak sektörünün tekrar eski günlerdeki yerini alması manasına geliyor. Bu durumda tekrar eski talep değerlerinde görülmesi, petrol fiyatlarına yükseliş olarak yansıyacak.

İlk olarak Çin’deki ulaşım sektörünün sekteye uğraması petrol fiyatlarının uluslararası piyasalarda varil fiyatının düşüşüne sebep olmuş, virüsün tüm dünyayı etkiler hale gelmesinden sonra son zamanların en düşük fiyatlarını görmesiyle sonuçlanmıştı. Önümüzdeki günlerde normalleşme sürecinin hızlanması, petrol fiyatlarının nihai yükselişine sebep olabilir. Ülkemizde tüm bu düşüşler kullanıcıya olumlu bir şekilde yansımamıştı. Bunun en büyük sebebi ise kurdaki yükseliş oldu.

Altın Düşmüşe Geçti

Almanya’dan gelen aşı haberi yatırımcının gözünü riskli olarak kabul edilen yatırımlara yönelmesini sağladı. Altının her daim güvenli bir yatırım aracı olarak kabul edilmesi, talep düşüklüğüne sebep oldu. Haberin ardından hızla düşüşe geçen altın fiyatları %3’lük değer kaybetti. 1.983 dolar seviyelerine kadar düşen altının önümüzdeki günlerde mikro düşüş yaşamaya devam etmesi bekleniyor.

Dijital Devler Değer Kaybedebilir

Virüs salgınından sonra evden çalışabilme ve alışveriş olanaklarına olan rağbetin artması, bazı şirketlerin hisselerinde olumsuz piyasada yükseliş kazanmasını sağlamıştı. Normalleşme sürecinin ilk belirtileri, başta video arama uygulaması ve online alışveriş siteleri olmak üzere virüsü fırsata çeviren teknoloji firmalarının hisselerinde hızlı bir düşüşe sebep oldu. Bu değer kaybında zirveyi %14,6’lık düşüşle video arama uygulaması geliştiricisi olan ZOOM hisseleri yaşadı.

 

“Bitcoin Yükselmeye Devam Ediyor.” isimli makalemizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bunada Göz At  Telefon Numarası Sorgulama

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL