Bitcoin Yükselmeye Devam Ediyor

Bitcoin Yükselmeye Devam Ediyor

Yazar: Emre Genel

2009 yılından beri hayatımıza olan dijital para birimi Bitcoin, çıktığı günden bu yana uzmanların tahminlerini yanıltmakta. Hızlı bir yükselişin ardından yatırımcıları uyaran ve “ölü yatırım” olarak nitelendirilen Bitcoin yükselmeye devam ediyor. Bitcoin’in rağbet görmesindeki en büyük sebeplerden biri, yeni bir teknoloji ile geliştirilmiş, geleneksel online ödeme yöntemlerine göre daha düşük işlem ücreti olanağı sunması ve merkezi bir otorite tarafından işletilmemesi. Bitcoin, hükümet merkezli işletilen para birimlerinin, yatırımcılar için korkunç sonuçlara sebep olan olaylardan etkilenmesini mümkün olduğu için yeni bir birim üzerine yatırım yapmayı seçenlerin ilk tercihi olarak göze çarpmakta.

Bitcoin para birimi, elle tutulur ve fiziksel olarak varlığı olan bir para değildir. Halka açık bir şekilde bakiyeleri sergilenir ve herhangi bir hükümet veya banka aracılığıyla desteklenmez. Yeni bir çağın kapılarını açan para birimi, kendisinden sonra yüzlerce çeşitte para biriminin piyasaya sürülmesinin de önünü açmış oldu. Peki Bitcoine yatırım yapmak mantıklı mı? Bitcoin, uluslararası para birimlerinin etkilenip değer kaybedebileceği çoğu olaydan olumlu yönde etkilendi. Bunun en yakın örneği olarak 3 Kasım’da gerçekleşen ABD başkanlık seçimlerine bakılabilir.

Dijital para birimi Bitcoin, 11 yıl önce çıktığında sadece birkaç kuruş değerindeydi. Ancak değeri günden güne çıkmaya devam etti ve yatırımcılarının yüzünü hep güldürdü. Bitcoin yükselmeye devam eder mi bunun için şimdilik evet diyebiliriz. Ancak son zamanlardaki dünya ekonomisinin ve özellikle Amerika Birleşik Devletleri’ndeki seçim belirsizliğinden doğan dolar üzerindeki baskının Bitcoin’e yardığını söyleyebiliriz.

 

Bitcoin Yükselmeye Devam Eder mi?

ABD’deki başkanlık seçimleri ve bu süre içerisinde meydana gelen belirsizlik dolar üzerinde bir baskı yarattı. Bu da Bitcoin’i olumlu yönde yukarı çekti. Peki Bitcoin yükselmeye devam eder mi? Şimdilik ABD’deki belirsizlikler sona erdi ve doların üzerindeki baskı nispeten düşmüş durumda. Ancak 3 ve 7 Kasım arasında süren kaos ve piyasalardaki dalgalanmalar, dünyanın en yüksek seviyelerde işlem gören kripto parasını tarihi zirvelere taşıdı.

Bunada Göz At  THY Bilet Sorgulama

Bitcoin para birimi, son 24 saat içerisinde %9,6 seviyelerinde yükseldi. Bu durumda dolar son 2 gün içerisinde Bitcoin karşısında %15 değer kaybetmiş oldu ve Bitcoin 15 bin 642 dolar değerlerini gördü.

Bitcoin’e Yatırım Yapılır mı?

Piyasalardaki belirsizlik tüm dijital para birimlerine olumlu olarak yansıyabilmekte. ABD’de doların üzerindeki baskı Bitcoin’in yanı sıra Ethereum’u %6.3, Ripple’yi %4.33 seviyelerine kadar çıkarmıştı. Bunun dışında en yüksek seviyelerde işlem gören ve dünyanın en büyük ilk 100 kripto para birimi arasında yer alan paraların 85’i dolar kaşısında değer kazandı. Ancak Bitcone’e yatırım yapılır mı yatırımcıların cevap aradığı soruların başında bu geliyor. Dijital para birimi çok değişken ve dalgalı olduğu için riskli bir yatırım olduğunu söylenebilir. 2018 yılında 20 bin dolar seviyelerini zorlayan Bitcoin, hızlı bir düşüş yaşamış ve yatırımcılarını ürkütmüştü.

Doların zayıflamasında etkili olacak dalgalanmaların çoğu dijital para birimlerinin yükselişiyle sonuçlanmakta. Ancak dijital para birimlerinin ön görülemez bir piyasası mevcut. Bitcoin’e yatırım yapmak kârlı olabileceği kadar zarara uğramanızla sonuçlanabilir. Geçmişe dayalı yapılan tahminlerin birçoğu tutmadı. Yüksek bir risk toleransına sahipseniz Bitcoin’e yatırım yapmanız seçenekler arasında olabilir. Ayrıca bazı güvenlik risklerinin olduğunu bilmekte de fayda var. Bu Bitcoin’e yatırım yapılır mı sorusunun bir cevabı değil elbette ve bu güvenlik riskleri yatırım yapmamanız manasına gelmemekte. İnsanların birçoğu bu piyasadan önemli ölçüde gelir elde etmiş durumda. Eğer piyasalar hakkında bilgi sahibi değilseniz bir yatırım uzmanından yardım rehberliği almanızda fayda olacaktır.

 


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL